Merkez Bankası Faiz Kararı, Güney Kore Ticareti, Avustralya İşsizlik, Yeni Zelanda GSYİH

Filipinler Merkez Bankası faiz oranlarını 50 baz puan artırdı.

Filipinler Merkez Bankası Kabarık Faiz oranları 50 baz puan artarak %5,5’e yükseldi ve kilit oranı, analistlerin bir Reuters anketindeki tahminleriyle uyumlu olarak 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Bank of America Global Research ASEAN ekonomisti Mohamed Faiz Nakuta, CNBC’nin “Squawk Box Asia” programında, Bangko Sentral ng Pilipinas’ın (PSP) 2023’ün başlarında faiz artırımlarında ABD Merkez Bankası’nı takip etmesi muhtemel olduğunu söyledi.

Ayrıca, merkez bankasının ana faiz oranını mevcut orandan %6 veya 50 baz puan artırmaya devam edeceğini söyledi.

– Charmaine Jacob

Siegel: Çin, ABD enflasyonunu düşürmek için yeniden açılmalı

Wharton İşletme Okulu profesörü Jeremy Siegel, CNBC’nin “Sokak Bilimi Asya” programında Çin ekonomisinin yeniden açılmasının yavaş olduğunu ancak ABD’deki enflasyonist baskıları kontrol altına almak için gerekli olduğunu söyledi.

“ABD için Çin’den çok şey ithal ediyoruz ve bu tedarik zincirleri normalleştirilirse bu enflasyonu düşürür, bu yüzden Çin’in hareketini alkışlıyorum” dedi. Çok geç, daha erken olmalıydı ama buna ihtiyaç var” dedi.

Siegel, ABD Merkez Bankası’nın Şubat toplantısında faiz oranlarını bir kez daha 25 baz puan artırmasını beklediğini söyledi.

Jihye Lee

Çin’in Kasım ayı perakende satışları önemli bir düşüş gördü

Çin’in Sanayi Üretimi Kasım’da %2,2 Arttı, resmi verilere göre Ekim ayında %5 büyüme gördükten sonra. Bu, bir Reuters anketinde beklenen %3,6 büyümeden daha düşüktü.

Perakende satışlar, bir Reuters anketindeki %3,7’lik düşüşe ve bir önceki aya göre %0,5’lik düşüşe kıyasla yıllık bazda %5,9 düştü.

Jihye Lee

JP Morgan, Asya piyasalarının merkez bankası artışının ardından haftayı temkinli bir şekilde tamamlamasını bekliyor

JP Morgan, Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımının ardından Asya-Pasifik bölgesindeki piyasaların haftayı temkinli bir şekilde tamamlamasını bekliyor.

READ  San Antonio sıcağında karavan terk edildiğinde elli bir göçmen öldü

Şirketin Asya-Pasifik baş piyasa stratejisti Tai Hui, “FOMC toplantısından sonra ABD piyasasının tepkisi göz önüne alındığında, Asya piyasalarının haftayı daha temkinli bir tonda tamamlamasını bekliyoruz” dedi.

Dai, merkez bankasının şahin tavrının kaybolması için daha zayıf bir enflasyon eksenine ihtiyaç olduğunu, bölgenin Çin’in beklenen yeniden açılması konusunda daha iyimser olabileceğini de sözlerine ekledi.

Dai, “ABD ve Avrupa daha fazla büyüme sorunuyla karşı karşıya kaldıkça, Çin’in ekonomik olarak yeniden açılması ve Asya’nın iç talebinin yavaşlaması için orta vadeli beklentiler parlak bir nokta olacak” dedi. “Fed’in şahin tavrını azaltması için daha zayıf enflasyon verilerine ihtiyacımız olacak.”

Jihye Lee

Güney Kore’nin revize edilmiş ticaret verileri, ticaret açığının biraz daha dar olduğunu gösteriyor

Güney Kore’nin Kasım ayı için revize edilmiş ticaret verileri yataydı. Resmi veriler Bank of Korea’dan gösterilmiştir.

