Musk, ‘vergilendirme’ iddiaları nedeniyle yasaklanan gazetecileri eski durumuna getirdi

Elon Musk Alır, Elon Musk verir.

Cuma gecesi değişken mega milyarder, yasağı tek taraflı olarak kaldırdığını duyurdu. Hesapları bir gün önce kapatılan gazeteciler – Musk, özel jetini izleyen bir hesabın bağlantılarını yayınlayarak onu “suçladığını” söyledi. Bu haftaya kadar CEO twitterTesla ve SpaceX, 44 milyar dolara satın aldığı sosyal ağ Jet-Tracker ile birlikte haklıydı.

Musk, “İnsanlar konuştu” dedi tweetlendi Gece yarısından sonra ET. “Konumumu vergilendiren hesapların askıya alınma durumu artık kaldırılacak.” Musk, bloke ettiği hesapların ne zaman geri alınacağına dair yayınladığı bir anketten bahsediyordu. Yaklaşık 3,7 milyon oydan sonra, %59’u yaptırımların “şimdi” kaldırılması lehinde oy kullandı, geri kalanlar “7 gün içinde” oy kullandı. Musk da aynı kararı vermişti. Saman anketlerine göre Donald Trump’ın geçen ayki hesabını yeniden yaşayınBu tür soruları tartmak için “farklı bakış açılarına” sahip bir konsey kuracağını söyledikten sonra.

Musk, yasakladığı gazetecilerin kendisini “suçladığı” iddiasını yalanladı. Bazı gözlemcilere göre, teknoloji titanı – Twitter’daki tek karar mercii olarak – şirketteki saltanatını eleştirenleri susturmaya çalışıyor gibi görünüyordu.

16 Aralık’ta askıya alınanlar arasında gazeteci ve fotoğrafçı olan Tony Webster, Cuma gecesi tweet attı “Açık olmak gerekirse, fevri, kimseye hesap vermeyen bir oligarşi öyle söylese bile ‘ifşa’ diye bir şey yok.” Askıya alınmasından önceki son tweet’inden alıntı yaptı, “Elon Musk’ın size ‘ifade özgürlüğü’ hedefleri hakkında yalan söylediğini kabul etmek istemiyorsanız, bu noktada sadece inkar ediyorsunuz.”

Cuma gecesi itibarıyla geri yüklenen hesaplar arasında bağımsız gazeteci Aaron Ruber (@atrupar), New York Times’tan Ryan Mack (@RMac18), Washington Post’tan Drew Harwell (@drewharwell), CNN’den Tony O’Sullivan (@donie) yer alıyor. , Mashable’dan Matt Binder (@MattBinder ), The Intercept’ten Micah Lee (@micahflee) ve Tony Webster (@webster).

READ  2023'te Florida'dan Yeşil Kuyruklu Yıldız nasıl ve ne zaman görülecek - NBC 6 Güney Florida

Cuma günü Twitter, ElonJet hesabına bir bağlantı tweetledikten sonra Mastodon (@joinmastodon) hesabını kendi hizmetinde eski durumuna getirdi. Siyasi yorumcu Keith Olbermann’ın hesabı, basın zamanında hala askıya alınmıştı.

Musk’ın “özgür konuşma özgürlüğü” olarak adlandırdığı hamlesi, yüksek profilli gazetecilerin hesaplarını askıya almasının ardından geldi. @ElonJet hesabı yasakladı ve diğer hava trafik kontrol botları, ailesinin güvenliğini sağlama gereğini öne sürerek Çarşamba günü. Çarşamba günü Twitter, veri bilgileri herkese açık olsa bile hesapların kişilerin gerçek zamanlı konumlarını paylaşmasını yasaklayan yepyeni bir kural yayınladı. Askıya alınan birkaç gazetecinin hesapları, Jet-Tracker hakkında tweet attı ve rakip sosyal ağ Mastodon’daki yeni hesabına bağlandı.

Geçen ay Musk, Twitter’ın askıya alınan tüm hesaplardan “özür dileyeceğini” ve onları eski haline getireceğini söyledi (“yasaları çiğnememeleri veya korkunç spam’lara karışmamaları koşuluyla”). O içerir Neo-Nazi Andrew AnglinKurucu Beyaz üstünlüğü sitesi Daily Stormer2013 yılında Twitter’dan yasaklandı.

Ruber, hesabı yeniden başlatıldıktan sonra, tweetlendi, “Geçen gün ve bazı değişiklikler için tüm destek ve nazik sözler için herkese teşekkür etmek istiyorum. Başlangıçta aradan dolayı çok üzüldüm, ancak harika bir çevrimiçi topluluğum olduğu için bunun iyi olacağını hemen anladım. Cidden, gerçekten minnettarım. Şerefe.”

Ruber daha önce CNN’e Twitter’da @ElonJet hakkında hiçbir şey paylaşmadığını söylemişti. Tweet’lerinde ve açıklamalarında Musk’ı eleştirdi. Örneğin, 15 Aralık’ta Ruber, Musk’ın arabadaki maskeli bir adamı gösteren bir video klibe atıfta bulunarak, “Twitter’ın Elon Musk’ı şirketin bir saat önce duyurduğu politikayı ihlal ettiği için yasaklaması için sabırsızlanıyorum” şeklinde bir tweet attı. Plakasını gösteriyor ve “Bu kişiyi veya arabayı tanıyan var mı?” diye soruyor. Daha önce Musk, bir tweet’te 2 yaşındaki oğlunun Salı akşamı Los Angeles’ta bir araba tarafından “takip edildiğini” söylemişti. [a] Çılgına dönen takipçi (ben olduğumu sanarak) daha sonra arabanın hareket etmesini durdurup kaportaya bindi.

READ  Kaynak, Xander Bogaerts ve Padres'in 11 yıllık, 280 milyon dolarlık bir sözleşme üzerinde anlaştığını söyledi.

Musk, iki ay önce Twitter anlaşmasını imzaladığından beri şirketi büyük ölçüde sarstı. Twitter çalışanlarının %50’sini işten çıkarmanın yanı sıra, Twitter Blue’dan para kazanmaya çalıştı ve ücretli hizmeti “doğrulanmış” bir mavi onay işareti almanın tek yolu haline getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.