ÖZEL: ABD, Rusya’nın Wagner Group’un Ukrayna savaşı için Kuzey Kore silahları satın aldığını söyledi

WASHINGTON, 22 Aralık (Reuters) – Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rus askeri firması Wagner Group’un Ukrayna’daki Rus güçlerini desteklemek için Kuzey Kore’den bir silah gemisi teslim ettiği bildirildi. Perşembe.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte, “Wagner, Ukrayna’daki askeri operasyonlarını desteklemek için dünya çapında silah tüccarları arıyor.”

Kirby, “Kuzey Kore’nin Wagner’e ilk silah teslimatını tamamladığını ve bu ekipmanın parasını ödediğini doğrulayabiliriz. Geçen ay Kuzey Kore, Wagner’in kullanması için Rusya’ya anti-personel roketler ve füzeler sağladı.”

Bu haber ilk olarak Reuters tarafından bildirildi. Wagner grubu, Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım yarımadasını ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde ayrılıkçı bir isyanı körüklemesinin ardından 2014 yılında kuruldu.

Kirby, Amerika Birleşik Devletleri’nin Wagner’in Rus hapishanelerinden işe alınan 50.000 personeli olduğunu tahmin ediyor, bunların 10.000’i müteahhit ve 40.000’i Ukrayna’daki hükümlü, dedi Kirby.

ABD’nin değerlendirmesine göre Kuzey Kore’nin tedarik ettiği mal miktarı Ukrayna’daki savaş alanı dinamiklerini değiştirmeyecek ancak daha fazla askeri teçhizatın Pyongyang tarafından tedarik edilmesi bekleniyor.

Kasım ayında, Beyaz Saray’ın Pyongyang’ın Rusya’ya “önemli” sayıda topçu mermisi sağladığını söylemesinin ardından, Kuzey Kore Rusya ile hiçbir zaman silah anlaşması yapmadığını ve böyle bir planı olmadığını söyledi.

Rusya ve Kuzey Kore’nin New York’taki Birleşmiş Milletler büyükelçilikleri, Perşembe günkü rapor hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield yaptığı açıklamada, ABD’nin Pyongyang ve Moskova’yı Kuzey Kore’ye yönelik BM yaptırımlarını ihlal etmekle suçladığını ve bilgilerini BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore Yaptırımlar Paneli ile paylaşacağını söyledi.

Silah uzmanları, Pyongyang’ın kısa menzilli silahların yanı sıra Dünya üzerinde neredeyse her yeri vurabilecek balistik füzeler geliştirdiğini söylüyor.

READ  Pakistan'da sel felaketinde 380'i çocuk 1100 kişi hayatını kaybetti.

Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rus güçlerinin Kiev hükümetini devirme girişiminde başarısız olduğu Ukrayna’da yardım için Putin’in müttefiki Yevgeny Prigozhin’in sahibi olduğu Wagner Grubu’na başvurduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, Kremlin adına gizli operasyonlar yürütmekle suçladığı Wagner Grubu’na ekonomik yaptırımlar uyguladı.

Putin, grubun Rus hükümetini temsil etmediğini, ancak özel askeri müteahhitlerin Rus yasalarını ihlal etmedikleri sürece dünyanın herhangi bir yerinde çalışma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Wagner’e yasaklar

Biden yönetimi, Çarşamba günü Wagner Group’a teknoloji ihracatına yönelik yeni kısıtlamalar duyurdu.

Kirby, şirkete ve destek grubuna karşı önümüzdeki birkaç hafta içinde dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde daha fazla yaptırım uygulanacağını söyledi.

Kirby, Rus işadamı Prigozhin’in Wagner’in Ukrayna’daki operasyonlarını finanse etmek için ayda 100 milyon dolardan fazla para harcadığını, ancak orada savaşmaları için Rusları işe almakta sorun yaşadığını söyledi.

İçinde Rus Silahlı Kuvvetleri’nden askerlerin de yer aldığı Wagner Grubu, Libya, Suriye, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali gibi ülkelerde savaştı.

Kirby, ABD istihbaratının Wagner’in Ukrayna’nın Bagmut kenti için verilen savaşta kilit bir rol oynadığını ve son haftalarda çoğu suçlu olan yaklaşık 1000 Wagner savaşçısının öldürüldüğünü gösterdiğini söyledi.

Kirby kanıt sunmadan, Rusya içinde Prigozhin’in etkisinin genişlediğini ve grubunun Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bağımsızlığının “bu savaşın son 10 ayında yalnızca büyüdüğünü ve büyüdüğünü” söyledi.

Kirby, bazı durumlarda Ukrayna’daki Rus askeri yetkililerinin Wagner güçlerine teslim olduğunu söyledi.

Ayrıca Prigozhin, Rus generallerini ve savunma yetkililerini işgalden bu yana gösterdikleri performans nedeniyle eleştirdi.

Steve Holland’ın raporu; Idrees Ali, Michelle Nichols ve Jarrett Renshaw’ın ek raporları; Kurgu: Ross Colvin, Heather Timmons ve Daniel Wallis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.