Bir önceki ayın okumalarına paralel olarak ithalat %2,7 artarken ihracat %14 düştü ve bir önceki ayın okuması olan 7,01 milyar $’dan biraz daha düşük olan 6,99 milyar $’lık bir ticaret açığına neden oldu.

İthalat fiyatları, bir önceki aya göre %19,8’lik bir büyüme gördükten sonra, bir yıl öncesine göre %14,2 arttı. İhracat fiyatları Ekim’de %13,7 büyüdükten sonra Kasım’da bir önceki yıla göre %8,6 arttı.

Jihye Lee

Japonya’nın ticaret verileri tahminleri aştı ve beklenenden daha geniş bir ticaret açığı bildirdi

Japonya’nın Kasım ayı ihracat ve ithalatı yıllık bazda beklenenden fazla arttı. Resmi veriler gösterdi.

İhracat, Reuters anketindeki %19,8’lik beklentileri aşarak bu ay %20 arttı. İthalat, bir Reuters anketinde beklenen %27’yi geçerek %30.3 arttı.

Sonuç, bir önceki ayda 2,16 trilyon yen (15,96 milyar $) kaydettikten sonra, 2,02 trilyon yen (14,91 milyar $) ile beklenenden daha geniş bir ticaret açığı oldu.

READ  Wisconsin GOP, sahte dolandırıcılık iddialarında bulunan seçim müfettişini kovdu

Jihye Lee

CNBC Pro: Çin’in Yeniden Başlatma Rallisi Eksik mi? Bank of America, İkincil Sermayeyi Geçmek İçin Küresel Sermayeyi Adlandırdı

Bank of America’ya göre yatırımcılar, Çin’in Covid-19 kısıtlamalarını gevşettiğini açıklamasının ardından borsa rallisine katılmak için ikinci bir şans elde edecek.

Banka, Çin’e ihracat yapan şirketlerin artan kazançlarına işaret eden “yüksek frekanslı verilerde yeşil toparlanma filizleri” bulduktan sonra 10’dan fazla hisse senedini adlandırdı.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Ganesh Rao

Avustralya’nın işsizlik oranı beklentilerle uyumlu

Avustralya’nın Kasım ayı işsizlik oranı, Reuters anketindeki beklentilerle uyumlu ve bir önceki aya göre sabit kalarak yıllık bazda %3,5 oldu.

Avustralya İstatistik Bürosu’ndan alınan resmi veriler İşgücüne katılım oranı %66,7, nüfus oranı ise %64,4 oldu.

Aylık çalışma saati 1,89 milyara yükseldi.

Jihye Lee

Merkez bankası 50 baz puanlık faiz artışı açıkladı

Merkez bankası faiz oranlarında 50 baz puan artış açıklayarak son aylarda görülen 75 baz puanlık artış serisine son verdi.

Hareket öncesinde, merkez bankası son dört toplantıda faiz oranlarını 75 baz puan artırmıştı. Bir baz puan, %0,01’e eşittir.

Toplantı öncesinde 50 baz puanlık bir zam bekleniyordu.

Bu, 2022’de merkez bankasından beklenen nihai politika kararıdır.

Alex Haring

Powell, enflasyonun soğuduğuna dair ‘önemli ek kanıt’ istiyor

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enflasyona yönelik son olumlu işaretlerin merkez bankasının faiz artırımlarını kolaylaştırmak için yeterli olmadığını söyledi.

Powell toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Enflasyonun düşüş yolunda olmaya devam edeceğine dair güven, önemli ek kanıtlar gerektirecektir,” dedi.

Fed, gösterge faiz oranını yarım puan daha yükseltti ve en az üç çeyrek puanlık artışın daha geleceğini belirtti. Sonuç, tüketici fiyat endeksinin Kasım ayında %0,1 artmasından bir gün sonra geldi ve bu, enflasyonun zirve yapmış olabileceğinin bir işareti.

READ  2022 St. Jude Şampiyonası lider tablosu: Canlı güncellemeler, tam kapsama, Pazar günkü 4. Turdaki golf skorları

Ancak Powell, enflasyonun bir sorun olmaya devam ettiğini söyledi.

Powell, “Fiyat baskıları çok çeşitli mal ve hizmetlerde belirgindir” dedi.

– Jeff Cox

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.