Rusya ve Ukrayna’daki Savaşla İlgili Son Haberler

Petrol şefi, savaşın Avrupa’nın enerji güvenliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ettiğini söyledi

Woodside Energy’den Mc O’Neill’e göre, Avrupa büyük ölçüde Rusya’dan gelen gaza bağımlı ve şimdi ülkenin hidrokarbonlarından nasıl kurtulacağını bulmak için savaşmak zorunda.

Luhansk valisi, Ukrayna’nın Severodonetsk kentinde 12 kişinin öldüğünü söyledi.

Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinin valisi, Rusya’nın saldırıları sonucu Severodonetsk’te 12 kişinin öldüğünü ve 60’tan fazla evin yıkıldığını söyledi.

Luhansk Bölgesel Askeri İdaresi başkanı Sergei Haidai telgrafla Severdonetsk’te en az beş yüksek binanın yıkıldığını söyledi.

– Sam Meredith

İngiltere, Rusya’nın Mariupol birliklerini mümkün olan en kısa sürede Donbass’ta yeniden konuşlandırmasının muhtemel olduğunu söyledi

18 Mayıs 2022’de liman kenti Mariupol’daki hasarlı konut binalarının ve Azovstal çelik fabrikasının havadan görünümü.

Andrey Borodulin | AP | Getty Resimleri

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın Mariupol kentini ele geçirmesinin ardından Kremlin’in güçlerini Donbass bölgesindeki operasyonlara süratle hareket ettirebileceğini söyledi.

İngiltere, Mariupol’un sert çelik fabrikasından yaklaşık 1.700 Ukraynalı askerin muhtemelen teslim olduğunu söylüyor.

Bakanlık, “Ukrayna kuvvetleri savaşın başlangıcından bu yana Mariupol’da güçlü olduğu için, bölgedeki Rus kuvvetlerinin etkin bir şekilde yeniden konuşlandırılabilmesi için yeniden konuşlanmaları ve yenilenmeleri gerekiyor. Tamamen tamamlandığında bu uzun bir süreç olacak.” dedim.

“Ancak Rus komutanlar operasyonun hedeflerini göstermeleri için baskı altındalar. Bu, Rusya’nın yeterli hazırlık yapmadan kuvvetlerini hızla yeniden dağıtacağı ve bu da kuvvetlerin daha fazla dağılma riskine yol açabileceği anlamına geliyor.”

– Sam Meredith

Zelenskyy, Rusya’yı Ukraynalılara karşı soykırım yapmakla suçladı

Zelenskyy, Rus güçlerini Ukrayna halkına karşı soykırım yapmakla suçluyor.

Kanepe resimleri | Işık roketi | Getty Resimleri

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Jelensky, Rus güçlerini Ukrayna halkına karşı soykırım yapmakla suçladı ve Donbass bölgesindeki mevcut durumu “cehennem” olarak nitelendirdi.

READ  Josh McDaniels, Derek Carr, Colin Cabernick'in antrenmanına rağmen Raiders'ın 'kendi futbol takımı' olduğunu bildiğini söylüyor

Zhelensky, her gece yaptığı konuşmada, Ukrayna güçlerinin kuzeydoğu Kharkiv bölgesini özgürleştirmeye devam edeceğini söyledi. “Ama Donbass’ta işgalciler baskıyı artırmaya çalışıyor. Cehennem orada, aşırıya kaçmadı.”

Zhelensky, “Donbass tamamen yok edildi – bunların hepsinin Rusya için askeri bir açıklaması olamaz” dedi.

“Bu, mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıyı öldürmeye yönelik kasıtlı ve canice bir girişimdir. Mümkün olduğu kadar çok evi, sosyal tesisi ve kurumu yok edin. İşgalcilerin Ukrayna halkının soykırımı için hak ettiği şey budur ve kesinlikle adalete teslim edilecektir.” ekledi.

Londra’daki Rus büyükelçiliği hemen yorum yapmak için müsait değildi.

– Sam Meredith

Ukrayna limanlarının yeniden açılmaması, küresel gıda güvenliğine savaş ilanı olabilir: Dünya Gıda Programı

15 Şubat 2022’de Ukrayna’da Azak Denizi kıyısında bir tarım alanı. Dünya Gıda Programına göre ülke, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insanı besleyen önemli bir tarım ihracatçısıdır.

Pierre Crom | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

Ukrayna limanlarının açılamaması Küresel gıda güvenliğine savaş ilanı Dünya Gıda Programı’nın yönetici direktörü David Beasley, bu “benzeri görülmemiş kriz” konusunda uyardı.

Beasley, “2022 için bu mükemmel fırtınanın bir sonucu olarak, gıda fiyatları şu anda bir numaralı sorunumuz” dedi. “Ama 2023’e kadar yiyecek bulmak zor olacak.”

WFP’ye göre Ukrayna, dünya çapında yaklaşık 400 milyon insanı besleyen önemli bir tarım ihracatçısı.

WFP’nin analizi şunu buldu: Dünya çapında 276 milyon insan şiddetli açlık çekiyor 2022’nin başında. Savaş devam ederse bu sayı 47 milyona çıkabilir.

WFP, savaş nedeniyle Ukrayna’daki limanların bloke olması nedeniyle milyonlarca metrik ton tahılın sevk edilmeyeceğini söyledi.

Limanlar yeniden açılmazsa, Ukraynalı çiftçilerin Temmuz veya Ağustos aylarında bir sonraki hasadı depolayacak hiçbir yeri kalmayacak, bu da dünya küresel gıda kriziyle mücadele ederken tahılın boşa gideceği anlamına geliyor.

READ  Seahawks, Geno Smith'i marş olarak seçti

Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana gıda fiyatları arttı. Gıda fiyatları, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından şimdiye kadar kaydedilen en yüksek fiyatlar arasında yer alıyor. geçen yıla göre %34 daha fazla.

– Chelsea Ong

ABD, Ukrayna için 10. 100 milyon dolarlık güvenlik yardım paketini onayladı

Ukrayna askerleri, 15 Kasım 2018’de Kiev’de askeri ağır silah ve teçhizatın devir teslim töreninde ülkenin Donetsk bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçılarla silahlı çatışmaya giriyor.

Sergei Subinsky | AFP | Getty Resimleri

Pentagon, Ukrayna’ya yönelik onuncu 100 milyon dolarlık güvenlik yardım paketini onaylayacağını duyurdu.

Pentagon sözcüsü John Kirby bir günlük basın toplantısında, “Rus kuvvetleri doğu Ukrayna’da taarruzlarına devam ederken, bu paketteki yetenekler Ukrayna’nın bugünkü savaş için kritik ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı” dedi.

Paket şunları içerir:

  • 18 155 mm obüs
  • 155 mm obüs çekmek için 18 taktik araç
  • Üç AN / TPQ-36 karşı topçu radarı
  • Saha ekipmanları ve yedek parçalar

– Amanda Macias

CNBC’nin önceki canlı yayınını buradan okuyun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.