Microsoft 10.000 çalışanını işten çıkarıyor


New York/Londra
CNN

Şirketten yapılan açıklamada, Microsoft’un daha geniş maliyet azaltma önlemlerinin bir parçası olarak 10.000 çalışanı işten çıkarmayı planladığı belirtildi. Menkul kıymetlerin dosyalanması Çarşamba günü, artan ekonomik belirsizlik nedeniyle personel azaltan en son teknoloji şirketi oldu.

Çarşamba günü İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’ndaki (WEF) işten çıkarma duyurusu öncesinde konuşan Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin zayıf küresel ekonomiye karşı bağışık olmadığını söyledi.

WEF’in kurucusu Klaus Schwab’a canlı bir yayın tartışmasında “Yerçekimi var ve enflasyona göre ayarlanmış ekonomik büyümenin ağırlığını kimse yenemez” dedi.

A hafıza Nadella Çarşamba günü çalışanlara, salgın ve durgunluk korkularına dönüşen dijital hizmetlere yönelik yıllarca süren talebi aktardı.

“Önemli değişim zamanlarında yaşıyoruz ve müşteriler ve ortaklarla görüştükçe birkaç şey netleşiyor” diye yazdı. “İlk olarak, tüketicilerin pandemi sırasında dijital harcamalarını hızlandırdıklarını gördük ve şimdi daha azla daha fazla harcamak için dijital harcamalardan yararlandıklarını görüyoruz.”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bir dosyaya göre, 30 Haziran 2022 itibarıyla Microsoft’un dünya çapında yaklaşık 221.000 tam zamanlı çalışanı vardır ve bunların 122.000’i Amerika Birleşik Devletleri’ndedir.

Nadella, kesintilerin şirketin toplam işgücünün %5’inden azını temsil ettiğini ve bu yılın Mart ayında sona eren mali yılının üçüncü çeyreğinin sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Şirketin ikinci çeyrekte “segmentasyon maliyetleri, donanım portföyümüzdeki değişiklikler ve kira konsolidasyonu maliyeti” ile ilgili olarak 1,2 milyar dolarlık bir ücret alacağını söyledi.

Nadella, “Bu kararlar zor ama gerekli.”

Enflasyonun tüketici harcamalarına baskı yapması ve artan faiz oranlarının finansmanı zorlaması nedeniyle birçok teknoloji şirketi yılın başından bu yana iş gücünde büyük kesintiler yaptı. İnsanlar çevrimdışı yaşamlarına döndükçe, pandemi sırasında dijital hizmetlere olan talep azaldı.

READ  Wyoming'deki kaybın ardından Cheney, Trump'a ve kendi siyasi geleceğine karşı uzun bir mücadeleye hazırlanıyor

Amazon

(AMZN)
18.000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu ve Salesforce, işgücünün %10’unu çıkaracağını söyledi. Facebook

(FB)
Ana Meta kısa süre önce şirket tarihindeki en büyük sayı olan 11.000 işten çıkarma duyurdu. Ekim ayında Axios, Microsoft’un birden çok bölümde 1.000’den az çalışanı işten çıkardığını bildirdi.

Meta’dan Mark Zuckerberg’den Salesforce’tan Marc Benioff’a kadar teknoloji CEO’ları, pandeminin başlarında aşırı işe alım yapmakla ve Covid-19 kısıtlamaları hafiflediğinde ürünlerine olan talebin nasıl yavaşlayacağını yanlış okumakla kendilerini suçladılar.

Genel işgücü piyasası sıkı olmasına rağmen, teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar endişe verici bir oranda arttı. Yer değiştirme firması Challenger, Gray & Christmas’ın yakın tarihli bir raporu, aynı dönemde bir bütün olarak ekonomideki işten çıkarmaların yalnızca %13’üne kıyasla, 2022’de teknoloji işten çıkarmalarının bir önceki yıla göre %649 arttığını ortaya koydu.

Microsoft, ikinci çeyrek kazançlarını 24 Ocak’ta açıklayacak. Yazılım şirketinin Azure bulut bilgi işlem işletmesi, kişisel bilgisayar bölümündeki satışların hafif düşmesi nedeniyle Eylül ayına kadar olan üç ayda gelir artışı kaydetti.

Nadella, Microsoft önemli kesintiler yapsa bile şirketin “geleceğimiz için stratejik alanlara” yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi ve yapay zekadaki ilerlemeleri “bir sonraki büyük dalga” olarak işaret etti. Çalışanlara yazdığı mektup, Microsoft’un AI sohbet robotu ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’ye önemli bir yatırım yaptığına dair söylentilerin ortasında geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.