Salman Rushdie, saldırı zanlısı masum olduğu için hastaneye kaldırıldı

13 Ağustos (Reuters) – Tanınmış yazar Salman Rushdie, New York eyaletinde halka açık bir görünüm sırasında defalarca bıçaklandıktan bir gün sonra Cumartesi günü ciddi yaralarla hastaneye kaldırılırken, polis uluslararası kınama çeken saldırının arkasındaki nedeni belirlemeye çalıştı.

Mahkeme tarafından atanan avukatı Nathaniel Baron, Reuters’e verdiği demeçte, New Jersey, Fairview’den 24 yaşındaki saldırgan Hadi Mather, Cumartesi günü mahkemeye çıktığında cinayete teşebbüs ve saldırı suçlamalarını kabul etti.

75 yaşındaki Rushdie, batı New York’taki Chautauqua Enstitüsü’nde sanatsal özgürlük üzerine bir konferans verecekti. Ardından Matter sahneye koştu ve 1988 tarihli “Şeytan Ayetleri” adlı romanı İranlı Müslümanlara onu öldürmeleri için ilham veren Hint asıllı yazarı bıçakladı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ajanı Andrew Wylie’ye göre, Rushdie saatlerce süren ameliyatın ardından solunum cihazına bağlı kaldı ve Cuma akşamına kadar konuşamadı. Wiley bir e-postada, yazarın gözünü kaybettiğini, kolunda sinir hasarı ve karaciğerinde yaralar olduğunu söyledi.

New York Times, Rushdie’nin Wiley’den alıntı yaparak konuşmaya başladığını bildirmesine rağmen, Wiley Cumartesi günü Rushdie’nin durumu hakkında güncelleme isteyen mesajlara yanıt vermedi.

Dünyanın dört bir yanındaki yazarlar ve politikacılar, bıçaklamayı ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak kınadı. Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden Rushdie’yi ve çalışmalarının içerdiği “evrensel idealleri” övdü.

Biden, “Gerçek. Cesaret. Esneklik. Fikirleri korkusuzca paylaşma yeteneği” dedi. “Bunlar, herhangi bir özgür ve açık toplumun yapı taşlarıdır.”

Ne yerel ne de federal yetkililer Cumartesi günkü soruşturma hakkında ek bilgi vermedi. Polis Cuma günü yaptığı açıklamada, saldırı için herhangi bir neden belirlenmediğini söyledi.

NBC New York’a göre, somut bir bağlantı bulunmamasına rağmen, Mather’in sosyal medya hesaplarının ilk kolluk incelemesi, onun Şii aşırılıkçılığına ve İran’ın İslam Devrim Muhafızları’na (IRGC) sempati duyduğunu gösterdi.

READ  Trump, politika konuşması yapmak için Washington'a döndü

IRGC, Washington’un küresel bir terör kampanyası yürütmekle suçladığı seçkin silah ve istihbarat güçlerinin yanı sıra bir iş imparatorluğunu kontrol eden güçlü bir hiziptir.

Mather’ın avukatı Barron, dava hakkında yorum yapması istendiğinde, “İlk aşamadayız ve açıkçası, bu tür davalarda hatırlanması gereken önemli şey, insanların açık fikirli olmaları gerektiğidir. . Her şeyi görmeleri gerekiyor ve bir şey olduğunu düşünemezler.” , çünkü bir şey olduğunu düşünemezler.”

Davanın ilk duruşmasının Cuma günü yapılacağını söyledi.

Mather, California’da doğdu ve kısa süre önce New Jersey’e taşındı, NBC New York, üzerinde sahte bir ehliyet olduğunu da sözlerine ekledi. Olay yerine gelen jandarma tarafından çevredekiler tarafından yere yatırıldıktan sonra tutuklandı.

Görgü tanıkları, öğretmenin dövüldüğünü ve suskun kaldığını söyledi. Times’ın bildirdiğine göre, savcılar Mather’ın davası sırasında Rushdie’nin 10 kez bıçaklandığını söyledi.

Saldırı planlandı; Savcılar mahkemeye, Mater’in Erie Gölü kıyılarından 19 km uzaklıktaki Chautauqua’ya giden bir otobüse bindiğini ve Rushdie’nin konuşmasına katılmasına izin verecek bir geçiş kartı aldığını söyledi. Times bildirdi. Toplantıya katılanlar, görünürde bir güvenlik kontrolü olmadığını söyledi.

Bölge savcılığı Cumartesi günü yorum taleplerine yanıt vermedi.

NBC New York’un bildirdiğine göre FBI müfettişleri Cuma akşamı Manhattan’dan Hudson Nehri’nin karşısındaki Bergen County ilçesi Fairview’de Moder’in listelenen son adresine gittiler.

Cumartesi günü, ağırlıklı olarak İspanyolca konuşulan bir mahalledeki iki katlı tuğla ve harçlı evde polis varlığı yoktu. Eve giren bir kadın, dışarıda toplanan gazetecilerle konuşmayı reddetti.

READ  San Pedro'daki Peck Park otomobil fuarı yakınında silahlı saldırıda 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Başına ödül

Bombay, şimdi Mumbai’de Müslüman bir Keşmir ailesinde dünyaya gelen Rushdie, İngiltere’ye taşınmadan önce “Şeytan Ayetleri” için uzun süre ölüm tehditleriyle karşı karşıya kaldı. Kitap, Müslüman nüfusun yoğun olduğu birçok ülkede yasaklandı.

1989’da, o zamanki İran dini lideri Ayetullah Ruhollah Humeyni bir fetva ya da dini kararname yayınlayarak Müslümanları, yazarı ve kitabın yayınlanmasına karışan herkesi küfür nedeniyle öldürmeye çağırdı. Romanın Japonca çevirmeni Hitoshi Igarashi, 1991 yılında çözülmemiş bir davada bıçaklanarak öldürüldü.

İran’da Rushdie’ye yönelik saldırıya resmi bir hükümet tepkisi olmadı, ancak bazı sert İran gazeteleri saldırıyı övdü. devamını oku

Bazıları hükümetle bağlantılı olan İranlı kuruluşlar, Rushti’nin öldürülmesi için milyonlarca dolarlık ödül topladı. Humeyni’nin dini lideri olarak halefi olan Ayetullah Ali Hamaney, fetvanın 2019’a kadar “geri döndürülemez” olduğunu söyledi.

Güney Lübnan’daki Yaroun belediye başkanı Ali Tehfe, Matar şehrinden bir adamın oğlu olduğunu söyledi. Belediye başkanı, şüphelinin ailesinin Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettiğini ve orada doğup büyüdüğünü de sözlerine ekledi.

Mather’in veya ailesinin Lübnan’daki İran destekli Hizbullah silahlı grubuna katılıp katılmadığı veya destekleyip desteklemediği sorulduğunda Tehfey, siyasi görüşleri hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Bir Hizbullah yetkilisi Cumartesi günü Reuters’e verdiği demeçte, grubun Rüşdi’ye yönelik saldırı hakkında daha fazla bilgisi olmadığını söyledi. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Kanishka Singh, Washington’da; Fairview, New Jersey’de Randy Love, Washington’da Rami Ayyub ve Ted Hessen ve Beyrut’ta Taimur Azari tarafından ek raporlar; Nathan Lane ve Joseph Ochs tarafından; Alexander Smith ve Daniel Wallis tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.