Nepal’deki bir uçak kazasının ardından yirmi kurban bulundu ve iki kayıp için umutlar tükeniyor

KATMANDU, 30 Mayıs (Reuters) – Yetkililer, Pazartesi günü Nepal’de Himalayalar’a düşen küçük bir uçakta bulunan 22 kişiden sağ kurtulanların azaldığını söylüyor.

Pazar sabahı Katmandu’nun 125 km (80 mil) batısındaki turistik Pokhara kasabasından havalandıktan 15 dakika sonra düşen de Haviland Canada DHC-6-300 ikiz Otter uçağında iki Alman, dört Hintli ve 16 Nepalli vardı.

Nepal Sivil Havacılık Otoritesi sözcüsü Theo Chandra Lal Karna şunları söyledi: “Hayatta kalanları bulma şansı zayıf.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Nepalli askerler ve kurtarma ekipleri, yaklaşık 14.500 fit yükseklikte dik bir yamaçta dağılmış enkazdan 20 ceset çıkardı.

Engebeli arazi ve kötü hava, arama ekiplerini engelledi. Nepal medyasında yayınlanan bir fotoğrafta, üniformalı kurtarma görevlilerinin bir cesedi enkazdan çıkardığını ve dik çim tepelerde sedye üzerinde halatlar kullandığını gösteriyor.

Kazanın meydana geldiği Mustang bölgesinde üst düzey bir yetkili olan Nedra Prasad Sharma, Reuters’e telefonla verdiği demeçte, “Bölgede çok kalın bir bulut var” dedi. Cesetleri arama çalışmaları sürüyor.

Hava Taşımacılığı Kurumu bir tweet’te, Katmandu’da ölülerin akrabalarının kaza yerinden cesetlerin getirilmesini beklediğini ve kurbanların resmi kimliğinin henüz yapılmadığını söyledi.

Reuters’a konuşan Maniram Pokrell, “Oğlumun cesedini bekliyorum” dedi. 25 yaşındaki oğlu Utsav Pokhrel yardımcı pilottu.

Özel sektöre ait Tara Air tarafından işletilen uçak, Pazar sabahı bulutlu havada düştü ve Nepal ordusu tarafından Pazartesi sabahına kadar herhangi bir enkaz bulunamadı. devamını oku

Jomsom, Pokhara’nın yaklaşık 80 km (50 mil) kuzeybatısında – genellikle uçakla 20 dakika – bulunan popüler bir turist ve hac yeridir.

READ  Trump 'özel usta' talebini yineliyor, ancak yargıcın bazı sorularını açıklıyor

Ancak havayolu yetkilileri, Pokhara’nın inişten beş dakika önce kontrol kulesiyle teması kaybettiğini söyledi. devamını oku

Kaza alanı, Nepal’in Çin sınırına yakın ve 8.167 metrede (26.795 fit) dünyanın yedinci en yüksek zirvesi olan Taulagiri’ye ev sahipliği yapıyor.

Uçuş gözetim web sitesi Flightradar24’e göre, 9N-AET kayıt numarasına sahip uçak, ilk uçağını 43 yıl önce uçtu.

Everest dahil dünyanın en yüksek 14 dağından 8’ine sahip olan Nepal’de, havadaki ani değişiklik ve dağlardaki tehlikeli pistler nedeniyle uçak kazaları nadir değil.

2018’in başlarında, Dakka’dan Katmandu’ya giden bir US-Bungalow Airlines uçağı iniş sırasında alev aldı ve gemideki 71 kişiden 51’ini öldürdü.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Gopal Sharma’nın açıklaması; Devajyot Koshal ve Krishna n. Das yazdı; Kurgu: Muralikumar Anandaraman, Kenneth Maxwell ve Simon Cameron-Moore

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.