Rusya, Ukrayna güçlerini doğudaki ana şehrin banliyölerine itiyor

  • Rus kuvvetleri, ana Luhansk şehrini ele geçirmek için saldırılarını hızlandırdı
  • Ukraynalılar geri çekilebilir ama mücadeleden vazgeçmeyecekler – Vali
  • Türkiye ve Rusya, BM’yi Ukrayna’nın tahıl ihracatına izin vermeye çağırdı

Kiev / Slovenesk, Ukrayna, 8 Haziran (Reuters) – Bölge valisi, Ukrayna kuvvetlerinin ağır Rus saldırganlığı karşısında Çarşamba günü Siverodonetsk şehrinin doğu banliyölerine geri döndüğünü söyledi. Kanlı savaşlar.

Rusya, son haftalarda, ayrılıkçı vekiller adına çevredeki eyaleti savunmak için birliklerini ve barutunu küçük sanayi kentinde yoğunlaştırdı. Ukrayna, bu savaşın savaşın gidişatını şekillendirmeye yardımcı olacağını söyleyerek mümkün olduğunca orada savaşmaya söz verdi.

Geçen hafta sürpriz bir karşı saldırı açıkladıktan sonra, çevredeki Luhansk bölgesinin valisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şehrin büyük bölümünün Rusların eline geçtiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

RBC-Ukrayna medyasına konuşan Sergei Kaitoi, “… (kuvvetlerimiz) şimdi yeniden sadece şehrin banliyölerini kontrol ediyor, ancak çatışmalar hala devam ediyor.”

Kaitoi, çevrimiçi bir gönderide Ukrayna kuvvetlerinin Shivarsky Donets Nehri’nin batı kıyısındaki küçük bir ikiz kasaba olan Lyczynsk’in tamamını kontrol etmeye devam ettiğini, ancak Rus kuvvetlerinin oradaki konut binalarını yıktığını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’na göre, Rusya birlikleri Siverodonetsk’in bazı bölgelerinde Ukrayna birliklerinden 10 kat daha fazla teçhizata sahip. Ukrayna, Rusya’nın doğudaki sınırlarını kırabileceği uyarısında bulunarak Batılı müttefiklerine silah tedarikini hızlandırmak istiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky akşam konuşmasında, “Mevzilerimizi koruyoruz ve düşmana önemli kayıplar veriyoruz. Bu çok şiddetli bir savaş, çok zor, belki de bu savaşın en zorlularından biri.”

Zhelensky, “() Birçok bakımdan Donbass’ın kaderi orada belirlenir,” diye ekledi.

Reuters, Siverodonetsk’teki durumu bağımsız olarak doğrulayamadı.

Moskova, komşularını silahsızlandırmak ve “azaltmak” için “özel bir askeri operasyon” yürüttüğünü iddia ediyor. Ukrayna ve müttefikleri, Moskova’nın nedensiz bir saldırganlık savaşı başlattığını, binlerce sivili öldürdüğünü ve şehirleri yerle bir ettiğini iddia ediyor.

READ  Ukrayna'daki savaşın önümüzdeki altı ayı için beş tahmin | Ukrayna

BM rakamları, Rusya’nın 24 Şubat’taki işgalinden bu yana 7 milyondan fazla insanın sınırı geçerek Ukrayna’ya geçtiğini gösteriyor.

‘Tanrı Beni Kurtardı’

Luhansk ve komşu eyalet Donetsk, Moskova’nın bölgenin doğu kısmını elinde tutan Moskova temsilcileri adına 2014’ten beri üzerinde hak iddia ettiği Donbass’ı oluşturuyor. Moskova, Ukrayna güçlerini hâlâ ellerinde bulundurdukları alanlarda kuşatmaya çalışıyor.

Küçük çocukları olan kadınlar yardım toplamak için sıraya girerken, diğer sakinler Ukrayna’nın elindeki ana Donbass şehirlerinden biri olan Sloviansk’taki Sivrodonetsk’in batısındaki şehir boyunca kovalarca su taşıdı.

Sakinlerin çoğu kaçtı, ancak yetkililer, Rus kuvvetlerinin kuzeyde yeniden bir araya gelmesi beklenen bir saldırı sonrasında şehirde yaklaşık 24.000 kişinin kaldığını söylüyor.

