Rusya-Ukrayna Savaşı: Canlı Güncellemeler – The New York Times

borç…New York Times için Emily Tuck

KYIV, Ukrayna — Savaşın ilk aylarında, Yulia Fedotovsky geceleri uyumasına yardımcı olacak bir başa çıkma mekanizması buldu: Her akşam Telegram’da gezindi ve yanmış ve havaya uçurulmuş ölü Rus askerlerinin fotoğraflarını gördü.

Başlangıçta, resimleri görmenin kendisini daha güvende hissetmesine yardımcı olduğunu söyledi. Ama şimdi çatışma uzadıkça, savaştan bıktığını söyledi. Mesajlardan kaçınmaya çalışıyor ve artık fotoğraflardan zevk almıyor.

Bir bilgi teknolojisi şirketinde halkla ilişkiler müdürü olan 32 yaşındaki Bayan Fedotovsky, “Her akşam yatmadan önce Telegram’da geziniyordum, aksi halde uyumak zordu” dedi. Bu günlerde, “Her an ölebileceğimi fark ettim ve kabul ettim, bu yüzden hayatımı yaşıyorum” diyor.

Rusya, yaklaşık beş aydır süren kanlı savaşta istikrarlı toprak kazanımları elde ediyor ve birçok Ukraynalıyı öfkeli ve meydan okurcasına bırakıyor.

Lysisansk, Rusya’nın Şubat ayı sonlarında işgal etmesinden bu yana sivil hedeflere yönelik en kötü saldırılar da dahil olmak üzere, yoğun çekişmelerin yaşandığı doğu eyaleti Luhansk’ı Rusya’ya devrederek hafta sonu düştü. Kremençuk kentindeki bir alışveriş merkezine füzeli saldırı düzenlendi ve en az 20 kişi öldü. Odessa yakınlarındaki bir tatil beldesinde düzenlenen grevde en az 21 kişi öldü. Başkentte bir konut binasına yapılan grev, şehrin kırılgan savunmasını kırdı.

Rus birliklerinin Mart sonunda başkentten ayrılması, Ukraynalılara ülkelerinde ve ordularında güçlü bir gurur duygusu ve zaferin hızlı olacağına dair güven verdi. Bununla birlikte, çatışmalar azalacağına dair çok az işaret gösterdiğinden, insanlar kayıplar konusunda kızgın ve Ukrayna hükümetinin morali yükseltmek için önündeki zorlukları hafife almasından duyduğu hayal kırıklığını dile getiriyor.

READ  Mega Millions: İşte 1.28 milyar dolarlık ikramiye için kazanan numaralar

Kararlılığı ve yeşil gömleğiyle dünyayı büyüleyen Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyi, gece geç saatlerde yaptığı konuşmalarda Ukraynalılara inanç ve meydan okumayla hitap etmeye devam ediyor.

Ukrayna Devlet Film Ajansı eski başkan yardımcısı ve gazeteci Sergei Neredin, Facebook’ta “İnsanları bilgilendirme politikası hakkında bir şeyler yapılması gerekiyor” dedi.

Ukraynalı yetkililer, Luhansk bölgesindeki son büyük kalesi olan Lysysansk’ın korunmasına yardımcı olacağını belirterek, birliklerinin doğudaki Severodonetsk kentinden çekilmesini haklı çıkardı. Sonra Lysizansk düştü.

“Neredeyse her gün bize daha güçlü silahlar veriliyor ve görüntüler düşmanı soğukkanlılıkla nasıl ezdiklerini gösteriyor” diye yazdı. “Gelecekteki başarılarımız, gücümüz ve silah dağıtımımız hakkındaki bilgileri nasıl algılamalıyız?” O sordu. “Satır aralarını okumak mı yoksa onların sözlerine inanmak mı?”

Savaş büyük bir insani krizi tetikledi, milyonlarca insanı evlerinden olmaya zorladı ve Ukraynalıların geçim kaynaklarını ciddi şekilde etkiledi.

Ulusal Demokratik Enstitü tarafından bu hafta yayınlanan bir ankete göre, Ukraynalıların sadece yüzde 5’i mevcut gelirleriyle rahat bir yaşam sürdüğünü bildiriyor.

Ancak Ukraynalıların çoğunluğu silahlı kuvvetlere karşıdır ve Sn. Ankete göre, Zelensky’ye de güçlü bir inançları var.

Ukraynalı askerleri desteklemek için para toplayan 34 yaşındaki kitle fonlaması uzmanı Svitlana Kolodiy, sonbaharın ötesinde devam eden savaşa istifa ettiğini söyledi.

Ve çok az Ukraynalı Rusya ile uzlaşmakla ilgileniyor. NDI anketi, Ukraynalıların “barış için toprak ticareti yapmakla ilgilenmediğini” ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde seksen dokuzu, kabul edilebilir tek senaryonun Moskova’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım yarımadası da dahil olmak üzere Rusya tarafından işgal edilen tüm bölgelerin geri verilmesi olduğunu söyledi.

Kievli 37 yaşındaki dişçi Mariana Horchenko, “Rusya ile uzlaşma yok” dedi. “Öldürülen onca insandan sonra değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.