Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

borç…Agence France-Presse – Getty Images

Biden yönetimi bu hafta Ukrayna için yeni bir askeri yardım paketi açıkladığında öne çıkan konu, düşman hatlarının derinliklerindeki hedefleri vurabilen uzun menzilli, mobil roketatarların ek sevkiyatlarıydı.

Ancak listede ayrıca güneydeki Kherson şehrini yeniden ele geçirme girişimi için çok önemli olabilecek bazı yüksek teknolojili askeri teçhizat da vardı: 18 tekne.

Su yollarının kontrolü, Belarus sınırından Karadeniz’e kadar dev bir S-eğrisinde ülke genelinde akan bir nehir olan Dinyeper tarafından bölünmüş olan Kherson bölgesinde bir karşı saldırı için kritik öneme sahip.

Ukrayna kuvvetleri bu hafta, Moskova’nın Kırım bölgesinin daha güneyindeki üslerinden Kherson kentindeki güçlerini ikmal etmesini önlemek amacıyla uzun menzilli füzeler kullanarak nehrin karşısındaki Antonievsky Köprüsü’ne saldırdı. Üst düzey bir Ukraynalı yetkili tarafından yayınlanan bir videoya göre, grevler hasara yol açtı ve köprü başarılı görünse de saldırının savunması zor oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Anton Zherashchenko’nun bir danışmanı Twitter’da yaptığı açıklamada, “Olaylar olabilir” dedi. Saldırıların yüksek hareket kabiliyetine sahip topçu roket sistemleri tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Himarlar, Biden yönetiminin sağladığı silahlar yeni yardım paketine dahil edildi. Kherson bölgesel yönetiminden Ukraynalı bir yetkili olan Yuriy Sobolevsky Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin saldırının ardından nehir boyunca bir duba köprüsü inşa etmeyi planladığını söyledi.

Rusya’nın Şubat ayından bu yana Ukrayna’da ele geçirdiği bölgelerin neredeyse tamamı Dinyeper’ın doğusunda, ancak batı yakasındaki bir liman ve gemi inşa merkezi olan Kherson savunmasız durumda. Şehir Mart ayında Moskova’ya düştü, çünkü bazı Ukraynalılar tarafından hain olarak kabul edilen bir eylemde, yerel yetkililer köprüyü havaya uçurma planlarını takip etmedi ve Rus askerlerinin şehre girmesine izin verdi.

READ  Agatha Kasırgası Meksika'ya indi

Bir araştırma grubu olan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün kıdemli üyelerinden Ben Barry, “Ukraynalılar buna zarar verir veya kapatırsa, Rus savunma pozisyonunu zayıflatacak ve Kherson’u teslim etmeyi giderek daha zor hale getirecek” dedi. Londra merkezli.

“Uçaklar helikopter veya sabit kanatlı uçaklarla taşınabilir, ancak bunlar Ukrayna uçaksavar füzelerine karşı daha savunmasız ve yakıt açısından daha pahalı” dedi. dedi Barry.

Ukrayna’nın en büyük muharebeleri, başkent Kiev için mücadele ve doğu Donbass bölgesindeki harekât karada gerçekleşti, ancak su kontrolü ana çatışma alanı olmaya devam ediyor. Rusya’nın donanması 2014’ten beri Karadeniz’e hakim, Odessa şehrini tehdit ediyor ve Ukrayna’yı engelliyor. Tahıl ihracatı ve diğer öğeler.

ABD tarafından tedarik edilen füzeler, Nisan ayında Rusya’nın Karadeniz filosunun gururunu yerle bir etti ve Ukrayna’ya da yardım etti. Yılan Adasının Geri Alınması, Odessa Plajı’nda, geçen ay. Her iki eylem de Rusya’nın deniz üstünlüğünü geriletti.

Geçen ay Biden yönetimi, nehirlerini ve kıyı sularını korumak için Ukrayna’ya 18 devriye botu sağlayacağını söyledi. Bunlar, Ukrayna kuvvetlerinin nehri geçmesine yardımcı olabilir, Sayın Başkan. Barry dedi ki – bu ince bir numara. Rusya, Mayıs ayında en acı yenilgilerinden birini yaşadı tabur imha edildi Dnipro’dan çok daha dar olan Donbas bölgesinde nehri geçmeye çalışıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, gecede yaptığı konuşmada, “Cephede güçlerimizin ilerlemesi için kayda değer bir potansiyel var” dedi. Bu kazanımların nereden gelebileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi, ancak Gerson Köprüsü’nün etkisiz hale getirilmesi güneyde bir ön koşul gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.