Papa Francis, eski Papa Benedict’in ‘çok hasta’ olduğunu söyledi


Roma
CNN

Papa Francis Çarşamba günü selefi Papa Benedict’in “çok hasta” olduğunu söyledi ve 95 yaşındaki eski papaz için dua istedi.

“Kiliseyi huzur içinde tutan Fahri Papa Benedict için hepinizden özel bir dua rica ediyorum. Çok hasta” dedi Francis Çarşamba günü Vatikan’daki genel dinleyici kitlesi sırasında.

“Tanrı’dan, Kilise’ye olan bu sevgi tanıklığında onu teselli etmesini ve sonuna kadar desteklemesini istiyoruz.”

2013 yılında, Papa XVI.

Benedict’in duyurusu, yaklaşık 600 yıl sonra ilk kez bir papanın istifa etmesi oldu. Ölümünden önce istifa eden son papa, Katolik Kilisesi içinde birden fazla kişinin papa olduğunu iddia ettiği bir iç savaşı sona erdirmek için 1415’te ayrılan Gregory XII idi.

2020’de Vatikan dedi Benedict acı çekti Alman medyasında “acı çekiyor ama durumu ciddi değil” hasta olduğu haberlerinin ardından.

İki yıl önce, içinde Nadir bir genel mektup İtalyan Corriere della Sera gazetesinde yayınlanan Benedict, “Fiziksel güçlerim yavaş yavaş azalırken, içten içe eve doğru bir hac yolundayım” diye yazdı.

Benedict’in 1977 ile 1982 yılları arasında Münih ve Freising başpiskoposu olarak görev yaptığı ve Ocak ayında kilise emriyle yayınlanan bir rapor hakkında yakın tarihli bir soruşturma, oradaki Katolik rahiplerin tacizde bulunduğunu iddia ediyor.

Rapor, kendisinin Münih’teyken ikisi de dahil olmak üzere reşit olmayanları içeren dört cinsel istismar vakasından haberdar edildiğini, ancak harekete geçmediğini ve istismarcı bir rahiple ilgili bir toplantıya katıldığını ortaya çıkardı.

Benedict daha sonra toplantıya katıldığını kabul ederek iddiaları geri çevirdi. Herhangi bir kasıtlı gizlemeyi reddetti Onun varlığı.

READ  Fred Kerley, ABD erkekler 100 metre dünya sahnesinde altın madalya kazandı | oyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.