Musk, zorunlu bir Twitter anlaşması olasılığı arttıkça 6.9 milyar dolarlık Tesla hissesi satıyor

10 Ağustos (Reuters) – Tesla Inc (TSLA.O) CEO Elon Musk, elektrikli araç üreticisinin 6,9 milyar dolarlık hissesini sattı ve fonların sosyal medya platformuyla yasal bir savaşı kaybetmesi durumunda potansiyel bir Twitter anlaşmasını finanse etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Salı günü geç saatlerde yaptığı bir tweet’te, “Twitter’ın bu anlaşmayı* kapatmak zorunda kalması* ve bazı özsermaye ortaklarının öne çıkmaması (olası olmayan) bir durumda, Tesla hisselerinin acele satılmasından kaçınmak önemlidir” dedi.

Mikroblog platformunun hisseleri erken işlemlerde %3,5 artarak 44,35$’a yükseldi, ancak Musk’ın hisse başına 54,20$ teklif fiyatının altındaydı. Tesla hisseleri yaklaşık %4 artışla 882$’a yükseldi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Temmuz ayı başlarında Musk, 25 Nisan’daki Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma anlaşmasını kapattı. Twitter, Musk’a, sosyal medya sitesindeki spam hesaplarının sayısı hakkında yanıltılmış olduğunu söylediği şeyi, teknoloji stoğu düştükten sonra alıcının pişmanlığı olarak reddettiği için işlemi sona erdirmesi için dava açtı. Her iki taraf da 17 Ekim’de mahkemeye çıkacak.

Salı günkü hisse satış duyurusunun ardından Musk, Twitter’a gitti ve Tesla hissesini satıp satmadığı sorulduğunda “evet” dedi ve Twitter anlaşması gerçekleşmezse geri alacağını söyledi.

Satış tarafındaki tüccar Mark Taylor, “Yangından satış riskini ortadan kaldırarak, Musk’ın şimdiden nakit toplamış olması ve Twitter anlaşması başarısız olursa hisseleri geri alacak olması, Twitter kararının aleyhine olması halinde Tesla için olumlu” dedi. Mirabad Menkul Kıymetler.

Tesla, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermezken, Twitter yorum yapmayı reddetti.

Hisse senedi satışları, Musk’ın Tesla’yı şirketin yıllık genel toplantısında “satın alma fırsatı” olarak adlandırmasından kısa bir süre sonra geldi.

Twitter ve Tesla’nın hisseleri, Musk’ın sosyal medya platformunu satın alma yolculuğundaki gelişmelere tepki gösteriyor
Tesla CEO’su Elon Musk, 7 Ocak 2019’da Çin’in Şanghay kentinde düzenlenen Tesla Shanghai Gigafactory temel atma törenine katıldı. REUTERS/Aly Song

Future Fund’ın yönetici ortağı Gary Black, “Elon’un (Tesla hissesi) son üç gün içindeki satışları, (Twitter) anlaşmasının 50-51$/hisse gibi biraz daha düşük bir fiyatla kapanma ihtimalini önemli ölçüde artırıyor” dedi. LLC. Cıvıldamak.

READ  Konferansın yeniden düzenlenmesi: Pac-12, Big 12, ACC Oregon için can simidi ararken, Bill Knight soğuk çağrı istiyor

Dünyanın en zengin adamı Musk, Nisan ayında 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı ve o sırada satışın planlanmadığını söyledi.

Ancak bundan sonra hukuk uzmanları, Musk’ın satın almayı tamamlamaya zorlanması veya anlaşmazlığı sert bir para cezasıyla çözmesi durumunda, muhtemelen daha fazla Tesla hissesi satacağını söylüyor.

Wedbush analisti Dan Ives, Twitter’ın Musk’tan 5 ila 10 milyar dolarlık bir anlaşma alma olasılığının sosyal medya devinin hissesini etkilemeye başladığını söyledi.

Reuters hesaplamalarına göre Musk, 5 Ağustos ile 9 Ağustos arasında yaklaşık 7,92 milyon hisse sattı ve şu anda otomobil üreticisinin %15’inden daha azına sahip. Son satış, Musk’ın toplam Tesla hisse satışlarını bir yıldan kısa bir sürede yaklaşık 32 milyar dolara çıkardı.

Salı günü Musk, kendi sosyal medya platformunu başlatabileceğini söyledi. Bir Twitter kullanıcısı, anlaşma gerçekleşmediği takdirde kendi sitesini oluşturmayı düşünüp düşünmediğini sorduğunda, “X.com” yanıtını verdi.

Ayrıca Tesla’nın bu yıl pille çalışan yarı ticari kamyonunun daha uzun menzilli ve daha pahalı bir versiyonunu göndermeye başlayacağını tweetledi.

500 millik menzilli kamyonun 180.000 dolara mal olması bekleniyor, ancak ABD Senatosu tarafından onaylanan bir ABD sübvansiyon programı kapsamında 40.000 dolara kadar vergi kredisi almaya hak kazanacak.

Tesla, 2017’de Semi için planlarını açıkladı, ancak lansmanı ve toplu teslimatları PepsiCo Inc. (PEP.O)Yeni 4680 pil hücrelerinin kullanılabilirliği ile ilgili sorunlar nedeniyle gecikti.(https://bit.ly/3p9U2i8)

Tesla hisseleri, otomobil üreticisinin 20 Temmuz’da beklenenden daha iyi kazançlar elde etmesinden bu yana yaklaşık %15 arttı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

San Francisco’da Hyunjoo Jin ve Bangalore’da Akriti Sharma, Medha Singh ve Shruti Shankar; Shubham Kalia ve Shivam Patel tarafından ek raporlama; Editör Edvina Gibbs, Shweta Singh ve Anil de Silva

READ  Henry Kissinger'e göre, Ukrayna savaşı sona erdirmek için topraklarını Rusya'ya teslim etmeli

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.