Ocak 6 Ekip Üyesi: Trump’ı suçlamak için yeterli kanıt bulundu

Washington (AP) – Capitol isyanlarını araştıran Meclis Komitesi üyeleri Pazar günü yargı için yeterli kanıt buldular 2020 seçim sonuçlarını değiştirmeye çalıştığı için eski Başkan Donald Trump’a karşı eşi benzeri görülmemiş suçlamalar düşünün.

Panel, Trump’ın kampanya yöneticisi Bill Stephen’ın, Trump’ın çalıntı seçimle ilgili yalanlarını yayma girişimine odaklanan Pazartesi günkü duruşmada ifade vermesi planlanan tanıklardan biri olduğunu duyurdu. Stephen halka açık ifadesi nedeniyle sabote edildi.

Soruşturma ilerledikçe Temsilci Adam Schiff, departmanın “Donald Trump’ın suç teşkil ettiğine dair inandırıcı iddiaları” araştırmak istediğini söyledi. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesine başkanlık eden Schiff, de Khalif.

Panel ilk halka açık oturumunu gerçekleştirdi Geçen hafta üyeler, diğer danışmanların aksini söylemesine rağmen, başarısız olan başkanın hileli seçimler hakkındaki yanlış iddialarını durmaksızın nasıl yaptığını ve Joe Biden’ın zaferini engellemek için olağanüstü bir planı nasıl yoğunlaştırdığını göstermek için Trump’a karşı dava açtılar.

Bu haftaki duruşmada ek kanıtlar açıklanacak Trump ve bazı danışmanları nasıl yanlış bilgi yaymak için “büyük bir çaba” sarf ettiler, yargıya sahte iddialarını kabul etmesi için baskı yaptı ve o zamanki Başkan Yardımcısı Mike Pence’i eyalet seçmenlerini reddetmeye ve Ocak ayında oylamayı engellemeye çağırdı. 6, 2021.

Uzun zamandır bir Trump müttefiki olan Stephen, şimdi Wyoming’in Cumhuriyetçi ön seçimlerinde Trump tarafından tanınan Meclis adayı Harriet Hagmann’ın önemli bir kampanya danışmanı ve Rep. Liz Cheney’e meydan okuyor., Komitenin başkan yardımcısı ve eski başkanın sert bir eleştirmeni. Trump sözcüsü Taylor Budovic, grubun Stephen’ı davet etme kararının siyasi amaçlı olduğunu öne sürdü.

PJ Bagh Pazartesi günü tanık listesindeAtlanta’daki en üst düzey federal avukat, Trump’ın kendisine “asla Trump” dediği ve Fox News’in eski siyasi editörü Chris Stewart’ın dediği bir ses kaydının yayınlanmasından bir gün sonra 4 Ocak 2021’de görevinden istifa etti.

READ  Trump Özel Usta Soruşturması: DOJ, Trump Mahkemeyle Karşı karşıya

Panel, duruşmada görüşülenlerin çoğunun gönüllü olduğunu, ancak bazıları halka görünmek istediğini söyledi. Saldırının belgesel görüntülerini sağlayan film yapımcısı Nick Questt, Sapona’nın geçen haftaki duruşmada görünmesini istediğini söyledi.

Temsilci. Scott Perry, R-Pa. Komite üyeleri, dahil olmak üzere “birçok” GOP milletvekilinin Trump’tan kovuşturulmaktan koruyacak özür dilediğine dair net kanıtlar sunacaklarını söyledi. Cuma günü Perry, iddiayı “tam, utanmaz ve ruhsuz bir yalan” olarak nitelendirerek böyle yaptığını reddetti.

R-Ill sözcüsü Adam Kinsinger, “Suçlama yapmayacağız veya kanıtlı veya kanıtsız bir şey söylemeyeceğiz” dedi.

Milletvekilleri, yargılama sırasındaki en önemli gözlemci üyelerinin, Trump’a dava açıp açmamaya karar vermesi gereken departmanın Adalet Bakanı Merrick Garland olabileceğine dikkat çekti. Kanıtların ilerlemek için yeterli olup olmadığından kendi bakış açılarına göre şüphe duymadılar.

Schiff, “Yargı tarafından deliller toplandıktan sonra, başkanın suçluluğunun veya başka birinin suçluluğunun makul bir şüphenin ötesinde bir tahkim mahkemesine kanıtlanıp kanıtlanamayacağına karar vermesi gerekecek.” Dedi. “Ama güvenilir kanıtlar varsa bunlar araştırılmalı. Bence var.”

Temsilci. Jamie Ruskin, D-Md., Carland’ı “tokatlamak” istemediğini söyledi, ancak grubun Trump’ın ihlal ettiğine inandığı ceza davaları için zemin hazırladığını kaydetti.

Ruskin, “O biliyor, çalışanları biliyor, Amerikalı avukatlar biliyor, bence burada tehlikeli olan bu” dedi. Önemini biliyorlar ama bence tarihteki emsallere ve bu davanın gerçeklerine çok dikkat ediyorlar” dedi.

Garland, Trump’ın yeniden cumhurbaşkanlığına aday olma fikriyle açıkça flört ettiği bir siyasi seçim sırasında eşi görülmemiş ve karmaşık olabilecek dava açmak isteyip istemediğini belirtmedi.

Şu ana kadar hiçbir başkan veya eski başkan suçlanmadı.

Richard Nixon 1974’te istifa etti çünkü bir suçlama ve rüşvet, komplo ve adaleti engelleme suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Başkan Gerald Ford daha sonra, Watergate ile ilgili herhangi bir suçlamada bulunulmadan önce selefini affetti.

READ  En iyi Black Friday oyun dizüstü bilgisayarı fırsatları hafta sonu boyunca hala mevcut

Hukuk uzmanları, isyanlar nedeniyle Trump’ın yargılanmasının, bir parti yönetiminin rutin olarak diğer partinin eski başkanını takip ettiği utanç verici bir emsal oluşturabileceğini söylüyor.

Garland, geçen ay Harvard Üniversitesi’ndeki açılış konuşmasında, “Nereye giderlerse gitsinler gerçeği takip edeceğiz” dedi.

Kaliforniya’daki bir federal yargıç, Mart ayında bir hukuk davasında Trump’ın “daha fazla” olmadığını söyledi. 6 Ocak 2021’de, seçim koleji oylarının kongre tarafından sayılmasını engellemek amacıyla federal suçlar işledi. Yargıç iki yasaya atıfta bulundu: resmi eylemi engellemek için komplo ve ABD’nin aldatması. Trump tüm yanlışları reddetti.

Schiff ABC’nin “This Week” programında, Ruskin CNN’de “State of the Union” programında ve Kinsinger CBS “Face the Nation” programında yer aldı.

___

Washington’daki AP Kongresi muhabiri Lisa Mascaro ve New York’taki Associated Press yazarı Jill Colvin rapora katkıda bulundu.

___

Ocak 6 deneme hakkında tam bilgi için https://www.apnews.com/capitol-siege adresini ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.