Nepal uçak kazası: Eti Havayolları uçağı Pokhara yakınlarında düştüğünde 68 kişi öldü


Katmandu, Nepal
CNN

Pazar günü Nepal’in merkezindeki Pokhara kenti yakınlarında bir uçak düştüğünde en az 68 kişi hayatını kaybetti.

Eti Havayolları sözcüsü Sudarsan Bardaula, Nepal’in Eti Havayolları tarafından işletilen ATR 72 uçuşunda 4 mürettebat ve 68 yolcudan oluşan 72 kişinin düştüğünü söyledi. Nepal Sivil Havacılık Otoritesi, kurbanlar arasında 37 erkek, 25 kadın, üç çocuk ve üç bebeğin olduğunu söyledi.

Ordu sözcüsü Krishna Prasad Bandar, arama çalışmalarının hava karardıktan sonra durdurulduğunu ve Pazartesi sabahı yeniden başlayacağını söyledi. Bandar, yüzlerce ilk müdahale ekibinin kalan dört kişiyi bulmak için zaten çalıştığını söyledi.

Nepal Sivil Havacılık Otoritesi’ne göre, ölenlerden en az biri çocuk.

Aviation Safety Network’ten alınan verilere göre, Pazar günkü olay Himalaya ulusunun tarihindeki en kötü üçüncü olaydı. Temmuz ve Eylül 1992, en fazla sayıda zayiatı gördü. Thai Airways ve Pakistan International Airlines tarafından işletilen uçuşlarda sırasıyla 113 ve 167 kişi öldü.

Yetkililer, uçak düştüğünde uçakta 72 kişinin bulunduğunu söyledi.

Sivil Havacılık Otoritesi, 53 yolcu ve dört mürettebat üyesinin Nepalli olduğunu söyledi. Gemide on beş yabancı vardı: beş Hintli, dört Rus ve iki Koreli. Geri kalanlar Avustralya, Arjantin, Fransa ve İrlanda’nın bireysel vatandaşlarıdır.

Ülkenin devlet medyası The Rising Nepal’in bildirdiğine göre, uçak başkent Katmandu’dan ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Pokhara’ya gidiyordu. Bokahara, Katmandu’nun 129 kilometre (80 mil) batısında yer almaktadır.

Kalkıştan yaklaşık 18 dakika sonra, uçuş yerel saatle 10:50 civarında Pokhara havaalanı ile son temasını yaptı. Daha sonra yakındaki Seti nehri vadisine düştü. Sivil havacılık yetkilileri yaptığı açıklamada, Nepal Ordusu ve çeşitli polis departmanlarından ilk müdahale ekiplerinin kaza mahalline sevk edildiğini ve kurtarma operasyonlarına giriştiklerini söyledi.

READ  Instagram çöktü

Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal, “Üzücü ve trajik kaza beni derinden üzdü.”

Dahl Twitter’da “Güvenlik personelinden, Nepal Hükümeti’nin tüm kurumlarından ve halktan etkili kurtarma operasyonları başlatmasını içtenlikle rica ediyorum” dedi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subramaniam Jaishankar Pazar günü yaptığı açıklamada, kazayı duyunca “derinden üzüldüğünü” ve düşüncelerinin “kurbanların aileleriyle birlikte” olduğunu söyledi.

Nepal’in Eti Havayolları, uçak kazasında hayatını kaybedenlerin yasını tutmak için 16 Ocak Pazartesi günü tüm tarifeli uçuşlarını iptal edeceğini duyurdu.

Himalaya ülkesi Nepal, Everest de dahil olmak üzere dünyanın en yüksek 14 dağından sekizine ev sahipliği yapıyor. Havası aniden değişebiliyor ve uçak pistleri genellikle ulaşılması zor dağlık bölgelerde bulunuyor.

Geçen Mayıs A Uçakta 22 kişi bulunan Tara Air uçuşu Yaklaşık 14.500 fit yükseklikte Himalayalara çarptı. Ülkenin 10 yılda 19’uncu uçak kazası ve aynı dönemde 10’uncu ölümü olduğunu söylüyor. Havacılık Emniyet Ağı veri tabanı.

Pazar günkü kazaya karışan uçak, Asya-Pasifik bölgesinde, özellikle düşük maliyetli havayolları tarafından sıklıkla kullanılan çift pervaneli bir turbojet olan ATR 72-500’dü. Avrupa havacılık devleri Airbus ve Leonardo’nun ortak girişim ortağı olarak ATR tarafından üretilen uçak, Genellikle iyi bir adı vardır.

Ancak daha önce kazalara karıştılar. Artık feshedilmiş Tayvanlı havayolu Transaea tarafından işletilen iki ATR 72 düştü. Temmuz 2014 Ve Şubat 2015. İkincisi, Tayvanlı yetkililerin adada kayıtlı tüm ATR 72’leri geçici olarak yere indirmesine neden oldu.

Toplamda, çeşitli ATR 72 modelleri, Pazar günü Nepal’de meydana gelen kazadan önce 11 ölümcül olaya karıştı. Havacılık Güvenliği Ağına göre.

ATR Pazar günü yaptığı açıklamada kaza hakkında bilgi verdi.

Açıklamada, “İlk düşüncelerimiz tüm etkilenenlerle birlikte” dedi. “ATR uzmanları, hem soruşturmayı hem de müşteriyi desteklemekle tamamen meşgul.”

READ  MAR VISTA - NBC Los Angeles Aktris Anne H. Ateşli Araba Kazasında Ağır Yaralandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.