Orta Doğu gezisi: Biden, Batı Şeria ve Suudi Arabistan’da yakından izlenen kritik bir günle karşı karşıya.

Bu görüşmenin ardından Biden, İsrail’den doğrudan Suudi Arabistan’a uçuyor. Orada çok beklenen ikili görüşmeler yapması bekleniyor Suudi Kralı Selman ve danışmanları dahil Veliaht Prens Muhammed bin Salman. Beyaz Saray Perşembe günü, Biden’ın programına göre Suudi kralının Cuma gecesi ikili görüşmelerde sadece 30 dakika olacağını doğruladı. Kralın sağlığı nedeniyle, Başkan ve Veliaht Prens’in Kral’ın ayrılmasından sonra görüşmelerine devam etmesi bekleniyordu.

Amerika Birleşik Devletleri, veliaht prensi bir CIA raporu aracılığıyla 2018’de gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini onaylamakla suçladı.

Başkanın veliaht prens ile etkileşimleri, özellikle MBS’yi nasıl selamladığı ve Biden’ın elini sıkıp sıkmadığı konusunda yoğun bir şekilde incelenecek. Beyaz Saray, Biden ve MBS arasındaki herhangi bir selamlamayı küçümsemeye çalıştı.

Üst düzey bir yönetici gazetecilere verdiği demeçte, “Tebriklere değil, toplantılara odaklanıyoruz” dedi.

Yetkili, “Başkan liderleri olduğu gibi selamlıyor. Ve şu ya da bu lider için özel bir kural yok. Bu yüzden bu soruda biraz kafa yorduğumuzu biliyorum ama bu, biz çalışanlar için doğru. — Toplantıların özüne, özel selamlamalara odaklanıyoruz.” Hayır. Başkan bir düzine lideri ziyaret ediyor ve her zamanki gibi onları selamlıyor.”

Biden’ın el sıkışmaları – ya da eksikliği – mikroskop altındaydı Gezi, Beyaz Saray’ın, başkanın Covid-19’un omikron varyantının bulaşıcı alt tipinin yayılması sırasında başkalarıyla teması sınırlamak istediğini söylemesinin ardından geldi. Biden, İsrail’e gelişinden bu yana iki gün içinde birkaç kez bu kılavuzdan özellikle ayrıldı, yumruklarını sıktı ve Beyaz Saray yönergesinin Biden’ın veliaht prensin elini sıkmamak için ayrıntılı bir bahane olduğu yönündeki spekülasyonları körükledi. .

Biden Suudi Arabistan’da

Cidde’ye yolculuk Kaşıkçı cinayeti, cumhurbaşkanının ulusu “parya” bir ülke yapma kampanyası vaadine dayanarak, bu yılın başlarında yürürlüğe girmesinden bu yana Beyaz Saray için özel bir diken oldu. Biden Perşembe günü bir an durakladı Kaşıkçı cinayetini doğrudan Suudi Arabistan’daki liderlerle gündeme getirerek, insan haklarını “her zaman” gündeme getirdiğini ve cinayet hakkındaki görüşlerinin “kesinlikle, olumlu” olduğunu söyledi. ABD’li yetkililer daha önce CNN’e Biden’ın yolculuk sırasında Kaşıkçı’yı MBS ile gündeme getirmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan, bir gecede hava sahasının İsrail havayollarına açılacağına dair beklenen bir duyuruyu doğruladı. İsrail’den Suudi Arabistan’a uçan ilk ABD başkanı olacağını kaydeden Biden, “aylarca süren istikrarlı diplomasiyi” takip eden “tarihi kararı” memnuniyetle karşıladı.

Hareket, ABD ve dünyadaki yüksek gaz fiyatları ve yaygın enflasyonun ortasında geldi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliBaşkan ve diğer yetkililer, gezinin ana motivasyonu olarak Suudi Arabistan’ın zengin petrol arzını reddettiler.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi, Suudi liderliğiyle yapılacak görüşmelerin Yemen’de devam eden ateşkesi güçlendirmeye, 5G, temiz enerji, küresel altyapı ve insan hakları dahil olmak üzere teknoloji işbirliğine ve küresel enerji arzını tartışmaya odaklanacağını söyledi.

READ  Boeing çalışmaları, ABD, 787 teslimatlarına devam etmek için yeniden çalışma planını onayladı

Ancak yetkili, ABD, Suudi ve diğer Orta Doğulu yetkililerin enerji güvenliği sorunları hakkında konuşacağını ve Biden’ın gaz fiyatlarını düşürmek için dünya liderleriyle görüşeceğini öne sürdü.

“Mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında, konuşmanın gerçekten odaklandığını düşünüyorum, olaylara nasıl bakacağız? Önümüzdeki altı aya nasıl bakacağız, devam eden ekonomik büyümeye katkıda bulunmak için piyasaları nasıl dengede tutabiliriz? Genel odak noktamız sadece Suudilerde değil, diğer üreticilerde de var” dedi.

Yetkili, “Elbette cumhurbaşkanı aylardır fiyatları düşürmek için mümkün olan her şeyi yapacağını söyledi. Buna kendi stratejik petrol rezervlerimizin serbest bırakılması da dahildir. Buna diğer üreticilerle diplomasi de dahildir. Yerli üretim.”

Batı Şeria’da Biden

Ancak seyahatinin en stresli kısmı için Suudi Arabistan’a uçmadan önce Biden, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da bir dizi anlaşma yaptı ve Filistinlilere yardım etmeyi amaçlayan çeşitli fon duyuruları yaptı.

Biden, Doğu Kudüs’teki Augusta Victoria Hastanesi’nde yaptığı açıklamada, Kongre’den Doğu Kudüs Hastane Ağı için 100 milyon dolara kadar onay vermesini istediğini duyurdu. Eski ABD Başkanı Donald Trump, görev süresi boyunca ağ için planlanan fonda 25 milyon dolarlık kesinti yaptı.

Kovid-19 salgınının hastane sistemi üzerindeki “zorlu bedeline” işaret ederek, “Taahhüdümüzün bir kısmı Filistin halkının sağlığını ve onurunu desteklemektir” dedi.

“Birlikte çalışarak, Amerika’nın hastane borç yükünü hafifletmesine, hedeflenen altyapı iyileştirmelerini desteklemesine ve hasta bakımında uzun vadeli finansal sürdürülebilirliği sağlayan kilit reformları desteklemesine dua ediyorum.”

Görüşmeler, cumhurbaşkanının Cuma günkü ziyaretinin “İsrail’in askeri ve diplomatik gücüne olan bağlılığını” gösterdiğini ve “tüm ülkeyi harekete geçirdiğini” söyleyen İsrail Başbakanı Yair Lapid ile Perşembe günkü oturumunun ardından geldi.

Başkanın Cuma sabahı, Batı Şeria, Gazze, Ürdün, Lübnan ve Filistin’deki mültecileri desteklemek için BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı’na 201 milyon dolar ek yardım açıklaması bekleniyor. SuriyeBeyaz Saray’a göre.

İsrail, Gazze ve Batı Şeria’da bir 4G ağının uygulanmasını hızlandırmak için Filistinlilerle birlikte çalışma sözü verdi ve Biden’ın bu altyapıyı gelecek yılın sonuna kadar genişletme hedefini açıklaması bekleniyor.

READ  Wall Street tekrarlanan kaybetme seanslarından geri dönmeye çalışırken hisse senedi vadeli işlemleri yükseliyor

Yetkili, “Filistinlilerle önceki yönetim tarafından kesilen ilişkilerin yeniden kurulması Başkan Biden için bir öncelik” dedi.

Yetkili, Biden’ın Abbas’a İsrail’in Filistinlilerin ve diğerlerinin Eylül ayında 7/24 erişebilmesi için Allenby Köprüsü’ne erişimi artırmayı kabul ettiğini söyleyeceğini söyledi. İsrail, Filistinlilerin Batı Şeria’dan Ürdün’e girdiği tek köprüyü kontrol ediyor.

Yetkili, “Filistin ve İsrail sağlık sektörleri arasında karşılıklı güven inşa etmek için işbirliğini ve profesyonel değişimleri desteklemek de dahil olmak üzere, barış için taban desteği oluşturmak için önlemleri açıklayacak.” Dedi.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen gıda güvensizliğine yanıt olarak Filistinlilere 15 milyon dolarlık ek insani yardım sağlayacak.

Yetkili, Suudi Arabistan’a gitmeden önce Biden’ın “bölgede zorluklarla karşı karşıya kalan Hristiyanlara desteğin altını çizmek için” kilisenin Doğuşu’nu ziyaret etmesi planlandığını söyledi.

CNN’den Kaitlan Collins bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.