Gündem

Muğla deprem önlemlerini elden bırakmıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi olası bir depreme karşı önlem almaya devam ediyor. Bu kapsamda ekipler Ortaca Sarıgerme, Ula Ataköy, Çıtlık ve Kızılyaka mahallelerinde mikrobölgeleme çalışmalarını sürdürüyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, depremler nedeniyle büyük acıların yaşandığı ülkemizde Muğla’da bu acıların yaşanmaması için çalışmalarını sürdürüyor. Yatay mimari uygulaması ile çok katlı binalara izin verilmeyen kentte, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından mikrobölgeleme çalışmaları yapılıyor. Nüfus yoğunluğu, planlama çalışmaları, zemin ve fay hatları incelenerek mikrobölgeleme çalışmalarının başlatılacağı yerler belirleniyor ve bu bölgelerde gerekli incelemeler yapılıyor.

DEPREM RİSKLERİNİ EN AZA İNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Mevcut veya yeni açılacak yerleşim alanlarındaki tüm tehlikelerin belirlenmesi, yerel zemin ve tehlike koşullarını yansıtan haritaların üretilmesi amacıyla arazinin jeolojik modellemesine ilişkin her türlü araştırma, analiz ve sentezin yapıldığı ve değerlendirildiği etüt çalışmaları olarak adlandırılan mikrobölgeleme çalışmaları kentler için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, mikrobölgeleme etütleri ile afet risklerini, çarpık yapılaşmayı ve yarattığı sorunları azaltmak, deprem zararlarını en aza indirmek için düzenli arazi kullanımını sağlamayı hedefliyor.

MENTEŞE VE MİLAS’IN ARDINDAN FETHİYE, ORTACA VE ULA’DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

2022 yılında Menteşe’de 2 bin 69, Milas Ören ve Türkevleri mahallelerini kapsayan 1500 hektarlık alanda jeolojik ve jeofizik çalışmalar yapıldı. Yapılan deney ve analizler sonucunda mikrobölgeleme etüt raporları hazırlanarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı. 2023 yılında Fethiye merkez mahallelerini kapsayan 8.300 hektarlık ve Ortaca İlçesi Sarıgerme Mahallesinde 200 hektarlık alanın mikrobölgeleme etütleri için ihaleler yapılmış ve saha çalışmalarına başlanmıştır. Ula’da ise Ataköy-Kızılyaka-Çıtlık mahallelerini kapsayan 1298 hektarlık alanın mikrobölgeleme ihalesi çalışmaları devam ediyor.

2024 yılı için Köyceğiz, Datça, Ortaca, Ula ve Yatağan’ın farklı bölgelerinde etüt çalışmaları başlatılacak.

Başa dön tuşu