Rusya, Hindistan’ın Batı tarafından empoze edilen petrol fiyat tavanını aşmasına yardım ediyor

Hindistan, en iyi anlaşmayı aldığı yerden petrol almaya devam edeceğini söyledi.

Yeni Delhi:

Rusya, Ukrayna ihtilafının ortasında Batı’nın dayattığı petrol fiyatı kontrolleriyle başa çıkmak için Hindistan’a yardım etmeyi teklif etti.

Rusya’nın Yeni Delhi Büyükelçiliği, “Sigorta hizmetleri ve tanker kiralama Avrupa Birliği ve İngiltere’de yasaklandığı için, Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Hindistan’a büyük kapasiteli gemilerin kiralanması ve inşa edilmesi konusunda işbirliği teklif etti.” söz konusu.

Alexander Novak Cuma günü Hindistan’ın Moskova Büyükelçisi Pawan Kapoor ile bir araya geldi.

Açıklamada, “2022’nin ilk sekiz ayında Rusya’nın Hindistan’a petrol ihracatı 16,35 milyon tona yükseldi; yaz aylarında Rusya, Hindistan’a en büyük ikinci petrol ihracatçısı oldu.”

Batı, Ukrayna’da devam eden savaşın ortasında Hindistan’ın Rusya’dan petrol almaya devam etmesini eleştirdi. Hindistan, Ukrayna konusunda defalarca barış görüşmeleri çağrısında bulunmasına rağmen, nereden iyi anlaşma yaparsa oradan petrol alacağına dair duruşunda kararlı.

Dışişleri Bakanı S Jaishankar 7 Aralık’ta Parlamento’ya hükümetin Hintli şirketlerden Rusya’dan petrol satın almalarını istemediğini, ancak Hint halkının yararına daha iyi bir anlaşma elde etmenin ihtiyatlı bir politika olduğunu söyledi.

“Şirketlerimizden Rus petrolünü almalarını istemiyoruz. Şirketlerimizden petrolü almalarını istiyoruz, en iyi nasılsa onu almalarını istiyoruz. Şimdi bu, piyasanın ne getireceğine bağlı… Yine, lütfen anlayın, Değil. Tek bir ülkeden petrol alıyoruz. Pek çok kaynaktan petrol alıyoruz ama Hindistan halkının çıkarları için en iyi anlaşmayı yaptığımız yere gitmek mantıklı bir politika ve yapmaya çalıştığımız da bu.” dedi bay Jaishankar söylemişti.

READ  Ukrayna: Severodonetsk 'tamamen Rus işgali altında'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.