Rusya, Ukrayna’yı Siverodonetsk savaşında silah bırakmaya çağırdı

  • Siverodonetsk şehri, doğu Ukrayna için mücadeleye odaklanıyor
  • Sivirodonetsk’teki Azot kimya tesisinde yüzlerce kişi mahsur kaldı
  • NATO savunma bakanları Ukrayna’ya askeri yardımı görüşecek

KYIV, 15 Haziran (Reuters) – Rusya Çarşamba sabahı Ukrayna kuvvetlerine Siverodonetsk kentindeki bir kimyasal fabrikaya, doğu Ukrayna’yı kontrol etme savaşında kendi lehine silah bırakmak için pusu kurduğunu söyledi.

Ukrayna, Rusya’nın ateş gücünün çoğunu Doğu Donbass bölgesine sağlamasının ardından, NATO savunma bakanlarının Çarşamba günü Brüksel’deki toplantısında öne çıkması beklenen Batı ağır silahlarında artış çağrısında bulundu.

Ukrayna, kuvvetlerinin haftalardır Siverodonetsk’in çoğunu Rus bombalamaları ve saldırıları karşısında harabeye çevirdiği Azot kimyasal fabrikasında 500’den fazla sivilin mahsur kaldığını söylüyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rusya Ulusal Güvenlik Yönetim Merkezi başkanı Mikhail Mijintsev, Interfax haber ajansına, militanların Moskova saatiyle sabah 8’den (0500 GMT) itibaren “anlamsız direnişlerini durdurmaları ve silahlarını bırakmaları” gerektiğini söyledi.

Mijintsev, sivillerin insani bir koridor aracılığıyla tahliye edileceğini söyledi.

Azot bombalaması, yüzlerce militanın ve sivilin Rus bombardımanından sığındığı güney Mariupol limanındaki Azovstal Çelik Fabrikası’nın önceki kuşatmasını yansıtıyor. İçeridekiler Mayıs ayı ortasında teslim oldu ve Rus gözetimine alındı.

Ayrılıkçı vekiller adına Moskova’nın iki doğu ilinden biri olan Luhansk’ın bölge valisi Sergei Kaitai, Azot’un bombardımanı o kadar şiddetliydi ki, “insanlar sığınaklarda artık dayanamıyor, psikolojik durumları gergin” dedi.

Savaştan önce 100.000’den fazla insanın yaşadığı Luhansk’taki Sivrodonetsk’e Rus saldırısı, şimdi Donbass Savaşı olarak bilinen şeyin odak noktası.

Kiev, her gün 100-200 askerin öldüğünü ve yüzlercesinin yaralandığını söyledi.

Rus kuvvetleri, Ukrayna’nın kontrolündeki ikiz Lycianovsk kentine giden nehir üzerindeki son köprüyü de yok ettiğinden beri Ukrayna, Siverodonetsk’teki sivilleri tahliye etmeye çalışıyor.

Rus kuvvetleri, Shivarsky Donets Nehri’nin batı kıyısındaki yaylalarda bulunan Lyczynsk’i bombaladı.

READ  Çin Askeri Tatbikatları Genişletiyor, Tayvan'a Yönelik Tehditleri Artırıyor

Zemin son birkaç hafta içinde birkaç kez el değiştirdi ve Ukraynalı yetkililer geri çekildiklerine dair çok az işaret verdi.

Ancak Sivirodonetsk’ten çıkan tüm köprüler şimdi yıkılmışken, Ukrayna kuvvetlerinin kuşatılması tehlikesi var.

Zhelensky Salı günü geç saatlerde yaptığı bir konuşmada, “Güçlü kalmalıyız … düşman daha fazla kayıp veriyor, () daha az güç işgaline devam etmeli.” Dedi.

‘Çıkış yapamadı’

Rusya kendi kayıplarına ilişkin düzenli rakamlar vermiyor, ancak Batılı ülkeler, Başkan Vladimir Putin’i Donbass olarak bilinen iki Luhansk ve Donetsk eyaletinin tam kontrolünü ele geçirmeye zorlamak için çok büyük olduklarını söylüyorlar.

Siverodonetsk’teki hız son birkaç hafta içinde birkaç kez değişti – Rusya devasa topçu ateşini kentsel bölgelere yoğunlaştırıyor ve direnişi yok ediyor, ardından karşı saldırılara karşı savunmasız kara kuvvetlerini gönderiyor.

Ukrayna, Donbass’ta başka bir yerde, Rusya’nın kuzeyden Sloviansk’a ve güneyde Baghmood yakınlarında bir cephe hattına saldırmayı planladığını söyledi.

Birleşmiş Milletler sözcüsü Stephen Dujarric New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, Donetsk eyaletinde evler, okullar, hastaneler ve pazarlar dahil olmak üzere önemli altyapıya geçen hafta saldırı düzenlendiğini söyledi.

Dujarric, “Ciddi su kıtlığı yaşayan insanların hayatlarını neredeyse dayanılmaz hale getirdi ve bazen çatışmalar nedeniyle birkaç gün boyunca evlerinden çıkamadılar.” dedi.

Güneyde, Ukrayna ordusu Gershon bölgesinde birliklere, yakıt depolarına ve askeri teçhizata yönelik üç hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Silahlar

Ukraynalı yetkililer, ABD ve müttefiklerinin giderek daha fazla top, tank, insansız hava aracı ve diğer ağır silahlar göndermesini talep etti.

READ  Borsa toparlanırken, İngiltere enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyesinde

Batılı ülkeler, gelişmiş ABD roketleri de dahil olmak üzere NATO standart silahlarını taahhüt ettiler. Ancak onları istikrara kavuşturmak zaman alacak ve Ukrayna’nın Sovyet döneminden kalma silah ve mühimmat stokları azaldıkça yeni malzeme ve silah sistemlerine geçmek için sürekli Batı desteğine ihtiyacı olacak.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Çarşamba günü NATO’nun savunma bakanlarının toplantısına başkanlık ediyor. Bu, yaklaşık 50 ülkeden oluşan bir grup, Ukrayna’ya yapılacak yardımı görüşmek ve koordine etmek için üçüncü kez bir araya geliyor.

Washington, Rusya’nın 24 Şubat’taki işgalinden bu yana, uzun menzilli roket sistemleri, insansız hava araçları ve gelişmiş topçu dahil olmak üzere yaklaşık 4,6 milyar dolarlık savunma yardımı sağladı.

Ancak Zelenskiy, Ukrayna’nın şehirlerini korumak için yeterli füzesavar sistemine sahip olmadığını söyledi ve “onların tesliminde gecikmenin hiçbir gerekçesi olamaz” dedi.

Enerji ve emtia fiyatları, küresel petrol ve tahıl kıtlığı nedeniyle yükselirken, Batı yaptırımları Rusya’yı sert bir şekilde vurdu. Putin’in Cuma günü St. Petersburg’daki Uluslararası Ekonomik Forum’da yapacağı konuşma yakından izlenecek. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu raporu; Rami Job ve Stephen Coates tarafından yazıldı; Düzenleme Grand McCauley ve Simon Cameron-Moore

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.