Gündem

SAHİM-SEN’den ‘hakem heyeti’ne tepki

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 7. Kamu Toplu İş Sözleşmesi’nde görüşmeler sonuçlandı. Hakem heyetinin kararı doğrultusunda kamu görevlilerine 2024 yılı için yüzde 15+10, 2025 yılı için ise yüzde 6+5 zam yapılacak.

4 milyon memur ve 2 buçuk milyon memur emeklisinin maaşları 2024 ve 2025 yıllarında artırılacak. Anlaşma sağlanamaması üzerine devreye giren hakem heyeti 5 toplantı yaptı ancak yine hükümetin teklifi oy çokluğu ile kabul edildi. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, oransal zam ve genel maddeler üzerinde anlaşmazlıkla sonuçlanan 7. Dönem Toplu Sözleşme’ye ilişkin kararını verdi. 26 Ağustos’ta başlayan görüşmelerini tamamlayan Hakem Heyeti, uzlaşılamayan maddeler üzerinde yapılan oylama sonucunda 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak toplu sözleşmeyi karara bağladı. Buna göre; Kamu Görevlileri Hakem Heyetinin kararı doğrultusunda kamu görevlilerine 2024 yılı için yüzde 15+10, 2025 yılı için ise yüzde 6+5 oranında zam yapılacak.

“Memurlar ve emekliler sadaka istemiyor. Geçinmek istiyoruz ama yetkili sendika yeri ve zamanı geldiğinde yıl içinde yaşananları hükümete aktaramadığı için iyileştirmelerden tabanı memnun söylemleri verilerek Türk Asrı için refah payı bile almadan geçinmesi istenen bir kamu çalışanı ve emeklisi yaratıldı.” yorumunda bulunan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Yetkili sendikanın o dönemdeki ve halen destekçileri MemnunSen Ordusu olarak bu karara imza atmışlardır. Türkiye Yüzyıl diyenlerin geleceğe emin adımlarla yürüdüğü ancak memurunu ve emeklisini açlığa ittiği tarih sayfalarında unutulmayacaktır. Memur ve emeklinin bugünkü durumundan maalesef yetkili sendika ve Yüzyılın Türkiye’sini inşa edecek olan hükümet ve ortakları sorumludur. Şimdi boğazımda bir yumru olarak yutkunarak, dünya yansa umurunda olmayan kamu personeli ve emeklileri bu durumu terazilerine koyup değerlendireceklerdir. Hakem heyetinin kararı ile gerçekler ortaya çıkmıştır. Keşke hükümet sesimizi duysaydı ve biz bağımsız sendikaları dinleseydi. Kapıları kapatmasaydı.”

7. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde hakem heyetinin verdiği bu oranların Türkiye’nin yüzyılında memurları ve memur emeklilerini enflasyona ezdireceği bir gerçektir. Ulaşım, gıda, barınma, kira ve temel ihtiyaçların dahi karşılanmasında güçlük çekilen bu fiyatlarla 4 milyon memur ve 2 buçuk milyon memur emeklisinin umutları kırılmıştır. Memurların ve memur emeklilerinin haklarının gasp edildiğini belirten SAHİM-SEN Başkanı Akarken son olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu rakamları kabul etmek mümkün değildir. SAHİM-SEN olarak bizim önerilerimiz çok nettir. Bu noktada ne yazık ki memurların ve memur emeklilerinin sesi inatla duyulmamaktadır. Bu oranları kendi memuruna ve emeklisine layık görenleri anlamakta zorlanıyoruz. Bu rakamların kabul edilmesi trajiktir.”

Başa dön tuşu