McKinney yangınları Kuzey Kaliforniya’da yayıldıkça yangın riski artıyor

Yorum

Batı orman yangını mevsimi, Kuzeybatı Pasifik’te okyanus ve kalıcı bir ısı dalgasının ardından yüksek vitese geçmeye hazırlanıyor.

Meteorologlar, Kaliforniya, Oregon ve kuzey Rockies’e bol miktarda yıldırım ve düzensiz rüzgarlar getirebilecek bir yangın hava sistemi konusunda uyarıyorlar.

Ulusal Kurumlar Arası İtfaiye Merkezi’nden bir yangın meteoroloğu olan Nick Nausler, “Her zaman, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında bir sıcak hava dalgası sırasında yaz ortasında yıldırım çarptığında, kesinlikle endişe var” dedi. “Ateşlemeler ve çok sayıda önemli yangın göreceğimizi düşünüyoruz.”

Yerdeki koşulların uğursuz bir işareti olarak, yeni bir orman yangını – McKinney Fire – Cuma günü ilk gök gürültülü fırtınanın ardından California-Oregon sınırına yakın hızla yayılıyor. Yoğun yangın davranışı ile Cuma gecesi ve Cumartesi günü patlayıcı bir şekilde büyüdü Yükselen bir pirokumulonimbus bulutuveya yangın kaynaklı gök gürültülü fırtınalar. Radar Yıldırım algılandı Bir fırtına tarafından serbest bırakıldı.

İnanılmaz bir şekilde, yangın çoktan büyümüştü. 30.000 ila 40.000 dönüm Klamath Ulusal Ormanı’na göre Cumartesi öğleden sonra.

Yangını çevreleyen geniş bir alan için zorunlu tahliye emri verildi ve yakınlarda iki küçük yangın devam ediyor.

Bir bölgenin yakınındaki sıcak ve kuru koşullarda yangınların hızla yayılabileceğine dair endişeler var Yakın zamanda yangın geçmişi olmayanBu, büyük miktarda yakıtın (kuru ve ölü bitki örtüsü) tutuşabileceği anlamına gelir.

Medford, Ore’deki Ulusal Hava Durumu Servisi, Cumartesi ve Cumartesi akşamları bölgede yüksek yangın tehlikesi için kırmızı bayrak uyarısı yayınladı. Uyarı Pazar öğlene kadar uzatıldı.

READ  Carolina Panthers, Atlanta Falcons'u yenerek NFC Güney'de hayatta kalıyor

“Yıldırım ve yüksek yangın riski yeni yangınlara neden olacaktır. Fırtınalı rüzgarlar yangının yayılmasına katkıda bulunacak” diye yazdı ve “Yağmura rağmen, ilk saldırı kaynakları yüksek olabilir ve ard arda yangınlar olabilir.”

Bölge, üst atmosferde bir yüksek basınç çıkıntısı olan bir ısı kubbesi altında geçen hafta kavruluyor. bir kubbe var Tahmin zayıflayacak ve hafta sonu doğuya doğru ilerleyin ve güneybatı musonundan gelecek haftaya küçük bir nem girmesine izin verin. Bu arada, jet akımında yaklaşan bir çukur veya batma, rüzgarlar ve daha düşük sıcaklıklar üretecek ve organize fırtınalar için bir tetikleyici görevi görecektir.

Bu sistem altında, fırtınalar çok hızlı hareket edebilir, belirli bir yere çok az yağmur yağdırabilir, bu da kuru topraklara yıldırım düşme olasılığını artırır.

Redding, Kaliforniya’daki Kuzey Kaliforniya Jeolojik Koordinasyon Merkezi’nde yangın meteoroloğu olan Brent Wachter, e-posta yoluyla “Bu, sırtı kıran önceki genişletilmiş ve yoğun ısı dalgasını takiben klasik 1-2 kritik yangın hava durumu yumruğudur” dedi. Tipik olarak birden fazla yıldırım düşmeleri büyük yangınlara yol açar … güçlü fırtına dalgalanmaları ve/veya artan düz hat rüzgarları.”

