Rusya, Ukrayna’nın büyük şehirlerine füze yağmuru yağdırdı.

  • Birkaç şehirde seyir füzeleri fırlatıldı – Ukrayna Hava Kuvvetleri
  • Kiev’deki patlamalarda 3 kişi yaralandı – Belediye Başkanı
  • Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna barış planının bir “illüzyon” olduğunu söyledi.

KYIV, Ukrayna, 29 Aralık (Reuters) – Rusya, Perşembe günü erken saatlerde Ukrayna’ya füze yağmuru fırlatarak Kiev’i, kuzeydoğudaki Harkiv kentini ve diğer şehirleri hedef alarak insanları sığınaklara kapatan ve elektriği kesen büyük bir hava bombardımanı gerçekleştirdi. Yetkililer söyledi.

Gaya’da, acil durum ekipleri patlamada yıkılan bir konutun için için yanan harabelerini aradılar ve görüntüler, başkentin üzerinde gökyüzünde asılı kalan füzelerin duman izlerini gösterdi. İtfaiyeciler, Kharkiv’deki bir elektrik santralinde çıkan yangını söndürmek için çalışıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “Anlamsız barbarlık. Rusya’nın yeni yıldan önce Ukrayna’nın barışçıl şehirlerine yeni bir füze saldırısı düzenlediğini gördüğümüzde aklımıza gelen tek şey bunlar.”

Ukrayna ordusu, yerel saatle sabah 7’de başlayan saldırıda Rusya tarafından atılan 69 füzeden 54’ünü düşürdüğünü söyledi. Hava saldırısı sirenleri ülke genelinde ve Kiev’de beş saat boyunca çaldı – savaşın en uzun alarmlarından biri.

Ukrayna’nın üst düzey generali Valery Zalushny bir telgrafta, “Bu sabah, saldırgan ülkemizin enerji altyapı tesislerine hava ve deniz tabanlı seyir füzeleri, uçaksavar güdümlü füzeler ve S-300 ADMS fırlattı.”

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Tuğgeneral Oleksiy Khromov, füzelerin “doğu, orta, batı ve güney bölgelerdeki kritik ve enerji altyapı tesislerine” ateşlendiğini söyledi.

Saldırılar, ‘kamikaze’ dronları tarafından gece yapılan bir saldırıyı takip etti. Rusya, son aylarda Ukrayna’nın kritik altyapısına çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Son patlama, Kremlin’in Ukrayna barış planını reddetmesi ve Kiev’in Rusya’nın Ukrayna’nın dört bölgesini ilhakını kabul etmesi konusunda ısrar etmesi zemininde sert bir şekilde geldi.

füze savunması

Kiev Şehri Askeri İdaresi, Darnytskyi semtindeki iki özel evin düşen füze parçaları nedeniyle hasar gördüğünü ve bir iş yeri ile oyun alanının hasar gördüğünü bildirdi. Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko, başkente 16 füze atıldığını ve üç kişinin yaralandığını söyledi.

READ  2023'te Florida'dan Yeşil Kuyruklu Yıldız nasıl ve ne zaman görülecek - NBC 6 Güney Florida

Kharkiv Belediye Başkanı Ihor Terekov, yetkililerin neyin vurulduğunu ve can kaybı olup olmadığını açıklığa kavuşturacağını söylerken, Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovy bir telgrafta Ukrayna’nın batısındaki şehrinin %90’ının elektriksiz olduğunu söyledi. Füzeler enerji altyapısı sektörüne zarar verdi.

Ukrayna Valisi Maksim Marchenko, hava savunma birimlerinin güneybatı Ukrayna’nın Odesa bölgesinde 21 füze düşürdüğünü söyledi. Bir füzenin parçaları bir konut binasını vurdu, ancak herhangi bir can kaybı olmadığını söyledi.

Moskova defalarca sivilleri hedef aldığını reddetti, ancak Ukrayna günlük bombardımanının kasabaları, şehirleri ve ülkenin gücünü, tıbbi ve diğer altyapısını yok ettiğini söylüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, bir video mesajında ​​​​Ukraynalıları sevdiklerine sarılmaya, arkadaşlarına minnettarlıklarını ifade etmeye, meslektaşlarını desteklemeye, ebeveynlere teşekkür etmeye ve sık sık çocuklarla sevinmeye çağırdı.

“Korkunç aylar geçirmemize rağmen insanlığımızı kaybetmedik” dedi. “Önümüzde zor bir yıl olsa da onu kaybetmeyeceğiz.”

Rusya, 24 Şubat’ta Devlet Başkanı Vladimir Putin’in komşusunu militarize etmek için “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı Ukrayna’yı işgal etti. Kiev ve Batılı müttefikleri, Rusya’nın eylemlerini emperyalist tarzda bir toprak gasbı olarak kınadılar.

Rusya, on binlerce insanı öldüren, milyonları evlerinden eden, şehirleri harabeye çeviren ve küresel ekonomiyi sarsarak enerji ve gıda fiyatlarını yükselten savaş nedeniyle ağır yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

‘Bugünün Gerçekleri’

Savaşı sona erdirmek için müzakere şansı hala yok.

Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duymasını ve tüm birliklerini geri çekmesini sağlayacak 10 maddelik bir barış planını aktif olarak destekliyor.

Ancak Moskova Çarşamba günü, Kiev’in dört bölgenin Rusya tarafından ilhak edilmesini kabul etmesi gerektiğini yineleyerek bunu reddetti: doğuda Luhansk ve Donetsk ve güneyde Herson ve Zaporizhzia. Ayrıca Ukrayna’nın 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen bir Karadeniz yarımadası olan Kırım’ın kaybını kabul etmesi gerektiğini söylüyor.

READ  UFC 275 Doğrudan Sonuçlar - Glover Teixeira Vs. Jiri Prochazka: Güncellemeler, Öne Çıkanlar, Dövüş Kartı, Başlangıç ​​Zamanı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Dört bölgenin Rusya’ya girmesiyle Rusya topraklarına ilişkin bugünün gerçekliğini dikkate almayan bir barış planı olamaz” dedi.

RIA haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Zelensky’nin Rusya’yı Batı’nın yardımıyla Doğu Ukrayna ve Kırım’dan çıkarma ve Moskova’yı Kiev’e tazminat ödemeye zorlama fikrinin bir “illüzyon” olduğunu söyledi.

TASS, Lavrov’un Rusya’nın Ukrayna’daki savaş gücünü ve teknik yeteneklerini geliştirmeye devam edeceğini söylediğini aktardı. Moskova’nın seferber edilmiş birliklerinin “yoğun bir eğitimden” geçtiğini ve birçoğunun şu anda yerde olmasına rağmen çoğunluğunun hala ön cephede olmadığını söyledi.

Zelenskiy, Ukrayna parlamentosunda birlik çağrısında bulundu ve Ukraynalıları Batı’nın “kendini yeniden keşfetmesine” yardım ettikleri için övdü.

Kapalı kapılar ardında düzenlenen yıllık konuşmasında, “Ulusal renklerimiz bugün tüm dünya için uluslararası bir cesaret ve boyun eğmezlik sembolüdür.” dedi.

Reuters Bürosu Raporu; Himani Sarkar ve Alexandra Hudson tarafından; Michael Perry ve Gareth Jones tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.