Sam Bankman-Fried, ABD’ye iade edildiğinde kefalet anlaşması istiyor


New York
CNN

CNN’e konuşan Sam Bankman-Fried’in avukatları, New York’taki federal savcılarla, onun hapis cezasından kurtulmasına yardımcı olacak bir kefalet düzenlemesi için görüşüyorlar.

Artık iflas etmiş imparatorluğunu Bahamalar’daki lüks bir bileşikten yöneten FTX kripto para borsası kurucusu Bankman-Fried’in Çarşamba günü ABD’ye dönmesi bekleniyor.

Çarşamba sabahı yapılan duruşmada Bahamalar’daki avukatı mahkemeye, Bankman-Fried’in federal savcıların onu davayı yönetmekle suçladığı ABD’ye iade edilmeyi kabul ettiğini söyledi. “Şimdiye kadarki en büyük finansal dolandırıcılıklardan biri Amerikan Tarihinde.”

Yerel bir yargıç tarafından sorgulanan darmadağınık görünüşlü Bankman-Fried, Bahamalar’dan ayrılma kararını doğruladı.

Bankman-Fried mahkemeye “Resmi iade davası hakkımdan feragat etmek istiyorum” dedi.

30 yaşındaki kişi, soruşturma sırasında kişisel eşyalarla dolu bir plastik torbayı elinde tutuyordu. Bankman-Fried, sulh hakimlerine, mesleğinin “girişimci ve yönetici” olduğunu belirterek, adresinin “şu anda biraz belirsiz” olduğunu söyledi.

Bahamalar’daki avukatı Jeron Roberts, Bankman-Fried’in derhal iade edilmesini umduğunu söyledi. Mahkeme salonundaki ABD Büyükelçiliği temsilcileri, CNN’e Bankman-Fried’i Bahama makamları onu ABD’ye teslim ettikten sonra iade etmek için çalıştıklarını söyledi. Bahama Dışişleri Bakanı, iade işleminin devam edebilmesi için resmi olarak kabul etmelidir.

Bankman-Fried, Amerika’ya vardığında kefalet duruşması için Manhattan’da bir yargıç huzuruna çıkacak. Bu duruşmanın zamanlaması, New York’a vardığı ve işleme konulduğu zamana bağlı olacaktır.

Bankman-Fried, Bahamalar’da tutuklanmasından bu yana geçen bir buçuk hafta içinde, ABD’li yetkililerin aşırı kalabalık, kirli ve tıbbi bakımdan yoksun olarak tanımladığı bir hapishanede tutuluyor. Aşırı kalabalık hücrelerinde genellikle şilte yoktur ve “fareler, solucanlar ve haşaratlarla dolu”lardır.

Bankman-Fried’in savcıları ve avukatları, başarısız kripto girişimcisinin Metropolitan Gözaltı Merkezinde vakit geçirmekten kaçınmasına yardımcı olacak koşullarla olası bir tahliyeyi tartışıyorlar. MDC, eski mahkumlar ve hak savunucularından oluşan bir mahkeme öncesi gözaltı tesisidir. İnsanlık dışı olarak nitelendirildiSık sık sokağa çıkma yasağı, trafik sıkışıklığı ve elektrik kesintileri nedeniyle, kışın ortasında ısı gider.

READ  Güle güle Altın Kemerler: Yeniden adlandırılan McDonald's Rusya'da yeniden açılacak

Federal savcılar geçen hafta Bankman-Fried’i 2019’da kurduğu FTX’in yatırımcılarını ve müşterilerini dolandırmakla suçladı. Sekiz dolandırıcılık ve komplo suçundan hüküm giyerse, ömür boyu hapisle karşı karşıya kalacak.

FTX ve kardeş ticaret şirketi Alameda, yatırımcıların mevduatlarını borsadan çekmek için acele etmeleri ve likidite sıkışıklığını tetiklemeleri üzerine geçen ay iflas başvurusunda bulundu.

İflaslarından birkaç hafta sonra, FTX’in yeni CEO’su, FTX platformuna yatırılan müşteri fonlarının Alameda’daki fonlarla karıştırıldığını ve çeşitli spekülatif, yüksek riskli bahisler yapıldığını kamuoyuna açıkladı. CEO John Ray III, iki şirketin durumunu anlattı “Eski moda dolandırıcılık” Küçük bir “fena halde deneyimsiz ve bilgisiz bireyler” grubunun elinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.