NASA’nın Orion kapsülü aya veda ediyor

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel buluşlar ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

İnsansız bir uzay aracını Ay’ın etrafında benzeri görülmemiş bir yolculuğa gönderen tarihi Artemis I görevi, artık tarihi yolculuğunun son aşamalarında.

NASA’nın yeni uzay kapsülü olarak bilinen Orion, Pazartesi sabahı ay yüzeyinden bir kez daha geçerek bir çift de dahil olmak üzere önemli Ay alanlarının görüntülerini yakaladı. Apollo iniş siteleri. Uzay aracı, ay yüzeyinden sadece 80 mil (128,7 kilometre) geçti. İkinci yakın geçiş ayın.

Bundan sonra, Orion ana motorunu yaklaşık üç buçuk dakika ateşledi – görevinde şimdiye kadar gerçekleştirilen en uzun yanma. Motor yanması, kapsülü eve giden son rotasında fırlatarak 25 buçuk günlük yolculuğunun son ayağını başlattı.

Artemis I görevi, NASA’nın çalışmaları sırasında 16 Kasım’da kalktı. tökezledi Ve Uzun gecikme Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, Orion kapsülünü uzaya fırlatarak şimdiye kadar yapılmış en güçlü operasyonel fırlatma aracı statüsünü pekiştirdi. SLS roketinin itme gücü, 20. yüzyılda aya inen Saturn V roketinden daha büyüktü. %15.

Orion uzaya ulaştıktan sonra roketten ayrılır ve ayın etrafında dolaşır. Bir hafta önce, kapsül, ayın uzak tarafının 40.000 mil (64.374 kilometre) ötesinde sallanmasına izin vererek, ayın etrafında “uzak bir geriye dönük yörüngeye” girdi. Bu Herhangi bir uzay aracından daha uzak İnsanları taşımak için tasarlandı.

Uzay aracı şimdi Ay ve Dünya arasındaki 238.900 mil (384.400 kilometre) boşluğu geçecek şekilde ayarlandı. 11 Aralık’ta Dünya atmosferine yeniden girmesi ve dışını 5.000 Fahrenheit (2.760 Santigrat derece) üzerine ısıtmak için yeterli basınç yaratması bekleniyor.

Astronotlar gemide olsaydı, korunurlardı Isı kalkanı.

Yeniden girişte, Orion saatte 20.000 mil (saatte 32.187 kilometre) veya ses hızının 26 katı hızla seyahat edecek. Kapsül Dünya’nın yoğun iç atmosferine tekrar çarptığında tüm bu enerji dağılır, ardından Pasifik Okyanusu’na düşmeden önce inişini daha da yavaşlatmak için paraşütlerini serbest bırakır.

Ne de olsa, Orion kapsülü çok uzaklara gidebilirdi. uzaya 1.3 milyon mil.

NASA, on yıldan fazla bir süredir bu görev için hazırlanıyor. Başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından uzay ajansı, 2024’te havalanacak olan Artemis II görevini uçurmak için bir ekip seçecek. Artemis II, astronotları Ay’ın yörüngesinde dönen Artemis I ile aynı yörüngeye göndermeyi hedefliyor. Ancak yüzeyine inmedi.

Bu, Artemis III görevinin önünü açacaktır, yani Şu anda bir 2025 sürümü için sıralanıyor – ve ilk kez bir kadını ve bir siyahi insanı aya göndermesi bekleniyor. Yarım asır sonra insanların Ay’a ilk ziyareti olacak.

Orion program yöneticisi Howard Hu, gazetecilere verdiği demeçte, Orion uzay aracının performansının “mükemmel” olduğunu söyledi. Geçen hafta.

Uzay ajansı, beklenmedik bir sorun da dahil olmak üzere birkaç küçük sorunu çözmek zorunda kaldı. İletişim kesintisi yaklaşık bir saat sürdü. Ancak NASA yetkilileri, büyük bir sorun olmadığını ve görevin şu ana kadar büyük bir başarı elde ettiğini söylüyor.

READ  Belediye Başkanı Eric Adams, NYPD, Harlem'deki Apollo Theatre'daki Drake konserinden sonra çekilen polis memurlarının viral videosundaki tepkiyi ele alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.