Moskova, ilan ettiği ateşkesi sona erdirdi, Ukrayna’da ilerleme sözü verdi

8 Ocak (Reuters) – Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda düzenlediği bombalı saldırılarda bir gecede en az iki kişi hayatını kaybetti. .

Başkan Vladimir Putin, Rusya ve Ukrayna’nın Ortodoks Noel’ini kutlamak için Cuma günü öğle saatlerinden itibaren temas hattı boyunca 36 saatlik ateşkes emri verdi.

Ukrayna ateşkesi reddetti ve Ukrayna silahlı kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Cumartesi günü Rus birliklerinin ön hatlarda düzinelerce mevzi ve yerleşimi bombaladığını söyledi.

Bölgenin valisi Ole Sinehupov, Telegram mesajlaşma uygulamasında Kharkiv’in kuzeydoğu kesiminde Rus bombardımanı sonucu 50 yaşında bir adamın öldüğünü söyledi. Haber Moskova’da gece yarısından hemen sonra geldi. Yerel yetkililer, Doğu Donetsk bölgesindeki Soledar’a gece düzenlenen başka bir saldırıda bir kişinin öldüğünü söyledi.

Reuters bunu hemen doğrulayamadı.

Rusya’daki Ortodoks Hristiyanlar gibi, çoğu Ukraynalı Ortodoks Hristiyan da geleneksel olarak Noel’i 7 Ocak’ta kutlar. Ancak bu yıl ülkenin en büyüğü olan Ukrayna Ortodoks Kilisesi de 25 Aralık kutlamalarına izin verdi. Bununla birlikte, birçoğu tatili Cumartesi günü kiliselere ve katedrallere tıka basa doldurarak kutladı.

Kremlin, Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’da “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı ve Kiev ile Batılı müttefiklerinin toprak ele geçirmek için kışkırtılmamış bir saldırı olarak adlandırdığı bir işgalle devam edeceğini söyledi.

Putin’in birinci yardımcısı Sergey Kriyenko, “Başkan (Putin) tarafından özel askeri operasyon için belirlenen görevler yine de yerine getirilecek” dedi.

“Elbette bir zafer olacak.”

Savaş on binlerce insanı öldürdü ve milyonlarca Ukraynalıyı yerinden etti.

Ukraynalı yetkililer, savaşın cephe hattı olan ve çatışmaların aylardır devam ettiği geniş Donbass bölgesini oluşturan bölgelerde bombalamalar olduğunu bildirdi.

Donetsk Valisi Pavlo Kyrilenko, yedisi Kramatorsk kentine olmak üzere bölgede bir gecede dokuz füze saldırısı düzenlendiğini söyledi.

Yerel bir yetkili, Zaporizhzhia bölgesinin idari merkezi olan Zaporizhzhia şehrinde de patlamalar duyulduğunu söyledi, ancak hemen hasar veya can kaybı bildirilmedi.

READ  Dustin Johnson, rakip LIV serisinde oynamak için PGA Tour'dan istifa etti

Cumartesi günü, en yoğun çatışmaların merkez üssü olan doğudaki Bağmut kenti yakınlarındaki ıssız sokaklarda top ateşi yankılandı.

Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk Valisi Serhii Haidai, televizyona yaptığı açıklamada, bölgede yoğun çatışmaların yaşandığını ve Rus kuvvetlerinin savaşa hazır birliklerini ve ağır ekipmanlarını işgal ettikleri Kriminna şehrine, yani Ruslara konuşlandırdığını söyledi. Bölge yavaş yavaş geriliyor.

Haidai, gece sıcaklıklarının eksi 15-17 santigrat dereceye (5 ila 1 Fahrenheit) düştüğü için, şiddetli donun ağır ekipmanların taşınmasını kolaylaştırdığını ve savaş operasyonlarının yakında artacağını da sözlerine ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Çarşamba günü Rusya’nın yeni ve büyük bir saldırı planladığını söyledi. Pentagon Cuma günü yaptığı açıklamada, Putin’in ordusu saldırıya uğramaya devam ederken, Ukrayna topraklarını ele geçirme niyetinin değişmediğini söyledi.

Moskova’nın sadık bir destekçisi olan Beyaz Rusya’nın, ülkedeki askeri operasyonları artırması ve Rus birliklerini yeniden konuşlandırmasının ardından Ukrayna’ya kuzeyden saldırmak için bir hazırlık noktası olarak kullanılabileceğine dair endişeler artıyor.

Beyaz Rusya’daki askeri operasyonları izleyen resmi olmayan Telegram kanalları, Cumartesi günü geç saatlerde yaklaşık 1.400-1.600 Rus askerinin son iki gün içinde Rusya’dan Belarus’un kuzeydoğusundaki Vitebsk kentine geldiğini bildirdi.

Reuters, bilgileri bağımsız olarak doğrulayamadı.

Haberci Lydia Kelly, David Lugren ve Pavel Polityuk Yazan Lydia Kelly ve Pavel Polityuk Editör Simon Cameron-Moore ve Frances Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.