Oak Fire: California’nın hızlı hareket eden Oak Fire’ı yaklaşık 12.000 dönümlük bir alanı yakar ve binlerce insanı Yosemite Ulusal Parkı’nın dışına çıkmaya zorlar.

Devlet itfaiye yetkilileri, Cumartesi akşamı itibarıyla %0 oranında kontrol altına alınan yangının Cuma günü, Mariposa kentinin yaklaşık 9 mil kuzeydoğusunda, Sierra Nevada’nın eteklerindeki küçük Midpines topluluğunun yakınında başladığını söyledi. söz konusu.
CNN üyelerinden gelen videoya göre, alevler ağaçları yarıp gökyüzüne kalın dumanlar gönderdi ve en az bir kırsal alanda evlerin ve park halindeki araçların yakınında yandı. KFSN Ve KGO gösterdi.
Mariposa Pines sakini Wes Detamore, “(Memurlar) geldi ve bize herkesin gitmesi gerektiğini söyledi.” Dedi. KFSN’ye anlattı Cuma.
Vali Gavin Newsom, 3.000’den fazla kişinin evlerini boşaltmaya zorlanmasının ardından Mariposa İlçesinde olağanüstü hal ilan etti. basın bülteni Ofisinden. Olağanüstü halin etkinleştirilmesi, ek kaynakların bir yangına müdahale etmesine olanak tanır.

Detamore, Cuma günü yerel saatle 16.00’da “ateş bize doğru gittikçe daha hızlı yaklaşıyordu” diye bölgeye elektrik hizmetinin kesildiğini söyledi.

Yangın en az 10 yapıyı yok etti ve beş tane daha hasar gördü, California Orman ve Yangından Korunma Bakanlığı Cal Fire’ı aradı. Cumartesi dedi. Cal Fire, yangının 2.000 diğer yapıyı tehdit ettiğini söyledi.
Cal Fire’a göre Cumartesi sabahı itibariyle 6,555 dönüm yanmıştı. Departman, yangın faaliyetinin yoğun olduğunu ve acil durum ekiplerinin insanları tahliye etmek ve binaları korumak için çalıştığını söyledi. söz konusu.

Cal Fire, 400’den fazla personele sahip 11 itfaiyenin yanı sıra 45 itfaiye aracı ve dört helikopterin yangını söndürmek için görevlendirildiğini söyledi.

Yangında görüldüğü gibi, güney ve doğu Mariposa İlçesindeki belirli alanlar için tahliye emri verildi. Çevrimiçi bir harita. Tahliye alanları Mariposa şehrini içermiyor.

Cal Fire, Mariposa’daki bir ilkokulda Kızılhaç tahliye merkezinin kurulduğunu söyledi.

Bu yangın Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğunda meydana geldi. Aşırı ısı dalgası Bu hafta, Kaliforniya’nın bazı bölgelerinde sıcaklıklar üç haneli rakamlarda görüldü.
İklim değişikliğinin körüklediği kuraklık koşullarının kötüleşmesi nedeniyle son yıllarda batı Amerika Birleşik Devletleri’nde orman yangınları daha yaygın hale geldi. Yalnızca Kaliforniya’da, geçen yıl 9.000 yangın 2.5 milyon akreyi yaktı. taş ateşi.

Çiftler ‘sadece sırtlarında kıyafetlerle’ ayrıldı

Nick Smith, CNN’e ailesinin evinin yangında yıkıldığını söyledi. Ebeveynleri Jane ve Wes Smith, 37 yıl boyunca Mariposa’daki evlerinde yaşadılar.

READ  Sıcak hava dalgası, yükselen sıcaklıklarla Kuzeydoğu, New York ve Boston'ı kavuruyor

Büyüdüğüm ve büyüdüğüm evi görmek çok üzücü” dedi. “Çok sert vuruyor.”

Smith, CNN’e babasının bir Mariposa şerifi olduğunu ve annesi Jane’in gitmesi gerektiğinde yangın üzerinde çalıştığını söyledi. Smith’e göre, atlarına binip bölgeyi terk etmek için zamanı vardı.

Sadece sırtlarında elbise, ayaklarında ayakkabı vardı” dedi.

Bu arada, çift arkadaşları ve ailesiyle kalıyor. Oluşturan Smith Doğrulanmış GoFundMe Ebeveynlerini desteklemek ve kayıplarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak.

Smith, GoFundMe’de “37 yıldan fazla bir süredir evlerinde yaşadılar ve şimdi her şeylerini kaybettiler” diye yazdı. “37 yıllık hatıralar, nesiller boyu aile hazineleri ve sayısız duygusal eşya. Bunlar nesneler olsa bile, hepsini göz açıp kapayıncaya kadar kaybetmek yıkıcı.”

Yangın, Yosemite Ulusal Parkı’nın güney kenarlarının birkaç düzine mil güneybatısında yer alıyor, ancak park düz bir çizgide ölçüldüğünde daha yakın.

Kaliforniya’daki şu anda aktif olan orman yangınlarının en büyüğü olan Oak Fire, Cumartesi sabahı en az altıydı. Call Fire’a göre.
İkinci en büyük yangın olan Washburn Fire, iki haftadan fazla bir süredir Güney Yosemite Ulusal Parkı içinde ve yakınında yanıyor. 4,850 dönümden fazla yanmış ve Cumartesi sabahı itibariyle %79 oranında kontrol altına alınmıştır. İnciWebYangın bilgileri için ABD takas odası.

CNN’den TIna Burnside bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.