Rusya, Almanya’ya doğalgazda derin kesintiler yapacağını duyurdu.

BERLİN – Rusya’nın devlete ait gaz tekeli Gazprom Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Almanya’ya gönderdiği doğal gaz miktarını daha da azaltacağını söyledi. Bir hafta sonra sınırlı koşulara devam etti Yıllık bakım kapatmasından sonra.

Akışlar zaten kapasitenin yüzde 40’ına düşürüldü, ancak Gazprom dedi ki Alman firması Siemens Energy tarafından yapılan güçlü türbinlerinden biriyle ilgili sorunları öne sürerek Çarşamba gününden itibaren gücü yüzde 20 oranında kesecek. Türbinler, uzun mesafelere gaz göndermek için boru içinde basınç oluşturur.

Haziran ayının ortalarında Rusya, 760 millik denizaltı boru hattından gönderilen gaz miktarını azaltmaya başladı ve kesintiyi onarım için Kanada’ya gönderilen kayıp bir türbine bağladı.

Pazartesi günü Gazprom söz konusu Siemens, sosyal medya hesaplarında “Bir gaz türbin motorunu daha kapatıyor”.

Almanya ekonomi bakanlığı Gazprom’un gaz akışındaki kesintilerden hasarlı bir türbinin sorumlu olduğu iddiasını reddetti, bunun yerine kesintilerin Rusya’nın Ukrayna’daki savaşa karşı çıktığı için Avrupa’yı cezalandırmasının başka bir yolu olduğunu söyledi.

Berlin hükümeti Gazprom’un son planlı kesintilerine karşı geri adım attı.

Alman Ekonomi Bakanlığı Gazprom’un açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, “Bilgilerimize göre teslimatlardaki azalmanın teknik bir nedeni yok” dedi.

Başkan Vladimir V., Avrupalı ​​liderleri cezalandırmak ve bölmek için Rusya’nın enerji ihracatını bir piyon olarak kullanıyor. Gözlemciler, hareketin Putin’in niyetlerini yıktığını söyledi. Boruların gevşetilmesi veya sıkılması Ukrayna’da ona ve savaş amacına uygun. Hollanda’da ticareti yapılan gaz için bölgesel bir kıyaslama anlaşmasına göre, Avrupa’da doğal gaz fiyatları Pazartesi günü yüzde 12 arttı. Doğal gazın fiyatı bu yıl iki katından fazla artarak megavat saat başına yaklaşık 180 Euro’ya (184 $) yükseldi.

Brüksel merkezli bir düşünce kuruluşunda Bruegel’in kıdemli bir üyesi olan Simone Tagliapietra, “Gazprom’un açıklaması sürpriz olmamalı” dedi. “Rusya burada stratejik bir oyun oynuyor. Halihazırda düşük akışları dalgalanmak, piyasayı manipüle ettiği ve jeopolitik etkiyi iyileştirdiği için tam kesintilerden daha iyidir.

READ  67 Yıldır Dodgers'ın Sesi Vin Scully, 94 Yaşında Öldü

AB enerji bakanları, 27 üyeli grupta vatandaşlara ve işletmelere enerji tasarrufu yapmalarına yardımcı olacak bir planı görüşmek üzere Salı günü Brüksel’de toplanacak. Ancak Yunanistan ve İspanya gibi büyük ölçüde Rus gazına bel bağlamayan ülkeler, daha zengin kuzeydeki ortakları Almanya’ya yardım etmek için tüketimin kesilmesi gerektiğini düşündükçe, çatlaklar ortaya çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce Almanya, toplam doğal gaz ihtiyacının yüzde 55’ini Rusya’ya karşılıyordu. Son birkaç ayda bu payı yüzde 30’a düşürdü, ancak kışı atlatmak için yeterli mağazaya sahip olduğundan emin olmak için yeterli yakıt tasarrufu yapmak için çabalıyor.

Gazprom’un yeni kesintileri açıklamasından saatler önce, Almanya’nın ağ düzenleyicisi başkanı Klaus Müller, ülkenin depolama tesislerinin yüzde 65,9 kapasiteye ulaştığını ve bu nedenle “nihayetinde geri döndüğünü” söyledi. Hedef, Eylül ayı başına kadar yüzde 75 dolu depolama alanına sahip olmak.

Gazprom’un duyurusu, gaz tasarrufuna başlamak için hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu tüm AB üyelerine açıklamalıydı. Tagliapietra dedi. “Bununla ilgili eylem daha fazla ertelenemez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.