Kaliforniya yangın mevsimi şu ana kadar önceki iki yıl kadar yoğun olmasa da, Kuzey Kaliforniya’daki Ağustos 2020’deki yıldırım çarpmasından sonra bu durum hızla değişebilir. O yıl eyalette yakılan 4.3 milyon dönümlük modern bir rekor getirdi.

Uzun süreli şiddetli kuraklıktan şiddetli kuraklığa kadar, bu haftanın yükselen sıcaklıkları, bitki yanıcılığının bir ölçüsü olan metriğin enerji çıktı bileşeni haritasında gösterildiği gibi, Batı’nın bir bölümünü yaktı.

Merced California Üniversitesi’nde klimatolog olan John Apatzoglou, “Tipik olarak, yerel ERC değerlerinin yüzde 95’in üzerinde olduğu yerler, ilk yangın söndürme çabalarından kurtulacak ve büyük bir yangın haline gelecek” dedi. E-posta. “Özellikle, geniş bir coğrafi alan aynı anda yüksek yangın yoğunluğu yaşadığında ve/veya mevcut yangın söndürme kaynaklarını tüketen çok sayıda büyük yangın olayı aktif olduğunda, bu daha da büyük bir sorun haline gelir.”

READ  Elon Musk'ın kızı Vivian, isim ve cinsiyet değişikliği

Apatzoglou’ya göre ısı dalgaları, özellikle uzun süreli ısı dalgaları olmak üzere yangın mevsimini artırabilir.

Son haftalarda Kaliforniya’nın iç kesimlerinde sıcaklık artıyor ve meşe yangınının Yosemite Ulusal Parkı dışına yayılmasında payı olabilir. Yangın, kalın, şekerlenmiş kuru bitki örtüsü arasında fazla rüzgar olmadan çıktı. Yangın 109 tek aileli yapıyı yok etti ve Cumartesi günü itibariyle yüzde 52’si kontrol altına alındı.

Apatzoglou, “Haziran nispeten sakin bir ay olmasına rağmen, sıcaktan sürekli olarak kaçındık ve son 3 hafta içinde işler değişti,” diye yazdı Apatzoglou, Kaliforniya, Fresno’nun 100’ün üzerindeki en uzun ikinci gün serisini yaşayabileceğini belirtti. derece Fahrenhayt. Önümüzdeki hafta itibariyle.

Kuzey Kaliforniya ve Kuzeybatı Pasifik’in iç kısımlarında sıcaklıklar 100 ila 115 derece arasında değişen 29 Temmuz Cuma günü rekor seviyelere ulaştı. Bazı yerler tüm zamanların en yüksek seviyelerine veya herhangi bir ay için en yüksek sıcaklıklara yaklaşıyor. Shasta Dağı, Kaliforniya, tüm zamanların en yüksek seviyesinin bir derece altında 106 dereceye ulaştı ve Medford, tüm zamanların en yüksek seviyesinin bir derece altında 114’e ulaştı.

A ders çalışma Apatzoklou’nun ortak yazarı olduğu Journal of Climate’da yakın zamanda yayınlanan, Kuzey Amerika’daki büyük yangınların art arda gelen yaz sıcak dalgalarında başlama olasılığının yedi kat daha fazla olduğunu buldu. Birçok çalışma, giderek artan sıklıkta ve yoğun ısı dalgalarının yanı sıra orman yangını faaliyeti ve yanmış alanlardaki artışları insan kaynaklı iklim değişikliğine bağladı.

Önümüzdeki hafta daha serin koşullar beklense de, eyalette yangın tehlikesinin en yüksek olduğu Ağustos ayında ve şiddetli sonbahar “plaj” rüzgarlarının Eylül ayının başlarında esebileceği tahmin ediliyor.

READ  McKinney yangını: Eyaletin bu yılki en büyük yangınında 2 ölü

Apatzoglou, “Bu, ateşlemelerin karmaşık yangınlara dönüşmesi için kapının açık olduğu anlamına geliyor” diye yazdı. “Yaygın kuru yıldırım … ve rüzgar olayları, 2022 yangın sezonunun gidişatını önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahip oldukları için kesinlikle izlenmeye değer.”

Jason Samenow bu rapora katkıda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.