Rusya, NASA uzay istasyonunun daha önce bildirilenden çok daha az çıktığını söyledi

Bu fotoğraf, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ayrıldıktan sonra 4 Ekim 2018’de Soyuz uzay aracından Expedition 56 ekibi tarafından çekildi. NASA/Roscosmos/REUTERS/Dosya Fotoğrafı Kılavuzu

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

WASHINGTON, 27 Temmuz (Reuters) – Üst düzey bir NASA yetkilisi Çarşamba günü Reuters’e verdiği demeçte, Rus uzay yetkilileri ABD’li meslektaşlarına Moskova’nın astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kendi yörünge karakolları inşa edilip faaliyete geçene kadar uçurmak istediğini söyledi. .

Çarşamba günü yayınlanan üst düzey bir Rus uzay yetkilisinin yorumlarıyla birlikte en son göstergeler, Rusya’nın ABD ile yirmi yıldan uzun süredir devam eden yörüngesel işbirliğini sona erdirmesine en az altı yıl uzakta olduğu yönünde.

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos’un yeni genel direktörü olarak atanan Yuri Borisov, Salı günü, Moskova’nın uzay istasyonu ortaklığından “2024’ten sonra” çekilmek istediğini duyurarak NASA’yı şaşırttığında, ISS programında bir bölünme yakın göründü. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

NASA’nın uzay operasyonları başkanı Kathy Luders, Salı günü ABD uzay ajansına Rus yetkililerin planlanan yörünge karakolunu ROSS olarak adlandırmak için çalışırken Roscosmos ile ortaklık içinde kalmak istediklerini söyledi.

Lueders Çarşamba günü Reuters’e verdiği demeçte, “Hiçbir görev düzeyinde hiçbir şeyi değiştirmedik” diyerek, NASA’nın Roscosmos ile ilişkilerinin “her zamanki gibi” kalacağını da sözlerine ekledi.

Bir futbol sahası büyüklüğünde bir bilim laboratuvarı olan ve Dünya’nın yaklaşık 250 mil (400 km) üzerinde yörüngede dönen uzay istasyonu, Kanada, Japonya ve diğerlerini içeren ABD-Rusya liderliğindeki bir ortaklık kapsamında yirmi yıldan fazla bir süredir sürekli olarak işgal ediliyor. 11 Avrupa ülkesi.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana kaderi şüpheli olsa da, Biden yönetimi Moskova’ya ikili ilişkileri birden fazla cephede gerginleştiren yaptırımlar uyguladı.

READ  Dow Jones, Fed toplantısı başladığında düşer; Elon Musk Twitter'ı hareket ettiriyor; Apple, MLS anlaşmasının ortasında

Ukrayna ihtilafı, Roscosmos ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasındaki gerilimi artırdı.

Rusya’nın ISS katılımını 2024’ün ötesine genişletmek için resmi bir anlaşmaya henüz varılmadı. Lueders, NASA, Roscosmos, ESA ve istasyonun diğer ortaklarının, istasyonun yönetimini denetleyen kurulun Cuma günü yapacağı özel bir toplantıda laboratuvarda birbirlerinin varlığını 2030’a kadar uzatma olasılığını tartışmayı planladıklarını söyledi.

Roscosmos, Çarşamba günü web sitesinde, uzay istasyonunun Rus kanadının uçuş direktörü Vladimir Solovyov ile Rusya’nın ROSS faaliyete geçene kadar istasyonda kalması gerektiğini söylediği bir röportaj yayınladı.

Solovyov, ROSS’un 2028’de yörüngeye tamamen entegre olacağını söyledi.

Solovyov, “Tabii ki, ROSS için aşağı yukarı güvenilir bir geri dönüş sağlayana kadar ISS’yi çalıştırmaya devam etmeliyiz.” Dedi. “Yıllarca drone kullanmayı bırakırsak, elde edilenleri geri almanın çok zor olacağını hesaba katmalıyız.”

Uzay istasyonunun ABD ve Rus bölümleri, bilerek iç içe ve teknolojik olarak birbirine bağımlı olacak şekilde inşa edildi, böylece ISS’de Rus işbirliğinin aniden geri çekilmesi, NASA’nın insanlı uzay uçuşu programının çekirdeğini ciddi şekilde bozacaktır.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Joey Rowlett’in raporu; Düzenleme Jonathan Otis ve Will Dunham

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.