Rusya, 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılacak

MOSKOVA (AP) – Rusya, 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonundan çıkacak ve ülkenin yeni uzay şefi olan kendi yörünge karakolunu inşa etmeye odaklanacak. Salı günü yaptığı açıklamada, Moskova ile Batı arasında Ukrayna’da savaşma konusunda artan gerilimin ortasında olduğunu söyledi.

Duyuru, beklenmedik olsa da, uzmanların Ruslar olmadan işletilmesinin çok zor olacağını söylediği 24 yaşındaki uzay istasyonunun geleceğini sorguluyor – belki de NASA ve ortaklarının, bu zamana kadar çalışır durumda kalmasını umduğu bir “rüya”. 2030.

Rus uzay ajansı Roscosmos’a bu ay başkanlık etmek üzere atanan Yuri Borisov, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, “İstasyondan 2024’ten sonra ayrılmaya karar verildi.” Dedi. “Sanırım o zaman Rus yörünge istasyonunu inşa etmeye başlayacağız” diye ekledi.

Uzay istasyonu, uzun zamandır bilim adına Soğuk Savaş sonrası uluslararası ekip çalışmasının bir sembolü olmuştur, ancak şimdi ABD ile Kremlin arasındaki son işbirliği alanlarından biridir.

NASA’dan hemen bir yorum yapılmadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, uzay ajanslarımızın yıllar boyunca sahip olduğu değerli profesyonel işbirliğini göz önünde bulundurarak, duyuruyu “talihsiz bir gelişme” olarak nitelendirdi. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, ABD’nin Rusya’nın geri çekilmesiyle başa çıkmak için “seçenekleri araştırdığını” söyledi.

Borisov’un açıklaması, Rus uzay yetkililerinin Moskova’nın uzay istasyonunu operasyon için mevcut uluslararası düzenlemelerin sona ereceği 2024’ten sonra terk etme arzusuyla ilgili daha önceki duyurularını yeniden doğruladı.

Rus yetkililer uzun zamandır kendi uzay istasyonunu kurma arzularından bahsettiler ve yaşlanan Uluslararası Uzay İstasyonundaki aşınma ve yıpranmanın güvenliği tehlikeye attığından ve ömrünü uzatmayı zorlaştırabileceğinden şikayet ettiler.

Maliyet de bir faktör olabilir: Elon Musk’ın SpaceX’i şimdi NASA astronotlarını uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan uçururken, Rus uzay ajansı önemli bir gelir kaynağını kaybetti. NASA yıllardır Rus Soyuz roketlerine binmek için koltuk başına milyonlarca dolar ödüyor.

READ  Bir Trump avukatı Adalet Bakanlığı'na gizli materyalin geri çekildiğini söyledi

Rusya’nın açıklamasının, Moskova’nın kendisini Batı yaptırımlarından kurtarmak için yaptığı bir manevranın parçası olduğu yönündeki spekülasyonları ateşleyeceği kesin. Ukrayna’daki çatışmalarla ilgili. Borisov’un selefi Dmitry Rogozin, geçen ay Moskova’nın istasyonun operasyonlarını genişletme konulu müzakerelere ancak ABD’nin Rus uzay endüstrilerine yönelik yaptırımları kaldırması halinde katılabileceğini söyledi.

Eski Kanadalı astronot Chris Hadfield Salı günkü duyuruya tepki olarak tweet attı: “Rusya’nın en iyi sporunun satranç olduğunu unutmayın.”

Uzay istasyonuna Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Japonya ve Kanada ortaklaşa ev sahipliği yapıyor. İlk kısım 1998’de yörüngeye yerleştirildi ve karakolda yerleşim devam ediyor. Neredeyse 22 yıldır. Sıfır yerçekiminde bilimsel araştırma yapmak ve Ay ve Mars’a gelecekteki görevler için teknolojiyi test etmek için kullanılacak.

Tipik olarak, Dünya’dan yaklaşık 260 mil (420 kilometre) yörüngede dönerken istasyonda bir seferde aylar harcayan yedi kişilik bir mürettebata sahiptir. Şu anda gemide üç Rus, üç Amerikalı ve bir İtalyan var.

