Pakistan’da sel felaketinde 380’i çocuk 1100 kişi hayatını kaybetti.

  • Seller en az 1.100 kişiyi öldürdü ve 33 milyon kişiyi etkiledi
  • Ülkenin üçte biri sular altında – İklim Bakanı
  • Pakistan’daki iklim felaketinin dünyanın dikkatini çekmesi gerekiyor – Guterres
  • Afet ‘uluslararası güdümlü’ – BM koşum takımları

SARSADA, Pakistan, 30 Ağustos (Reuters) – Şiddetli yağmurlar ve seller Pakistan’ın üçte birini sular altında bıraktı ve 380’i çocuk olmak üzere 1.100’den fazla insanı öldürdü. ” “

Askeri helikopterler mahsur kalan aileleri yoldu ve erişilemeyen bölgelere gıda paketleri attı. Alışılmadık derecede şiddetli muson yağmurlarının tetiklediği tarihi sel, evleri, işletmeleri, altyapıyı ve ekinleri tahrip etti ve 220 milyonluk Güney Asya ülkesinin %15’ini oluşturan 33 milyon insanı etkiledi.

Ülke, bu yılın Ağustos ayına kadar olan çeyrekte 30 yıllık ortalamadan neredeyse %190 daha fazla yağmur aldı ve toplamda 390,7 milimetre (15,38 inç). 50 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan Sindh eyaleti, 30 yıllık ortalamadan %466 daha fazla yağış alarak en sert darbeyi aldı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman Reuters’e verdiği demeçte, “Ülkenin üçte biri sular altında” dedi ve felaketin ölçeğini “benzeri görülmemiş boyutlarda bir felaket” olarak nitelendirdi.

Suların yakın zamanda çekilmeyeceğini söyledi.

Başbakan Shahbaz Sharif, İslamabad’daki ofisinde gazetecilere verdiği demeçte, ölenler arasında en az 380 çocuğun olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler Güney Asya ülkesine yardım etmek için 160 milyon dolarlık bir çağrı başlatırken bir video mesajında ​​”Pakistan acı çekiyor” dedi. “Pakistan Halkı Steroidler Üzerinde Musonla Karşı Karşıya – Çağ Boyu Yağmurların ve Sellerin Acımasız Etkisi.”

Bir BM sözcüsü, Guterres’in “benzeri görülmemiş iklim felaketinin” etkilerine tanık olmak için önümüzdeki hafta Pakistan’a gideceğini söyledi.

READ  Enflasyon 1981'den beri yüksek olduktan sonra hisse senedi vadeli işlemleri düşecek

İklim felaketinin ölçeğinin dünyanın ortak dikkatini çektiğini söyledi.

Devlet tarafından işletilen bir afet yönetim ajansının yaptığı açıklamada, Salı günü kuzey Pakistan’da bazı turistler de dahil olmak üzere yaklaşık 300 mahsur kişinin havadan kaldırıldığı, 50.000’den fazla kişinin kuzeybatıdaki iki hükümet sığınağına taşındığı belirtildi.

Ailesi ve beş çocuğuyla birlikte bir sığınakta bulunan 63 yaşındaki köylü Hüseyin Sadık, Reuters’e verdiği demeçte, “Burada hayat çok acı verici” dedi ve ailesinin “her şeyini kaybettiğini” de sözlerine ekledi.

Hussain, tıbbi yardımın yetersiz olduğunu ve sığınakta ishal ve ateşin yaygın olduğunu söyledi.

Pakistan Ordusu Genelkurmay Başkanı General Qamar Javed Bajwa, kurtarma ve yardım çalışmalarını incelemek için kuzeydeki Swat vadisini ziyaret ederek “rehabilitasyonun uzun zaman alacağını” söyledi.

ABD’nin, USAID aracılığıyla Pakistan’ın sel yardımı için 30 milyon dolar sağlayacağı, İslamabad’daki büyükelçiliğinin yaptığı açıklamada, ülkenin “Pakistan’daki yıkıcı can, geçim kaynakları ve ev kaybından derin üzüntü duyduğunu” söyledi. devamını oku

‘Yardım Görevi’

İlk tahminler selden kaynaklanan hasarı 10 milyar dolardan fazla olarak belirledi ve hükümet, dünyanın insan kaynaklı iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkmasına yardımcı olmak için dünyanın Pakistan’a yardım etme yükümlülüğü olduğunu söyledi. devamını oku

Başbakan kayıpların çok yüksek olacağını söyledi.

Kuzey dağlarından aralıksız yağan yağmurlar binaları ve köprüleri yıkıyor, yolları ve ekinleri yıkıyor, ani selleri tetikliyor.

Ülkenin ortasından kuzey zirvelerinden güney ovalarına akan İndus Nehri’ne muazzam miktarda su dökülür ve tüm uzunluğu boyunca sel getirir.

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilawal Butto-Zardari, yüz binlerce insanın yiyecek, temiz su, barınak veya temel sanitasyon olmadan dışarıda yaşadığını söyledi.

READ  Adalet Bakanlığı hakime Trump'ın Mar-a-Lago belgelerinin FBI tarafından zaten incelendiğini söyledi.

Guterres, 5.2 milyon kişiye gıda, su, sanitasyon, acil eğitim ve sağlık yardımı sağlayacak olan temyiz yoluyla 160 milyon dolar toplamayı umduğunu söyledi.

‘Yeterli yardım yok’

Başbakan Şerif, yardımın “hızlı bir şekilde artırılması” çağrısında bulundu ve “her kuruşun yoksullara ulaşacağı ve boşa gitmeyeceği” konusunda güvence verdi.

Şerif, felaketin zaten sorunlu olan bir ekonomiyi daha da istikrarsızlaştıracağından ve ciddi bir gıda kıtlığına ve Temmuz ayında %24,9’a ulaşan enflasyona yol açacağından korkuyordu.

Buğday ekimi de ertelenebilir ve Pakistan, etkiyi en aza indirmek için şimdiden Rusya ile buğday ithalatı konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Ulusal Afet Yönetim Otoritesi başkanı General Akhtar Nawaz, Pakistan’ın 160 ilçesinden en az 72’sinin afetten etkilendiğini bildirdi.

2 milyon dönüm (809.371 hektar) tarım arazisi sular altında kaldı, dedi.

Butto-Zardari, Pakistan’ın küresel ısınma için sıfır noktası haline geldiğini söyledi.

“İki aydan uzun süredir fırtınalar ve sel baskınları altında kalan bölgelerde şiddetli yağışlar devam ettikçe durumun daha da kötüleşmesi muhtemel” dedi.

Guterres, Pakistan’ın uluslararası topluluğa yaptığı yardım çağrısına hızlı bir şekilde yanıt verilmesini istedi ve Pakistan’ı “iklim değişikliği nedeniyle gezegenimizin yok olmasına doğru uyurgezerliği durdurmaya” çağırdı.

İklim Değişikliği Bakanı Rehman, “Şiddetli muson selleri bize boşa harcanacak zaman olmadığını söylüyor, iklimin taşma noktası burada” dedi ve Pakistan’ın diğer ülkelerin kendi karbonlarını ödemesine izin vermeyecek gelişmiş ülkeler aradığını da sözlerine ekledi. Geliştirmeyi destekleyin.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İslamabad’da Asif Shahjad ve Charlotte Greenfield ve Kabil’de Cibran Beshimam’ın bildirdiği; Düzenleme Robert Birzel, Bernadette Baum ve Sandra Maler

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.