Rusya, Kiev’in hava saldırılarının batı ülkelerine tedarik edilen tankları hedef aldığını söyledi | Ukrayna

Rusya Devlet Başkanı, Rusya’nın Pazar günü beş hafta içinde ilk kez Kiev’e hava saldırısı düzenlediğini ve Batı ülkelerine tedarik edilen tankları hedef aldığını söyledi. Vladimir PutinSilah tedariği devam ederse daha fazla hedefe saldırı olacağı konusunda uyardı.

Pazar sabahı erken saatlerde Kiev’in doğusundaki Tornitsky ve Dniprovsky banliyölerinde çok sayıda patlama duyuldu ve bir kişi yaralandı. Grevler, işgalci güçlerin tarafında bir değişikliği temsil ediyordu.

Rusya Savunma Bakanlığı, saldırganlar tarafından sağlanan T-72 tanklarının imha edildiğini söyledi. Ukrayna Avrupa ülkeleri araba tamir işinin binalarında depolarken, talep hemen doğrulanamadı.

Ukrayna Demiryolu Kurulu başkanı Oleksandr Kamish, Rusya’nın iddialarının yanlış olduğunu söyledi. “Tesiste böyle bir tank yok, askeri teçhizat da var. Sadece tamir arabalarımız var. Bu arabalar ihracat için çok önemli – bunlar özellikle tahıl arabaları” dedi.

Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko, olayla ilgili olarak “bir kurbanın hastaneye kaldırıldığını” söyledi. Ukrayna Demiryolları gözetim komitesi üyesi Sergei Leshchenko, tesislerine saldırı düzenlendiğini söyledi.

Nisan ayının sonundan bu yana başkentin herhangi bir yerindeki ilk bombalamalar, her iki tarafın da Donbass’ın kontrolü için şiddetli bir savaşa girdiği Kiev’in doğusundaki tedarik hatlarını vurma girişimini temsil ediyor gibi görünüyor.

Belki de yeni bir yaklaşımı ifade eden Putin, Rusya’daki devlet televizyonuna, ABD’nin geçen hafta Kiev’e söz verdiği uzun menzilli roketleri teslim etmesi halinde Rusya’nın Ukrayna’da yeni hedefler vuracağını söyledi.

Rusya, Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler teslim ederse sert vuracak: Putin – Video

Bu tür füzeler üzerine, askeri karar alma süreçlerinde yakından yer aldığına inanılan Putin, “Henüz vurmadığımız hedefleri vuracağız” dedi. Rus lider, lojistik noktaların en mantıklı hedeflerden biri olmasına rağmen, neye saldırılacağını belirtmedi.

Rusya, ABD’nin Ukrayna’ya bir Himars kamyonu ile donatılmış çok füzeli roket sistemleri ve Kiev’in cephaneliğindeki her şeyden daha fazla 20 ila 40 mil yol kat edebilen füzeler tedarik etme kararından rahatsız.

Putin, televizyonda yayınlanan bir röportajda, “Bence, bu yaygaraların tek bir amacı var: silahlı çatışmayı mümkün olduğu kadar fazla çekmek” dedi.

Ukrayna ve Batı, roketlerin Rus kuvvetlerinin gelecekteki saldırılar için cepheye konsantre olmasını engelleyeceğini umuyor, ancak Putin bunun askeri dengeyi önemli ölçüde değiştirmeyeceğini savundu.

“Bu sunumu anlıyoruz [of advance rocket systems] Putin, “ABD ve diğer bazı ülkeler askeri teçhizat kaybını telafi etmeye çalışıyor” dedi. “Sadece o zaman dikkatimize geldi. Özünde hiçbir şeyi değiştirmez. ”

Ukrayna’nın nükleer şirketi Energoatom’un ülkenin güneyindeki Pivdennoukrainsk nükleer santraline sabah 5.30 sularında Kiev’e doğru yola çıktığı bildirildi.

Füzenin üssün üzerinde “çok alçaktan uçtuğunu” ve Rus kuvvetlerinin “bir çalışma kuvveti birimini vurabilecek en küçük bir füze parçasının bile nükleer bir felakete ve radyasyon sızıntısına neden olabileceğini henüz anlamadığını” söyledi.

Kiev’e yönelik son saldırı, 28 Nisan’da, bir Rus füzesinin ABD tarafından finanse edilen Radio Free Europe / Radio Liberty yapımcısını öldürdüğü zamandı. O zamandan beri Moskova başkenti boykot ederek Ukrayna’yı Donbass’tan atmaya çalışıyor.

İngiltere’nin Savunma Bakanlığı söyledi Ukrayna kuvvetleri, doğu Ukrayna’daki Siverodonetsk’te “Rus kuvvetleri daha önce kazandıkları operasyonların hızını kesebilir” diyerek karşı saldırıya geçti – ancak hareketin işgalcileri geri püskürtüp geri itmeyeceğini değerlendirmedi.

Ücretsiz günlük bültenimizin ilk baskısına kaydolun – BST her hafta sabah 7’de

Cumartesi günü, Ukrayna’nın Luhansk eyaleti valisi Sergei Haidai, askerlerinin birkaç gündür Rus bombardımanı ve hava saldırılarına maruz kalan Donbass şehrinin yaklaşık %20’sini geri aldığını söyledi.

Haidoi Pazar günü bu iddiayı yineleyerek, sekiz Rus’un esir alındığını ve işgalcilerin “çok sayıda personelini kaybettiğini” de sözlerine ekledi. Vali, komşu Licensing’deki bir insani yardım karargahının bir gecede 30 bombayla vurulduğunu söyledi.

Ukrayna Polisi Lysyansk’ta Bombardıman Saldırısını Belgeledi – Video

Ukrayna kuvvetleri Donbass’taki “Rus operasyonlarını başarıyla yavaşlatıyor” ve “Siverodonetsk’te etkili yerel karşı saldırılar” yürütüyor. Savaş Araştırma Enstitüsü dedi ki:Amerikalı bir düşünür, bir gecede.

Çatışmaları yakından izleyen araştırma ekibi, Rusya’nın “Sivirodonetsk ve Lyczynsk’i hala ele geçirebileceğini” ve “Ukrayna güvenliğinin bu önemli tiyatroda güçlü olduğunu” söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın daha önce Suriye’deki Moskova güçleri tarafından kullanılan bir taktik olan Luhansk’tan “zayıf silahlı ve eğitimli” ayrılıkçı güçlere güvendiğini söyledi. Bu yaklaşım, düzenli Rus güçlerinin neden olduğu kayıpları kontrol etme arzusunun altını çiziyor” dedi.

Ukrayna cumhurbaşkanının bir danışmanı, Avrupa ülkelerini füze saldırılarına “daha büyük yaptırımlar ve daha fazla silah” ile yanıt vermeye çağırdı – ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştiriyor gibi görünüyordu. Bir röportajda söyledi Sonunda diplomatik bir çözüm bulunabilmesi için Cuma günü Ukrayna’da Rusya’ya hakaret edilmemeli.

Başkanlık ofisi başkanının danışmanı Mykhailo Podolyak, tweet attı: “Birisi sizden Rusya’ya hakaret etmemenizi istediğinde, Kremlin yeni sinsi saldırılar arar. Bugünkü füze saldırısının tek bir amacı var – mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıyı öldürmek.

READ  Hollywood oyuncusu Anne H, korkunç bir trafik kazası geçirdikten sonra komada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.