Rusya ve Ukrayna’daki Savaşla İlgili Son Haberler

AB Komiseri, Rusya’nın işgalinin dünyaya ‘şok dalgaları’ gönderdiğini söyledi

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana bazı tahılların küresel fiyatları arttı ve her iki ülke de buğday gibi belirli mallara küresel arzın önemli bir yüzdesini sağlıyor.

Vincent Mundy | Bloomberg | Getty Resimleri

Rusya’nın dünyaya şok dalgaları gönderen Ukrayna’yı işgalinin sonuçlarını açıkça görüyoruz ve küresel ekonomik büyüme tahmini önemli ölçüde düşürüldü. Avrupa Komisyonu için ticaret Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye konuşan Erdoğan, Rusya’nın işgali sonucu Ukrayna’da yaşanan krize ve savaşın yol açtığı küresel gerilemeye odaklandı. .

Rusya, petrol ve gaza tam bir AB yasağı getirmemiş olsa da, işgal AB’yi Rus gaz kaynaklarına olan bağımlılığını azaltmak için mücadele etmeye yöneltti.

Domprovsky, “Rusya’nın fosil yakıtlara olan bağımlılığından acilen uzaklaşmamız gerekiyor” dedi.

Kutsal Elliott

Rusya, Ukrayna’dan gıda ile kalkan gemiler için koridorlar inşa etmeye hazır olduğunu söyledi.

Ukrayna mısırlı kargo gemisi, güney Ukrayna’nın Odessa bölgesindeki Sornomorsk’tan Almanya’ya doğru yola çıkıyor.

Yuli Sosulia | Gelecek sürüm | Getty Resimleri

Bir Rus yetkili, Moskova’nın bazı kısıtlamaları kaldırması karşılığında Ukrayna’dan yiyecek taşıyan gemilere insani bir yol sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Rudenko Çarşamba günü Rus devlet haber ajansı Interfax’a verdiği demeçte, “Barış için çalışan herkesle, tüm sorunlara barışçıl bir çözüm bulmak için her zaman görüşmeye hazırız.”

“Gıda krizini çözmek için kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğundan defalarca bahsettik” dedi ve “Rus ihracatına ve finansal işlemlere yönelik yaptırımların kaldırıldığını” da sözlerine ekledi.

Rudenko, Rusya’nın gerekli insani yardımı sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Salı günü, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’yı Ukrayna’dan buğday ve yemeklik yağ gibi temel ürünlerin ihracatını engelleyerek Ukrayna’daki gıdaları “silahlandırmakla” suçladı. Küresel gıda fiyatları, azalan ihracatın bir sonucu olarak yükseldi. Rusya, Ukrayna’nın müttefiklerine yaptırımları hafifletmeleri için baskı yapmak için gıda kullandığını reddediyor.

Denio’nun Orta ve Doğu Avrupa istihbarat danışmanı Andrews Tarsa Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın Karadeniz limanları üzerinden gıda ihracatını durdurmanın kolay bir yolu olmadığını ve kara ve nehirler üzerinden alternatif ihracat yollarının zamana ve yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Altyapı ve bürokratik engeller.

READ  MAR VISTA - NBC Los Angeles Aktris Anne H. Ateşli Araba Kazasında Ağır Yaralandı

Dursa, “Savaş gelecekte Ukrayna’nın gıda üretimini ve ihracatını önemli ölçüde azaltacak.” Dedi.

Kutsal Elliott

Başkan, Malavi’nin savaşın Ukrayna’daki etkisini fark ettiğini söyledi

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Saqueira, çoğunlukla Ukrayna’daki savaşın neden olduğu artan gıda, yakıt ve gübre fiyatlarının Afrika ekonomisini etkilediğini söyledi.

“Savaşı sona erdirmek için çözümler bulmak için birlikte çalışmamız gerekiyor” dedi.

– Kutsal Elliott

CEO, Rus doğalgazından geçişin Almanya için ‘gerçekten acı verici’ olacağını söyledi

Covestro CEO’su Marcus Steelman, Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye verdiği demeçte, Rusya’nın gazdan çekilmesinin kısa vadede Almanya’da “endüstri için son derece acı verici” olacağını söyledi.

