Rusya eleştirileri reddettiği için G20 ev sahibi Ukrayna’da savaşın sona ermesi çağrısında bulundu

  • Rus dışişleri bakanı savaşa yönelik ‘kuduz’ eleştiriyi reddetti
  • Lavrov, Ukraynalı bakanın sanal konuşması sırasında dışarı çıktı
  • Endonezya, gıda fiyatlarının düşük gelirli ülkeleri sert vuracağı konusunda uyardı
  • İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Bali gezisini kısa kesti

NUSA DUA, Endonezya, 8 Temmuz (Reuters) – Rusya’nın üst düzey diplomatı Batı’yı küresel ekonomik sorunları “çılgınca” ele alma fırsatını çarçur etmekle suçlarken, Cuma günü G20 ev sahibi Endonezya, grubun dışişleri bakanlarını Ukrayna’daki savaşı sona erdirmeye çağırdı. Çatışmanın eleştirisi.

Bali’deki G20 bakanlarının toplantısı, savaşın ve küresel ekonomi üzerindeki etkisinin gölgesinde kaldı, Batı ve Japonya’dan üst düzey yetkililer bunun “her zamanki gibi iş” olmayacağında ısrar etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile görüşmeye geldiğinde, “savaşı ne zaman durduracaksınız” ve “neden durdurmuyorsunuz” sloganları duyuldu.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Lavrov, Batılı bakanların “Ukrayna’daki durumla ilgili olarak Rusya Federasyonu’nu fanatik bir şekilde eleştirmeye başlar başlamaz hemen yoldan çıktıklarını” söyledi.

Lavrov, Meksika ve Suudi Arabistan temsilcileri arasında otururken görüşmelerin ilk oturumunun ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Saldırganlar”, “saldırganlar”, “saldırganlar” – bugün birçok şey duyduk” dedi.

Rusya, Ukrayna ordusunu silahsızlandırmak ve tehlikeli milliyetçiler olarak adlandırdığı kişilerin kökünü kazımak için “özel bir askeri operasyon” başlattı.

Ukrayna ve Batılı destekçileri, Rusya’nın emperyalist tarzda bir toprak gaspına giriştiğini söylüyor. Rusya’nın işgali için hiçbir gerekçe olmadığını söylüyorlar.

Retno, G20’yi küresel zorlukları ele almak için “ileriye dönük bir yol bulmaya” çağırdı ve artan enerji ve gıda fiyatları da dahil olmak üzere savaşın etkilerinin düşük gelirli ülkeleri sert şekilde vuracağını söyledi.

Görüşmelerin başında Rednow, “Savaşı hızla bitirmek ve farklılıklarımızı savaş alanında değil, müzakere masasında çözmek bizim sorumluluğumuzdur” dedi.

READ  Sıcak hava dalgası, yükselen sıcaklıklarla Kuzeydoğu, New York ve Boston'ı kavuruyor

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken toplantının oturum aralarında yaptığı konuşmada, artan gıda ve enerji maliyetleriyle ilgili zorlukların “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı nedeniyle dramatik biçimde şiddetlendiğini” söyledi.

Batılı bir yetkili, genel kurul toplantısında Blinken’in Ukrayna’nın tahıl ihracatını engelleme ve onu çalma konusunda Rusya ile yüzleştiğini söyledi.

Yetkili, “Doğrudan Rusya’ya seslendi: Rus meslektaşlarımıza: Ukrayna sizin ülkeniz değil. Onun tahılı sizin tahılınız değil. Neden limanları kapatıyorsunuz? Tahılı serbest bırakmak zorundasınız” dedi.

Yetkili, Lavrov’un o sırada odada olmadığını söyledi.

Ukrayna, güney kıyısındaki savaş nedeniyle limanlarının çoğu kapatıldığından, mal ihraç etmek için mücadele ediyor. Dünyanın dördüncü büyük tahıl ihracatçısıdır.

Lavrov daha sonra gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın Ukrayna ve Türkiye ile tahıl konusunda görüşmeye hazır olduğunu, ancak bu tür görüşmelerin ne zaman gerçekleşeceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

‘Yeni Soğuk Savaş’

Ukrayna’nın Endonezya büyükelçisi, Ukrayna dışişleri bakanının toplantıya hitap ettiğini ve Lavrov’un konuşması sırasında odadan ayrıldığını söyledi.

Rednow, toplantı öncesinde gerginliğin altını çizerek, G7 muadilleri tarafından Perşembe günkü Lavrov’un bulunduğu karşılama yemeğine katılamayacağının kendisine söylendiğini söyledi.

Üst düzey bir Endonezya dışişleri bakanlığı yetkilisi Reuters’e Cuma günkü toplantıdan herhangi bir açıklama beklenmediğini söyledi.

Rednow, “herkes için rahat bir atmosfer yaratmanın” önemli olduğunu söyledi ve 24 Şubat’taki Ukrayna işgalinden bu yana tüm büyük oyuncuların aynı odada ilk kez oturduğunu belirtti.

Toplantının oturum aralarında, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pekin kampının çatışmayı teşvik edecek ve “yeni bir Soğuk Savaş” yaratacak her türlü eyleme karşı olduğunu söyledi.

Cuma gününün gündeminde Çin, Hindistan, ABD, Brezilya, Kanada, Japonya ve Güney Afrika dahil olmak üzere G20 ülkelerinden üst düzey diplomatlarla kapalı kapılar ardında bir toplantı ve ikili görüşmeler yer alıyor.

READ  Afganistan'ın doğusunda deprem: 280'e kadar kişinin ölmesinden korkuluyor

Üç yıldır ilk kez, Çin ve Avustralya dışişleri bakanları, dış müdahale iddiaları ve misilleme niteliğindeki ticari yaptırımlar nedeniyle ilişkilerde bir çözülmeye işaret ederek Cuma günü görüşmelerde bulunacaklar. devamını oku

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Cuma günkü etkinliklere katılmadı ve Dışişleri Bakanlığı’nın ikinci daimi müsteşarı Tim Barrow tarafından temsil edildi. Basında çıkan haberlere göre Truss, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın istifasının ardından Bali gezisini yarıda kesti.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Pekin’de Ryan Wu, Sidney’de Kirsty Needham ve Nusa Dua’da UT Kahya Budiman tarafından ek raporlar; Kate Lamb tarafından yazıldı; Martin Petty, Ed Davies ve Raju Gopalakrishnan tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.