Rus insansız hava araçları gökten inerken Ukraynalılar Yeni Yılı kutladı

  • Rusya Yeni Yılı Drone ve Füze Saldırılarıyla Kutladı
  • Putin ve Zelensky zıt konuşmalar yapıyor
  • Ukraynalı cephe askerleri çatışmayı yansıtıyor

KYIV/DONETSK İLİ FRONT HATTI, Ukrayna, 1 Ocak (Reuters) – Moskova’nın yeni yılda sivillere saldırarak gördüğü gibi, 2023’ün ilk saatlerinde hava savunma sistemleri Rus füzelerini ve insansız hava araçlarını gökten fırlatırken Ukraynalılar balkonlarından tezahürat yaptı. . Ukrayna’daki varış noktaları.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy Pazar akşamı yaptığı açıklamada, Ukrayna kuvvetlerinin yılın ilk gecesi Rusya tarafından fırlatılan İran yapımı 45 Sahet insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi ve Ukraynalıları birliklere ve birbirlerine şükranlarını gösterdikleri için övdü.

Ruslar hakkında “Dronlar, füzeler, diğer her şey onlara yardım etmeyecek” dedi. “Çünkü biz bir aradayız. Onlar sadece korkuyla birleşiyorlar.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sert Yeni Yıl konuşması, Zelenskiy’nin önceki iyimserlik mesajının aksine, Ukrayna’ya yönelik saldırısından vazgeçmeyeceğinin sinyalini verdi.

Kiev’de sirenler çalarken, bazıları balkonlarından “Ukrayna’ya şükürler olsun! Kahramanlara şükürler olsun!”

Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko, gece yarısı saldırısının parçalarının başkentin merkezinde çok az hasara yol açtığını ve ilk raporların herhangi bir yaralanma veya can kaybı olmadığını gösterdiğini söyledi. Cumartesi günü erken saatlerde başkentteki konutlara ve otellere düzenlenen saldırılarda en az bir kişi öldü ve 20’den fazla kişi yaralandı.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Bridget Brink, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Rusya yeni yılın başında Ukrayna’ya soğuk ve korkakça saldırdı. Ancak Putin, Ukraynalıların demirden yapıldığını hâlâ anlamıyor.”

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk vilayetindeki ön saflarda askerler Yeni Yılı kadeh kaldırdı. Bir gecede 12 yoldaşın öldürülmesinin ardından 27 yaşındaki asker Pavlo Przyhodski cephede kendi yazdığı bir şarkıyı gitarıyla çaldı.

Reuters’e verdiği demeçte, “Arkadaşlarla buluşup birbirlerine hediyeler vermek yerine insanlar sığınmak zorunda kalıyor ve bazıları öldürüldü.” “Bu büyük bir trajedi. Affedilemez büyük bir trajedi. Yılbaşı bu yüzden hüzünlü.”

READ  Iga Sviatech Fransa Açık'ı kazandı, Koko Kauf bayanlar finalinde üstün geldi

Yakındaki bir cephe siperinde, 49 yaşındaki asker Oleh Zahrodskiy, oğlu yedek asker olarak savaşmaya çağrıldıktan sonra gönüllü olarak kaydolduğunu söyledi. Beyninden yaralanan oğlu şimdi de güneydeki Dnipro kentindeki bir hastanede yaşam mücadelesi verirken, babası ileri gitti.

“Şu anda çok zor,” dedi gözyaşlarını bastırarak.

‘Yeni Yılın Kutlu Olsun’

Kiev polis şefi Andrii Nebytov, Telegram mesajlaşma uygulamasında, başkente düzenlenen saldırıda kullanılan insansız hava aracı olarak tanımladığı ve Rusça “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” yazan el yazısıyla imzalanmış bir fotoğrafını yayınladı. .

Nebytov, “Bu harabeler, şiddetli çatışmaların yaşandığı cephede değil, burası, çocukların oynadığı bir oyun alanında,” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, yılbaşında Ukrayna insansız hava araçlarının üretim, depolama ve fırlatma sahalarını uzun menzilli füzelerle hedef aldığını açıkladı.

Rusya, Putin’in Şubat ayında işgal emri vermesinden bu yana Ukrayna’nın yapay bir devlet olduğunu ve Batı yanlısı görünümünün Rusya’nın güvenliğini tehdit ettiğini iddia ederek Ukrayna şehirlerini yerle bir etti ve binlerce sivili öldürdü. Moskova, Ukrayna’nın beşte birini ilhak ettiğini iddia ediyor.