85 yaşındaki Albina Petrovna, binasının camlarını kıran ve balkonunu tahrip eden bir saldırıda mahsur kaldığı anı anlattı.

“Kırık cam üzerime düştü ama Allah kurtardı, her yerim çizikler…” dedi.

Rusya, kuvvetlerinin Mart ayında Kiev’in eteklerinde yenilmesinden bu yana dikkatini Donbass’a çevirdi.

Ukrayna ordusu, son 24 saat içinde Donbass’ta yaklaşık 20 şehre Rus bombardımanında dört kişinin öldüğünü ve birliklerinin 31 Rus askerini öldürdüğünü söyledi. Reuters rakamları hemen doğrulayamadı.

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv’de, sakinler önceki gün bombalı saldırının enkazını temizliyorlardı. Ukrayna geçen ay Rus kuvvetlerini şehrin banliyölerinden geri itti, ancak Rusya hala zaman zaman saldırıyor.

CCTV görüntüleri, Salı günü geç saatlerde Kharkiv alışveriş merkezinde bir süpermarketi, enkazı ve eşyaları paramparça eden şüpheli bir füze gösteriyor. Drone’dan çekilen görüntülerde büyük binanın çatısında bir boşluk görüldü.

READ  Carolina Panthers çaylak QB Matt Corral bacağında yırtık bir bağ ile sahadan çekildi

Süpermarket müdürü Svitlana Tulina, saldırıda kimsenin yaralanmadığını söyledi.

tahıl korkusu

Ukrayna dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri ve Batılı ülkeler Rusya’yı Ukrayna’nın Karadeniz ve Azak Denizi limanlarını kuşatarak küresel kıtlık riski yaratmakla suçluyor. Moskova gıda kıtlığı için Batı yaptırımlarını suçladı

Türk broker, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarının açılmasını müzakere etmeye çalışıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’u ağırlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, anlaşmanın BM’nin limanlara desteğiyle daha fazla müzakere yoluyla mümkün olacağını söyledi. devamını oku

Ukrayna limanları açılabilir ancak Lavrov, önce Ukrayna’nın bu limanları temizlemesi gerektiğini söyledi. Ukrayna, Rusya’nın garantilerini “boş sözler” olarak reddetti ve Rusya’nın tarım arazilerine ve tarım arazilerine yönelik saldırılarının krizi daha da kötüleştireceğini söyledi.

Rus savaş gemilerinin Ukrayna’nın en büyük tarım terminallerinden birinde depoları tahrip ettiği Mykolaiv bölgesinin valisi Vitaliy Kim, Reuters’e verdiği demeçte, Moskova’nın dünyayı onun şartlarına uyması için korkutmaya çalıştığını söyledi. devamını oku

Kremlin daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus tahıl pazarlarının önündeki Batı engellerinin kaldırılması gerektiğini söylediğini aktardı. devamını oku

Ukrayna’nın güneyindeki işgal altındaki Zaporijya bölgesinde Ruslar tarafından kurulan yönetim, bu yılın sonlarında Rusya’ya katılım konusunda referandum düzenlemeyi planladığını söyledi. Batıdaki Kherson eyaletindeki Rus yerleşik makamları da benzer planlar açıkladı.

Rusya’nın iktidardaki Birleşik Rusya partisinden bazı milletvekilleri, Donbass’ın Rusya’ya katılmasını önerdi. Bölge henüz bir referandum ilan etmedi, ancak Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin ayrılıkçı lideri Denis Bush, Çarşamba günü hükümetini “entegrasyon süreçlerini” artırma gereğini öne sürerek değiştirdi.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri, işgal altındaki topraklarda planlanan referandumun yasa dışı olduğunu düşünüyor ve Rusya’nın asıl amacının bölgesel saldırganlık olduğunu kanıtlıyor. devamını oku

Tom Balmforth, Natalia Zinets, David Ljunggren ve Reuters bürosundan ek rapor; Himani Sarkar, Gareth Jones ve Filippa Fletcher tarafından yazıldı; Düzenleme Michael Perry, Peter Groff, Alex Richardson ve Cynthia Asterman

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.