Petrol fiyatları: OPEC, Rusya’nın üretimi düştüğü için daha fazla teşvik düşünüyor

Wall Street Journal Salı günü bildirildi Petrol ihracatçılarının bazı üyeleri, Rusya ile OPEC+ tedarik anlaşmasını askıya alma fikrini araştırıyor. Bu, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin arz krizini hafifletmesine ve bu hafta küresel ham petrol fiyatlarını varil başına 120 doların üzerine çıkarmasına izin verecek.
Financial Times’ın haberine göre, OPEC’in şu anki başkanı Suudi Arabistan, Batılı müttefiklerine, Şubat ayında Ukrayna’nın işgaline karşı uygulanan yaptırımlar sonucunda Rus üretiminin sert bir şekilde düşmesi halinde petrol üretimini artırmaya hazır olduğunu belirtti. Bildirildi. OPEC ve Rusya enerji bakanlarının Perşembe günü yapacağı toplantıda bir anlaşmaya varılabilir. Reuters’e göre.
Suudi Arabistan daha önce ABD’nin talebini reddetmişti Rusya ve diğer OPEC üyesi olmayan üreticilerle yapılan sözleşmeli uzun vadeli tahsisin ötesinde üretimi artırmak. Ancak hızla yükselen fiyatların dünyayı resesyona sürükleyebileceği endişeleri, bizi yeniden düşünmeye sevk ediyor.

Brent ham petrolü için küresel gösterge Salı günü varil başına 125 doları gördü ve Mart başından bu yana en yüksek seviyesini gördü. ABD WTI petrolü varil başına yaklaşık 120 dolara ulaştı. Her ikisi de basında çıkan haberlere yanıt olarak geri çekildi, Brent %2,3 daha düşerek 114$’ın altına düştü ve WTI %1.9 düşüşle 113$’a düştü.

“[The] Bugün geç saatlerde, Rusya üretim kotasından muaf tutulursa, OPEC + toplantısı kilit bir toplantı olacak, bu da iki büyük salıncak üreticisinin, Suudi Arabistan ve BAE’nin açığı doldurmak için ihracatı artırmasına izin verecek ”dedi. Onda’da Asya-Pasifik bölgesi analisti.

Bunların hiçbiri küresel arıtma krizini / artan benzin ve motorin fiyatları krizini hafifletmeyecek, ancak küresel ekonomi ve enflasyonla mücadele için nadir görülen bir iyi haber olacak” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Batılı güçleri Rus ham ve rafine ürünlerinin ithalatını yasaklamaya sevk etti. Bu haftanın başlarında, Avrupa Birliği bu yılın sonuna kadar Rus petrolünün %90’ını yasaklamayı kabul etti.

Aynı zamanda Rusya, bazı AB ülkelerine doğal gaz ihracatını askıya almaya başladı ve bu da ABD ve Avrupa enflasyonunun on yıllardır en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı olan enerji arz krizine katkıda bulundu. Benzin ve dizel tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

Reuters Perşembe günü iki OPEC + kaynağına atıfta bulunarak duyurdu Rusya’nın petrol üretimi, Batı yaptırımlarının bir sonucu olarak son aylarda günde yaklaşık 1 milyon varil düştü.

READ  Voyager 1 uzay araştırması konumu hakkında kafası karışmış görünüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.