Ukrayna, Batı askeri desteğiyle karşılık verdi ve Rus kuvvetlerini ele geçirdikleri toprakların yarısından sürdü. Son haftalarda, yoğun siper savaşında binlerce askerin ölmesiyle cephe hatları büyük ölçüde durağandı.

Ekim ayından bu yana Rusya, Ukrayna’nın enerji altyapısına büyük füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenleyerek kış yaklaşırken şehirleri karanlığa ve soğuğa sürükledi. Moskova, saldırıların Ukrayna’nın savaşma kabiliyetini azaltmayı amaçladığını söylüyor; Kiev, askeri amaçları olmadığını ve savaş suçu olarak sivilleri yaralamayı amaçladıklarını söylüyor.

READ  Trump, Gerçek Sosyal Konuma İlişkin Anayasanın Sonlandırılması Çağrısında Bulundu

Putin, her zamanki Kremlin duvarları yerine askeri üniformalar giymiş bir grup insanın önünde yılbaşında yaptığı konuşmada, “En önemli şey Rusya’nın kaderidir” dedi. “Vatanı savunmak atalarımıza ve gelecek nesillere karşı kutsal görevimizdir. Manevi ve tarihi adalet bizden yanadır.”

Zelenskiy Cumartesi günü karanlıkta dalgalanan Ukrayna bayrağı önünde kendi konuşmasını yaptı. Geçen yılı ulusal bir uyanış olarak nitelendirdi.

“Bize teslim olmaktan başka seçeneğiniz olmadığı söylendi. Biz de kazanmaktan başka seçeneğimiz olmadığını söylüyoruz” dedi.

Zelensky, “Bu yıl kalbimizi vurdu. Tüm gözyaşlarını ağladık. Tüm duaları haykırdık” dedi. “Savaşıyoruz ve savaşmaya devam edeceğiz. Anahtar kelime ‘zafer’ için.”

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, son hava saldırılarının kuzeydoğuda Sumy, batıda Khmelnytskyi ve güneydoğu ve güneyde Zaporizhia ve Herson’daki altyapıya zarar verdiğini söyledi.

Zaporizhzhia bölgesi Orikhiv’de bölge valisi Oleksandr Starukh, Telegram’a yaptığı açıklamada, bombardımanda bir kişinin öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını söyledi.

Şebeke operatörü Ukrenergo, geçen günün “zor” geçtiğini ancak elektrik durumunun “kontrol altında” olduğunu ve acil kapatmaların uygulanmadığını söyledi.

Rusya’da, Ukrayna sınırındaki Belgorod’un güney bölgesinin valisi Vyaçeslav Klatkov, Şebekino kentinin dış mahallelerine gece saatlerinde düzenlenen bombardımanın evlere zarar verdiğini ancak can kaybının meydana gelmediğini söyledi.

Rus medyası, Ukrayna’nın Moskova kontrolündeki Donetsk ve Luhansk bölgelerine çok sayıda saldırı düzenlediğini bildirdi ve yerel yetkililer en az dokuz kişinin yaralandığını söyledi.

Rusya’nın RIA devlet haber ajansının yerel bir doktora dayandırdığı haberine göre, Cumartesi günü Donetsk’te bir hastaneye düzenlenen saldırıda altı kişi öldü. Donetsk’teki yetkili yardımcıları, Ukrayna bombardımanında bir kişinin öldüğünü söyledi.

Reuters raporları doğrulanamadı. Rusya içindeki veya Ukrayna’daki Rus kontrolündeki bölgelere yönelik saldırılar hakkında nadiren yorum yapan Kiev’den acil bir yanıt gelmedi.

READ  Liverpool'a karşı Real Madrid: Canlı 2022 UEFA Şampiyonlar Ligi Final Güncellemeleri Açılış Saati 15:36 ET

Kiev’de Gleb Garanich, Valentyn Ogirenko, Dan Peleshchuk ve Sergiy Karazy ve Donetsk Oblast’ta ön saflarda Herbert Villaraca tarafından yapılan haber; Kurgu: Peter Graff, Lydia Kelly, Dan Peluschuk, Kim Coghill ve Frances Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.