Özel: Başarısız kripto şirketi FTX’ten en az 1 milyar dolarlık müşteri fonu eksik – kaynaklar

  • FTX Kurucusu Bankman-Fried, Ticaret Firması Alameda’ya Gizlice 10 Milyar Dolar Aktardı – Kaynaklar
  • Bankman-Fried, meslektaşlarına Alameda’ya aktarılan fonları ortaya çıkaran elektronik tabloları gösterdi – kaynaklar
  • E-tablolar 1 milyar ile 2 milyar dolar arasında müşteri parasını hesaba katmaz – kaynaklar
  • Yöneticiler, kırmızı bayrakları tetikleyen muhasebe “arka kapı” kurdu – kaynaklar
  • Eksik Fon Bilinmiyor – Kaynaklar

NEW YORK, 11 Kasım (Reuters) – Konuya aşina olan iki kişi, çöken kripto borsası FTX’ten en az 1 milyar dolarlık müşteri fonunun kaybolduğunu söyledi.

Reuters, borsanın kurucusu Sam Bankman-Fried’in FTX’ten gizlice 10 milyar dolarlık müşteri fonunu Bankman-Fried’in ticaret firması Alameda Research’e aktardığını söyledi.

Bu toplamın büyük bir kısmı ortadan kayboldu, dediler. Bir kaynak, kayıp miktarı yaklaşık 1,7 milyar dolar olarak belirtiyor. Bir diğeri, 1 milyar ile 2 milyar dolar arasındaki farkın olduğunu söyledi.

FTX’in müşteri fonlarını Alameda’ya aktardığı bilinmesine rağmen, eksik fonlar ilk kez burada bildiriliyor.

İki kaynağa göre, finansal boşluk Bankman-Fried’in geçen Pazar günü diğer üst düzey yöneticilerle paylaştığı notlarda ortaya çıktı. Kayıtların o zamanki durumun güncel bir hesabını verdiğini söylediler. Her iki kaynak da bu haftaya kadar üst düzey FTX pozisyonlarında bulundu ve şirketin mali durumu hakkında üst düzey personel tarafından bilgilendirildiklerini söyledi.

Bahamalar merkezli FTX, bu hafta başlarında müşterilerden gelen hızlı para çekme işlemlerinin ardından Cuma günü iflas başvurusunda bulundu. Rakip borsa Binance ile yapılan bir kurtarma anlaşması başarısız oldu ve kriptonun son yıllardaki en büyük düşüşüne yol açtı.

Reuters’e gönderilen kısa mesajlarda Bankmann-Fried, 10 milyar dolarlık transferin “karakterizasyonunu kabul etmediğini” söyledi.

Gizli transfer yapmadık dedi. “İç etiketlemeyi karıştırdık ve yanlış okuduk,” diye ekledi ayrıntıya girmeden.

Kayıp fonlar sorulduğunda, Bankman-Fried şu yanıtı verdi: “???”

READ  Manhattan'da Taksi Kaldırımdan Atladı, 3 kişi ağır yaralandı

FTX ve Alameda, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Cuma günü bir tweet’te Bankman-Fried, FTX’te olanları “bir araya getirdiğini” söyledi. “İşlerin bu hafta başlarında olduğu gibi geliştiğini görmek beni şok etti” diye yazdı. “Yakında baştan sona eksiksiz bir yazı yazacağım.”

Reuters daha önce FTX yöneticilerinin çoğunun Alameda’daki kayıpların FTX’in sorunlarının merkezinde olduğundan habersiz olduğunu bildirmişti.

Kripto borsası devi Binance CEO’su Changpeng Zhao, Binance’in “son açıklamalar nedeniyle” FTX’in dijital tokenindeki en az 580 milyon dolar değerindeki tüm hissesini satacağını söyledikten sonra geçen Pazar günü müşteri çekilmesi arttı. Dört gün önce, haber ajansı CoinDesk, Alameda’nın 14,6 milyar dolarlık varlıklarının çoğunun tokende olduğunu bildirdi.

FTX’in finansmanına aşina iki kişi, Bankman-Fried’in o Pazar, Bahamalar’ın başkenti Nasa’da FTX’in açığını kapatmak için ne kadar dış finansmana ihtiyaç duyacağını hesaplamak için birkaç yöneticiyle bir toplantı yaptığını söyledi.

Bankman-Fried, Reuters’e toplantının gerçekleştiğini doğruladı.

Bankman-Fried, firmanın düzenleyici ve yasal ekiplerinin başkanlarına, FTX’in yaklaşık 10 milyar dolarlık müşteri fonunu FTX’ten Alameda’ya aktardığını ortaya çıkaran birkaç elektronik tablo gösterdi. E-tablolar, FTX’in Alameda’ya ne kadar para verdiğini ve bunun ne için kullanıldığını gösteriyor.

Kaynaklar, belgelerin bu fonların 1 milyar ila 2 milyar dolar arasında bir kısmının Alameda’nın varlıklarında muhasebeleştirilmediğini gösterdiğini söyledi. Kaynaklar, e-tabloların paranın nereye taşındığını göstermediğini ve ona ne olduğunun bilinmediğini söyledi.

Daha sonraki bir incelemede, FTX’in hukuk ve finans ekipleri ayrıca Bankman-Fried’in iki adamın “arka kapı” olarak tanımladığı şeyi FTX’in ısmarlama yazılım kullanılarak oluşturulan sigorta sistemine uyguladığını öğrendi.

“Arka kapı”, dış denetçiler de dahil olmak üzere başkalarını uyarmadan şirketin mali kayıtlarını değiştirebilecek komutların yürütülmesine izin verdi. Örgütün Alameda’ya 10 milyar dolarlık fon taşımasının, FTX’te dahili uyumu veya muhasebe kırmızı bayraklarını tetiklemediğini söylediler.

READ  Seahawks, Geno Smith'i marş olarak seçti

Reuters’e gönderdiği kısa mesajda Bankmann-Fried, bir “arka kapı” uygulanmakta olduğunu yalanladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, FTX.com’un müşteri fonlarını yönetmesini ve kripto kredisi faaliyetlerini araştırıyor, soruşturma hakkında bilgi sahibi bir kaynak Çarşamba günü Reuters’e verdiği demeçte. Kaynak, Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun da soruşturma yürüttüğünü söyledi.

FTX’in iflası Bankmann-Fried için çarpıcı bir geri dönüş oldu. 30 yaşındaki FTX, 2019’da kuruldu ve yaklaşık 17 milyar dolar olarak tahmin edilen kişisel bir servet biriktirerek en büyük kripto borsalarından biri haline geldi. FTX, SoftBank ve BlackRock dahil olmak üzere yatırımcılarla birlikte Ocak ayında 32 milyar dolar değerindeydi.

Kriz, kripto dünyasında şok dalgaları göndererek büyük para birimlerinin fiyatlarını düşürdü. Ve FTX’in düşüşü, önceki büyük ticari düşüşlerle olumlu bir şekilde karşılaştırılıyor.

Cuma günü FTX, John J.’nin kontrolünü ele geçirdi. Ray III’e transfer olarak, tarihteki en büyük iflaslardan biri olan Enron Corp.’un tasfiyesini yöneten yeniden yapılandırma uzmanı oldu.

Angus Berwick’in raporu; Düzenleme Paridosh Bansal ve Janet McBride

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.