Meclis 6 Ocak komitesi cezai tavsiyeleri oylayacak, son toplantının nihai raporu

Washington – Ev Jan. 6 Komitenin, üyelerin komitenin nihai raporunun resmi olarak kabul edilmesi ve yargıya olası cezai tavsiyeleri oylayacağı Pazartesi günü son toplantısını yapması bekleniyor.

Eylemler, panel tarafından yaklaşık 18 aylık bir soruşturmanın doruk noktasına işaret ediyor ABD Kongre Binası’na Saldırı, düzinelerce tanığın ifadesine ve saldırıyı ve eski Başkan Donald Trump’ın destekçilerini binayı ablukaya almaya kışkırtmadaki rolünü inceleyen bir dizi yüksek profilli duruşmaya yer verdi. CBS News, toplantıyı CBS televizyon istasyonları ve yayın ağı hakkında özel bir haber olarak saat 13:00’te yayınlayacak.

Panelin olası kovuşturma için Adalet Bakanlığına cezai tavsiyelerde bulunması bekleniyor, ancak üyelerin kime başvuracağını doğrulamadı.

Kongre tavsiyeleri sadece tavsiye niteliğindedir ve Yargının kovuşturma için aday gösterilenlere karşı dava açma yükümlülüğü yoktur. Yine de komitenin tavsiyeleri bakanlık üzerindeki siyasi baskıyı artırabilir ve milletvekilleri nihai raporlarında federal savcıların henüz erişemediği yeni kanıtlar ortaya çıkarabilir.

Komite, soruşturma altındaki eski danışman Steve Bannon da dahil olmak üzere mahkeme celplerine uymayı reddeden birkaç Trump ortağı için komite önüne çıkma önerilerinde bulundu. Kongre’ye saygısızlıktan iki kez mahkum edildi.

Kasım ayında Başsavcı Merrick Garland, Özel Danışman olarak Jack Smith 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yetki devrine müdahale etme girişimleri de dahil olmak üzere, Adalet Bakanlığı’nın eski cumhurbaşkanlarına yönelik kendi soruşturmalarını denetlemek.

Komite üyelerinden biri olan California Temsilcisi Adam Schiff Pazar günü şunları söyledi: CNN’in “Birliğin Durumu” Eski bir savcı olarak, bakanlığın Trump’ı suçlamak için “yeterli” kanıt topladığına inanıyor. Kik “Milletle Yüzleşin” dedi. 11 Aralık’ta, Adalet Bakanlığı’nın komitenin oturumlarında sunulan kanıtları “tükettiğine” inandığını ve aynısını raporunda yer alan bilgiler için yapacağına inandığını söyledi.

Trump 6 Ocak’ta yanlış bir şey yapmadığını ve “seçilmemiş siyasi düzenbazlar grubu” olarak adlandırdığı şeye yönelik soruşturmanın bir “cadı avı” olduğunu söyledi.

READ  'The Way of Water' Dünya Çapında En Büyük 4. Film Oldu - Timeline

Grup, bir sonraki Kongre Ocak ayında göreve başlamadan önce gün batımına gidiyor. Üyelerinden dördü Kongre’ye geri dönmedi: Temsilci Liz Cheney; Wyoming’de Cumhuriyetçi ön seçimi kaybetti. Ağustos ayında Trump destekli bir mücadeleye; Demokratik Temsilci Elaine Luria Genel seçimi kaybetti. Kasım; Ve Temsilci Adam Kinzinger ve Demokrat Temsilci Stephanie Murphy yeniden seçilmek istemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.