Microsoft’un 10.000 kişiyi işten çıkarmasıyla birlikte işten çıkarmalar teknoloji endüstrisine yayıldı

Microsoft, diğer teknoloji şirketlerinde işgücünün yaklaşık %5’ini oluşturan 10.000 işçiyi işten çıkarıyor Bu, salgın dönemi genişlemelerini azalttı.

Şirket, Çarşamba günü yaptığı bir düzenleyici dosyada, işten çıkarmaların “geniş ekonomik koşullara ve değişen müşteri önceliklerine” bir yanıt olduğunu söyledi.

Washington merkezli yazılım şirketi Redmond, donanım portföyünde değişiklikler yapacağını ve kiralık ofis alanını konsolide edeceğini söyledi.

Microsoft, talep artışına yanıt olarak Covid-19 salgını sırasında eklediğinden çok daha az kişiyi işten çıkarıyor Birçoğu işyeri yazılımı ve bulut bilgi işlem hizmetleri için evden çalışıyor ve çalışıyor.

Vanderbilt Üniversitesi’nde finans profesörü olan Joshua White, “Çoğu işe alımda fazla çalışmaktır” dedi.

Microsoft’un iş gücü, pandeminin patlak vermesinden sonraki iki mali yılda yaklaşık %36 artarak Haziran 2020’nin sonunda 163.000 çalışandan Haziran 2022’de 221.000’e yükseldi.

CEO Satya Nadella çalışanlara gönderdiği bir e-postada, işten çıkarmaların “bugün yapılan bazı duyurularla birlikte toplam iş gücümüzün yüzde 5’inden azını temsil ettiğini” söyledi.

Nadella, “Bazı alanlarda rolleri ortadan kaldırırken, kilit stratejik alanlarda işe almaya devam edeceğiz.” Dedi. Yapay zekadaki gelişmeleri kullanarak “yeni bir bilgi işlem platformu” oluşturmanın önemini vurguladı.

Pandemi döneminde dijital teknolojiye yönelik harcamalarını hızlandıran müşteriler, artık “daha azla daha fazlasını yapmak için dijital harcamalarını optimize etmeye çalışıyor” dedi.

Nadella, “Dünyanın bazı bölgeleri resesyona girerken, diğer kısımları resesyon bekliyor, her sektörden ve coğrafyadan şirketlerin temkinli davrandığını görüyoruz” diye yazdı.

Diğer teknoloji şirketleri de işçi çıkarıyor Ekonomik yavaşlamayla ilgili endişeler arasında.

Amazon ve iş yazılımı üreticisi Salesforce, pandeminin kilitlenmesi sırasında hızla artan maaşları keserken bu ayın başlarında büyük işten çıkarmalar duyurdu.

Yöneticilerden gelen e-postalara göre Amazon, yaklaşık 18.000 pozisyonu azaltacağını ve Çarşamba günü ABD, Kanada ve Kosta Rika’daki etkilenen çalışanları bilgilendirmeye başladığını söyledi. Kasım ayında başlayan işten çıkarmalar, Seattle merkezli şirketin tarihindeki en büyük işten çıkarmalar olsa da, 1,5 milyon küresel iş gücünün sadece bir kısmı.

READ  Pensilvanya'nın Podstown kentindeki Hale Caddesi'nde meydana gelen patlamada en az 4 kişi öldü.

Facebook ana şirketi Meta, işgücünün yaklaşık %13’ünü oluşturan 11.000 kişiyi işten çıkarıyor. Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk da şirketin iş gücünü azalttı.

Nadella, Çarşamba günü Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısında göründüğünde işten çıkarmalara doğrudan değinmedi. Bu hafta İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleşecek.

Forumun kurucusu Klaus Schwab’ın endüstrinin iş modeli için teknolojik işten çıkarmaların ne anlama geldiği sorulduğunda Nadella, COVID-19 salgını sırasında gelişen şirketlerin artık bu talebi “normalleştirdiğini” söyledi.

“Açıkçası teknik alanda da yetkin olmamız gerekiyor değil mi?” Nadella dedi. “Bu herkesin daha az yapmasıyla ilgili değil. Daha azını yapmalıyız. Bu yüzden kendi teknolojimiz aracılığıyla kendi üretkenlik kazanımlarımızı göstermeliyiz.

Microsoft, işten çıkarmaların ve ofis kapanışlarının nerede yoğunlaşacağına ilişkin soruları yanıtlamayı reddetti. Şirket, Çarşamba günü Washington eyaleti istihdam yetkililerine Redmond ve yakınlardaki Bellevue ve Issaquah kentlerindeki ofislerinde 878 işçiyi işten çıkaracağını bildirdi.

Haziran ayı itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nde 122.000 ve başka yerlerde 99.000 işçi vardı.

Vanderbilt profesörü White, tüm sektörlerin potansiyel bir durgunluk öncesinde maliyetleri düşürmek istediğini, ancak teknoloji şirketlerinin özellikle faiz oranlarındaki hızlı artışa karşı hassas olduklarını ve bu onlara yardımcı olmak için kullanılabilecek bir araç olduğunu söyledi. Federal Rezerv, son aylarda enflasyonla mücadelesinde agresif oldu.

“Teknoloji şirketlerini endüstriyel veya tüketim mallarından biraz daha fazla vuruyor çünkü Microsoft’un değerinin çoğu, yıllarca ödenemeyecek nakit akışları olan projelerde” dedi.

Son zamanlarda dikkat çeken projeler arasında Microsoft’un, bir ChatGBT yazma aracı geliştiren San Francisco’daki başlangıç ​​ortağı OpenAI’ye yaptığı yatırım yer alıyor. ve okunabilir metin, resim ve bilgisayar kodu oluşturabilen diğer AI sistemleri.

Xbox oyun işinin sahibi olan Microsoft da düzenleyici belirsizlikle karşı karşıya ABD ve Avrupa’da bir yıl önce yaklaşık 9.800 çalışanı olan bir video oyun devi olan Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolarlık bir devralma planlıyor.

READ  Özel: Başarısız kripto şirketi FTX'ten en az 1 milyar dolarlık müşteri fonu eksik - kaynaklar

____

AP iş yazarı Kelvin Chan, bu hikayeye Londra’dan katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.