Nikkei 225, Japonya Merkez Bankası’nın getiri hedef aralığını genişletmesinin ardından yenin güçlenmesinin ardından %2’den fazla düştü.

Japonya Merkez Bankası Başkanı, bankanın para politikasını daha fazla gevşetmekte tereddüt etmeyeceğini söyledi

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, düzenlediği basın toplantısında, ekonomi birçok belirsizlikle karşı karşıya olduğu için merkez bankasının gerekirse para politikasını daha fazla gevşetmekte tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Mevcut politikadan çıkışı tartışmak için henüz çok erken olduğunu ve ekonomi merkez bankasının %2’lik enflasyon hedefine yaklaşırsa çıkış stratejilerinin politika toplantılarında tartışılması gerektiğini söyledi.

– Jihye Lee

Bank of Japan Planlanmamış Tahvil Alımlarını Açıkladı

Japonya Merkez Bankası, bir ila üç yıl arasında değişen vadelere sahip 600 milyar yen Japon devlet tahvili almayı teklif etti.

Merkez bankası daha önce, JGB’lerin doğrudan alımlarını Ocak’tan Mart’a kadar ayda yaklaşık 9 trilyon yen’e çıkaracağını söyledi – daha önce planlanan 7.3 trilyon yen’den.

10 yıllık JGB getirisi daha önce 20,5 baz puan artarak %0,455’e yükseldi ve 2015’ten bu yana görülen en yüksek seviye oldu.

– Jihye Lee

Japonya Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tutarak getiri eğrisi kontrol bandını genişletiyor

Japonya Merkez Bankası yaptığı açıklamada, gösterge faiz oranlarını sabit tuttu ve getiri eğrisi kontrol bandında bir değişiklik duyurdu.

BOJ’un 10 yıllık Japon devlet tahvillerinin aralığını mevcut artı ve eksi yüzde 0,25 puan aralığından artı ve eksi yüzde 0,5 puana genişleteceğini söyledi.

BOJ, düzenlemenin “piyasa aktivitesini artırmayı ve uyumlu finansal koşulları korurken tüm getiri eğrisinin düzgün bir şekilde oluşmasını teşvik etmeyi” amaçladığını söyledi.

Açıklamanın ardından Japon yeni ABD doları karşısında %2’den fazla güçlenerek 133,37’ye ulaştı.

– Jihye Lee

Avustralya Merkez Bankası tutanakları, limit seçeneklerinin Aralık ayında değerlendirildiğini gösteriyor

Avustralya Merkez Bankası Tutanakları’Merkez bankası, Aralık ayındaki toplantısında, faiz oranlarına ilişkin kararı için, zamlara tamamen ara verilmesi de dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri değerlendirdi.

READ  Twitter, Jared Gordon'un Sivilce Vuruşuna Tepki Verdi

“Kurul, Aralık toplantısında nakit oranı kararı için çeşitli seçenekleri değerlendirdi: 50 baz puanlık artış, 25 baz puanlık artış veya nakit oranında değişiklik olmaması.” dakika söz konusu.

RBA yönetim kurulu üyeleri de “sürekli eylemin” önemine dikkat çekti ve merkez bankasının önümüzdeki yıl için bir dizi seçeneği değerlendirmeye devam edeceğini söyledi.

– Jihye Lee

Çin, kilit borç verme oranlarını değiştirmedi

Çin Halk Bankası, bir duyuruya göre Aralık ayında bir ve beş yıllık borç verme faiz oranlarını değiştirmedi.

Merkez bankası, Reuters anketindeki beklentilerle uyumlu olarak bir yıllık borç verme faiz oranını %3,65’te ve beş yıllık borç verme faiz oranını %4,30’da tuttu.

Onshore ve offshore Çin yuanı, ABD doları karşısında sırasıyla 6.9808 ve 6.9783’teydi.

– Jihye Lee

CNBC Pro: Çin 2023’te toparlanacak mı? Wall Street profesyonelleri tartışıyor ve nasıl ticaret yapılacağını açıklıyor

Covid-19 önlemlerini hafiflettikten sonra Çin için sırada ne var?

Piyasa profesyonelleri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde toparlanma olasılığını değerlendiriyor ve yatırımcılar için fırsatları ortaya koyuyor.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Javier Ong

Japonya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor

Japonya Bankası tutması bekleniyor Reuters’in ekonomistler arasında yaptığı bir ankete göre, faiz oranları -%0,10’da sabit tutuldu.

Merkez bankasının Salı günü sona eren iki günlük para politikası toplantısının ardından faiz kararı alınması bekleniyor.

Ayrı bir gelişmede, Japonya hükümeti ve BOJ’un mümkün olan en erken bitiş tarihinde %2’lik enflasyon hedefini revize etmeyi hedeflediği söyleniyor. Kyoto Haberlerihükümet kaynaklarına atıfta bulunmak.

Jihye Lee

Evercore ISI, Fed’in Faiz Artışlarını Abarttığını Söyledi

Evercore ISI’den Ed Hyman Pazar günü bir notta, Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol etmek ve ABD ekonomisini durgunluğa itmek için oran artışlarını aşabileceğini yazdı.

READ  Elon Musk'ın SpaceX'i önemli bir mektupta en az beş kişiyi vurdu

Hyman, federal fon oranının şu anda %6,5 olduğunu ve yıllık çekirdek PCE oranının %4,7 olduğunu ve tahvil getirilerinin %3,5 olduğunu yazdı.

“Ve bu sadece merkez bankasının sıkılaşması değil: ECB, BoE, Meksika, İsviçre ve Norveç’in hepsi geçen hafta sıkılaştı” dedi. “Belki daha da derinden, para arzı daralıyor.”

Ayrıca Evercore’un Ekonomik Yayılma Endeksi, şirket anketleri, enflasyon verileri ve işten çıkarma duyuruları gibi diğer göstergelerle birlikte durgunluk bölgesine yaklaşıyor. Ayrıca, ücret artışları yavaşlamaya başladı ve yüksek kiralar gevşemenin erken belirtilerini gösteriyor, bu da enflasyonun normal seyrinde ilerlediğini gösteriyor.

Hyman, “Her halükarda, Amerikan seçmenlerinin yüzde 87’si bir durgunluktan endişe ediyor” dedi.

– Carmen Reinicke

S&P 500, dört yılın en kötü Aralık ayına yöneldi

Wall Street yılı bitirmek için mücadele ederken, S&P 500 bu ay %6’dan fazla düştü. Eylül ayından bu yana en kötü aylık performansına doğru ilerliyor. Aynı zamanda %9,18 düştüğü 2018’den bu yana en büyük Aralık düşüşü olacak.

Hisseler üst üste dördüncü gün düşüş yaşadı

Durgunluk korkuları ve bir yıl sonu rallisi umutları Pazartesi günü hisse senetleri üzerinde baskı oluşturarak onları üst üste dördüncü negatif bitişlerine gönderdi.

Dow Jones endüstri ortalaması 163.85 puan veya %0.50 düşüşle 32.756.61’de kapandı. Amazon hisseleri %3 düşerken, S&P 500 %0,91 düşüşle 3.817,47’ye ve Nasdaq Composite %1,49 düşüşle 10,546,03’e geriledi.

– Carmen Reinicke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.