Robert Hurr: Biden dosya soruşturmasını denetleyen özel danışman olan Trump dönemi ABD avukatı.CNN

Perşembe günü yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın Başkan Joe Biden’ın evinde ve eski özel ofisinde bulunan gizli belgelere ilişkin soruşturmasının, “uzun ve seçkin bir avukat” olan Maryland’deki eski ABD Başsavcısı Robert Hurr tarafından denetleneceğini duyurdu.

Hurr, 2017’de o zamanki Başkan Donald Trump tarafından Maryland’de ABD avukatı olarak aday gösterildi ve 2021’deki istifasına kadar bu pozisyonda görev yaptı. İş yerinde, Harr birkaç yüksek profilli davada etkili oldu. Baltimore Belediye Başkanı Catherine Pugh’un karıştığı bir çocuk kitabı skandalı Sonuç olarak, Kitap üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

En son Washington, DC’de özel muayenehanede bulundu.

Bir süre kendisine kıdemli danışman olarak hizmet vermiş olan eski Trump başsavcı yardımcısı Rod Rosenstein Perşembe günü CNN’e “Rob uzun zamandır ortalıkta – ne yaptığını biliyor” dedi.

Rosenstein, “Politikayı görmezden gelme ve önemli olana odaklanma ihtiyacını anladığını düşünüyorum.”

Garland, atamayı duyururken, Harr’ın “departmanın en önemli ulusal güvenlik, kamu yolsuzluğu ve diğer yüksek profilli meselelerinden bazılarını denetlediğini” kaydetti.

“Bay Harr’ın görevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu tüm kaynakları almasını sağlayacağım” dedi.

Harr Perşembe günü “ayırılan soruşturmayı adil, tarafsız ve tarafsız bir kararla yürütme” sözü verdi.

Korkmadan ve kayırılmadan gerçeklerin peşine düşmek istiyorum ve bu hizmeti yerine getirme konusunda bana duyulan güvene saygı duyuyorum” dedi.

Harr ayrıca Maryland’de ABD Başsavcı Yardımcısı olarak görev yaptı ve daha önce Adalet Bakanlığı’nda Başsavcı Yardımcısı olarak görev yaptı.

DOJ ile geçirdiği zamandan önce Hurr, Baş Yargıç William Rehnquist’in hukuk katibiydi ve federal temyiz yargıcı Alex Kozinski’nin katibiydi.

Stuart Berman, “Altın kaplama bir özgeçmişi olmasına rağmen, alçakgönüllü, çalışkan bir adamdı” dedi.

Berman, Harr’ın şiddet içeren suçlar, reçete dolandırıcılığı ve ipotek dolandırıcılığı da dahil olmak üzere çok çeşitli davaları avukat olarak üstlendiğini kaydetti.

Hurr, 2018’de Senato tarafından ABD avukatı olarak görev yapması oybirliğiyle onaylandı ve bu sırada, devletin karşı karşıya olduğu önemli sorunları çözme becerisine güvenini ifade eden Maryland’in her iki Demokrat senatöründen de övgü aldı.

Bir Cumhuriyetçi olan Maryland Valisi Larry Hogan, Perşembe günkü atamaya övgüde bulundu.

Hogan yaptığı açıklamada, “Maryland’in eski ABD Başsavcısı Rob Hurr, en yüksek kalibre ve dürüstlüğe sahip bir avukattır.” Dedi. “Gerçekleri öğrenme ve hesap verme yeteneğine güveniyorum. Bu ülkede kimse kanunların üstünde değil.

Perşembe günkü duyuru, Beyaz Saray danışmanının ofisinin yaptığı açıklamada, Biden’ın yardımcılarının Delaware, Wilmington’daki evinin içinde iki yerde gizli kimlik içeren belgeler bulduğunu söylemesinden saatler sonra geldi.

Biden’ın kişisel avukatları DC’deki eski özel ofisinde dosyaları toplarken ortaya çıkan ilk belge grubu, ABD istihbarat materyalleri ve Ukrayna, İran ve Birleşik Krallık hakkında brifing notları da dahil olmak üzere 10 gizli belge içeriyordu.

Eski başsavcı yardımcısı Hur, CNN’e verdiği demeçte, Hur’un Adalet Bakanlığı’nda özel savcı Robert Mueller’in 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahalesine ilişkin soruşturmasında Rosenstein ile birlikte çalıştığını söyledi.

Rosenstein, “Hurr benim sorumlu kişimdi ve Mueller’in ekibiyle iki haftada bir toplantılar yaptı ve ardından Rus özel danışmanı bana soruşturmanın ilerleyişi hakkında bilgi verdi” dedi. “Yani bunu ilk elden gördü ve siyasetin etkisinde kalıp gerçeklere, yasalara ve yargı ilkelerine dayalı kararlar almanıza gerek olmadığını biliyor ve bence Rob’a bu konuda güvenilebilir.”

Rosenstein şunları ekledi: “DoJ’da birlikte çalıştığım birçok kişi gibi Rob da kamu hizmetinin önemine inanıyor ve sorumluluk duygusu hissediyor. Bu nedenle, birisi sizi tatsız bir angarya olacağını bildiğiniz bir şeyi yapmaya davet ettiğinde ‘hayır’ demek zordur.

Hurr, Rosenstein’ın baş yardımcısı olarak görev yaparken, yönetimin kötü şöhretli MS-13 çetesini çökertme çabaları hakkında konuşmak için Temmuz 2017’de bir Trump Beyaz Saray basın toplantısında göründü. DOJ tipik olarak doğası gereği siyasi olarak görülen konularda kendisini Beyaz Saray’dan uzaklaştırmaya çalıştığından, Beyaz Saray basın toplantısı kürsüsündeki görünüm olağandışıydı.

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.

READ  Son Rusya-Ukrayna savaşı ve Zhelensky haberleri: canlı duyurular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.