100 milyar doları aşan kompleks, bir futbol sahası uzunluğunda ve biri Rusya, diğeri ABD ve diğer ülkeler tarafından yönetilen iki ana bölümden oluşuyor. Moskova ayrıldıktan sonra uzay istasyonunu güvenli bir şekilde işletmek için kompleksin Rus tarafının ne yapması gerektiği hemen belli değildi.

2015 ve 2016 yıllarında Uluslararası Uzay İstasyonunda art arda 340 gün geçiren eski NASA astronotu Scott Kelly, Rus raporunun “hâlâ çalkantılı olabileceğini” ve “2024’ten sonra” belirsiz ve açık uçlu bıraktığını belirtti.

“Rusya’nın olabildiğince uzun süre dayanacağına inanıyorum çünkü ISS olmadan bir insan uzay programı yok” dedi. “Batı ile işbirliği, bağlantısı olmayan diğer ülkelere ve kendi halklarına, Putin’in ihtiyaç duyduğu bir meşruiyet gösteriyor, çünkü Ukrayna’daki savaş güvenilirliğini zedeledi.”

Kelly, istasyonun tasarımının Rusya’ya ters tepmesi halinde, geri kalan ülkelerin onu işletmesinin zor olacağını, ancak imkansız olmayacağını söyledi.

READ  Philadelphia itfaiyecisi çöken binada öldü; 5 kişi daha kurtarıldı

Chicago Üniversitesi’nden bilim tarihçisi Jordan Pym, Rus raporunun “UUİ’nin geleceği için iyiye işaret etmediğini” söyledi ve “istasyonun bakımı kolay yanıtlar olmadan bir belirsizlik havuzu oluşturduğunu” da sözlerine ekledi.

“‘Dışarı çıkmak’ neye benziyor?” O sordu. “Son astronotlar Soyuz’u ayırıp Dünya’ya geri dönecek mi ve Rus yapımı modüller eklenecek mi? Kalkıştan önce devre dışı bırakılacaklar mı? NASA ve uluslararası ortakları, satın almaları ve sürekli kullanımları için pazarlık yapmalı mı? Rus bilgisi?”

Pymm, Ruslar kurtarıldıktan sonra istasyonun işletilmesi “Rusya’nın NASA ve diğer ortakları için ne kadar zor yapmak istediğine bağlı olarak bir kabus olabilir” dedi.

İstasyonun Rus bileşenleri ayrılır veya devre dışı bırakılırsa, en acil sorunun kompleksin yörüngesini korumak için periyodik olarak nasıl yükseltileceği olacağını söyledi. Kargo ve personel ile istasyona gelen Rus uzay aracı, istasyonun onarılmasına ve yörüngesinin yükseltilmesine yardımcı oluyor.

George Washington Üniversitesi Uzay Politikası Enstitüsü müdürü Scott Pace, “Gerçekten, Rusların kendi bağımsız istasyonlarını başlatıp sürdüremeyeceklerini görmeliyiz” dedi.

Rusya şimdiye kadar kendi uzay istasyonunu inşa etmek için hiçbir girişimde bulunmadı ve Ukrayna’daki kriz ve Rusya’nın Batı teknolojisine erişimini sınırlayan Batı yaptırımları arasında bu görev şimdi daha göz korkutucu görünüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan önce bile Sovyetlerin – ve daha sonra Rusların – Mir de dahil olmak üzere kendi uzay istasyonlarından bazıları vardı. Amerika’da da Skylab vardı.

George Washington Üniversitesi Enstitüsü’nün kurucusu ve eski müdürü John Loxton, Moskova’dan gelen tehditler göz önüne alındığında, NASA’nın Rusya’yı geri almak için bolca zamanı olduğunu ve eğer düşünmeseydi sahipsiz olacağını söyledi. Bu konuda yıllardır.

“Yeni bir istasyonla başarıyı ilan etmek ve onu yörüngeden çıkarmak ve araştırmaya para yatırmak için bir bahane olarak kullanmak” dedi ve ekledi: “Politik değeri zamanla açıkça azaldı.”

READ  Chelsea Handler ve Joe Coy bir yıllık birlikteliğin ardından ayrıldılar.

___

AP uzay yazarı Marcia Dunn, Cape Canaveral, Florida’dan bildirdi. AP muhabirleri Matthew Lee ve Tracy Brown Washington’dan katkıda bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.