“Tazminat şansı çok az [for that shift]Yüz binlerce işe mal olacak – bu benim kişisel inancım – ve Alman endüstriyel ortamını gerçekten iyileştiriyor. “

Alman sanayisinin Rus gazından enerji transferi ile desteklenmesi gerektiğini belirterek, “yapmamız gereken tek şey yenilenebilir enerjiye tüm gücümüzle geçmek ve bu sektörü Almanya’da geliştirmek” dedi.

Kutsal Elliott

Rusya, ABD doları yasağı nedeniyle tarihi borç temerrüdünü açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 13 Mayıs 2022’de Rusya’nın Moskova kentinde Güvenlik Konseyi üyeleriyle birlikte bir video konferansa başkanlık edecek. Sputnik / Michael Metzel / Kremlin REUTERS aracılığıyla Editörlerin Dikkatine – Bu görüntü üçüncü bir tarafça sağlanmıştır.

Michael Metzel | Sputnik | Reuters aracılığıyla

Amerika’nın sonu geldi Moskova’nın dış borcunu geri ödemesine izin veren önemli muafiyet ABD ve uluslararası bankalar aracılığıyla ABD doları cinsinden yabancı yatırımcılar için, Rusya temerrüde zorlanabilir.

Hazine Bakanlığı’nın Dış Varlıklar Kontrol Ofisi, her fırsatta dolar ödemelerine izin vererek, Rusya’nın bugüne kadarki dış borcunu geri ödemesine yardımcı oldu, ancak birikmiş döviz rezervlerini azalttı. OFAC bunu Salı günü bir bültende duyurdu. Muafiyet Çarşamba 12:01 ET’de sona eriyor.

Rusya’nın bu yıl için son ödeme tarihi var, özellikle de Haziran sonunda ödenmesi gereken 400 milyon dolarlık faiz ödemeleri.

Küresel hukuk firması Reid Smith’in finans sektörü grubunun bir ortağı olan Adam Solovsky Cuma günü CNBC’ye verdiği demeçte, Moskova’nın temerrüt olmadığını çünkü mevcut olsalar bile ödeme yapmanın imkansız olduğunu iddia edebileceğini söyledi.

Solovsky, durumun “bilinmeyen bir bölgeye” girdiğini ve Rusya ile ABD’nin “uzatılmış davalar” dönemine baktığını söyledi.

READ  Hisse senedi vadeli işlemleri, ikinci bir düz negatif seanstan sonra biraz daha yüksek

Bu hikayenin devamını oku Burada.

İngiliz perakendeci Marks & Spencer Rusya’dan ayrıldı

8 Ağustos 2015 Cumartesi günü, bir müşteri Moskova, Rusya’daki Moskova Uluslararası İş Merkezi’ndeki Afimall Perakende ve Eğlence Merkezi’ndeki Marks & Spencer Group Plc mağazasına girdi.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Resimleri

İngiliz perakendeci Marx ve Spencer Rusya’dan ayrıldığını açıkladı, bunu yapan uzun bir şirket dizisinin sonuncusu.

Gıda ve giyim perakendecisi Mart ayında Rusya’ya ihracatı durdurdu ve Çarşamba günü 31 milyon sterlin (39 milyon dolar) ücretle mülkiyetini geri alacağını söyledi.

M&S, en son gelir güncellemesinde mevcut 2022-23 yılına daha düşük bir kar marjı ile başlayacağını söyledi.

“İşler artık iyi kurulmuş ve yıla cesaret verici bir başlangıç ​​yapıyor. Ancak artan maliyet baskıları ve tüketici belirsizliği göz önüne alındığında, şu anda 2022-23’te bu düşük kar marjından uzaklaşmayı beklemiyoruz.”

Kutsal Elliott

Yetkili, AB’nin Ukrayna’nın yeniden inşasına ne ölçüde dahil olacağının belirsiz olduğunu söyledi

Üst düzey bir yetkili CNBC’ye verdiği demeçte, AB’nin Ukrayna’yı yeniden yapılandırmasında desteklemesi gerektiğini, ancak bu bloğun Ukrayna’yı yeniden inşa etme faturasını ne ölçüde etkileyeceği belirsiz.

AB Komiseri Paulo Gentiloni, “Ukrayna Avrupa’da olduğu için bu bir Avrupa taahhüdü olmalı, AB’ye katılmak istiyorlar, onları ailemiz olarak görüyoruz, bu nedenle Avrupa ‘O Yeniden İnşa diğer dünya oyuncularının meselesidir’ diyemez” dedi. Ekonomi için, Çarşamba CNBC’ye söyledi.

“Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Bu açık bir soru ama şimdilik bir soru değil. Şimdilik mesele Ukrayna’yı desteklemek, çünkü bu direnişin başarısı geleceğimiz için çok önemli” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun gündemine hakim durumda ve siyasi ve iş dünyası liderleri, savaşın küresel gıda dağıtımı ve jeopolitik istikrar için zaten uzun vadeli sonuçları olabileceği konusunda uyardılar.

Kutsal Elliott

George W. Bush, medeniyetin Putin’in Ukrayna’daki savaşında hayatta kalamayacağını söyledi

Said Liberal milyarder George Soros Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Dünya Savaşı’nın başlangıç ​​noktasına kadar izlenebilir.

Salı akşamı Dünya Ekonomik Forumu’ndaki yıllık yemeğinde Soros, İsviçre’nin Davos kentindeki son olaydan bu yana tarihin akışının çarpıcı biçimde değiştiğini söyledi.

Seyircilere, “Rusya Ukrayna’yı işgal etti. Avrupa’yı özünden sarstı” dedi.

“Avrupa Birliği böyle bir şeyin olmasını engellemek için kuruldu. Çatışmalar bitse bile durum olması gerektiği gibi normale dönmeyecekti. Aslında Rus işgali bir dünya savaşının başlangıcı olabilir. .

READ  En Son Ukrayna-Rusya Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

Hikayenin tamamını buradan okuyun: Soros, medeniyetin Putin’in Ukrayna’daki savaşından kaçamayacağını söyledi, küresel depresyon konusunda uyardı

– Matt Clinch

Zhelensky, Rusya’nın Donbass’la savaşmak için her şeyi kullandığını söyledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, 28 Nisan 2022’de Ukrayna’nın Kiev kentinde düzenlenen ortak basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının devam ettiğini söyledi.

Valentin Ogirenko | Reuters

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky, Rusya’nın doğu Donbass bölgesindeki dört şehir için savaşmak için tüm kaynaklarını kullandığını söyledi.

Zhelensky, her gece ulusa hitaben yaptığı konuşmada, “Donbass’taki durum artık çok zor” dedi. “Neredeyse Rus ordusunun tüm gücü, elinde kalan her şeyle oraya saldırıyor. İşgalciler oradaki her şeyi – Lyman, Bopasna, Siverodonetsk, Slaviansk – yok etmek istiyor.”

Zelenskyy Ukrayna ordusu savaşıyor, ancak “teçhizat ve silahların miktarı, insanlarımızın avantajlarının üstesinden gelmek için zaman ve çok çaba harcayacak.”

Ukraynalılara, Rusya ve Batı’daki birçok kişinin, üç gün sürmesini bekledikleri bir savaşta Rusya’yı üç ay boyunca alıkoydukları için gurur duymaları gerektiğini söyledi.

– İlişkili basın

NATO lideri Rusya’yı uyardı, müttefike saldırı ‘tüm ittifaklardan tam yanıt tetikliyor’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, koalisyonun savunma bakanlarının 15 Mart 2022’de Brüksel’deki NATO karargahında yapacağı toplantı öncesinde düzenlediği basın toplantısında konuşuyor.

Kenzo Tribouillard | AFP | Getty Resimleri

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 30 üyeli askeri ittifakın Ukrayna’ya asker göndermemiş olmasına rağmen, “Rusya’nın bir NATO müttefikine saldırısı, tüm koalisyonun tam bir tepkisine yol açacaktır” dedi.

Stoltenberg, İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Bu önleme. Amacı çatışmayı kışkırtmak değil, çatışmayı önlemek ve barışı korumaktır.”

Stoltenberg, Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana NATO’nun ittifakın doğusundaki askeri varlığını artırdığını söyledi.

“Şu anda NATO komutası altında 40.000 askerimiz var. Özellikle ittifakın doğusundaki 100.000 asker yüksek alarmdayken, daha fazla deniz ve hava kabiliyetimiz var” dedi. Bu, Moskova’ya çok açık bir mesajdır ve yanlış hesaplamaya veya yanlış anlamaya izin vermeyecektir” dedi.

– Amanda Macias

CNBC’nin önceki canlı yayınını okuyun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.