McKinney yangını: Eyaletin bu yılki en büyük yangınında 2 ölü

Siskiyou İlçesi Şerif Ofisi, McKinney ateşinin yolunda yanmış bir araçta iki kişinin ölü bulunduğunu söyledi.

İkili Pazar sabahı, şerif ofisinin Pazartesi sabahı yayınladığı 96. Otoyol yakınlarındaki Doggett Creek Yolu üzerindeki bir yerleşim şeridinde bulundu. Facebook’ta.

Yetkililer, bulunan iki kişi hakkında ek bilgi vermedi.

Yetkililer, Cuma öğleden sonra California-Oregon sınırına yakın Klamath Ulusal Ormanı’nda McKinney Yangını’nın patlak verdiğini, ardından 52.000 dönümden fazla alanı parçalayarak evlere doğru ilerlediğini ve Cumartesi günü yaklaşık 2.000 sakini tahliye etmeye zorladığını söyledi.

ABD Orman Servisi yaptığı açıklamada, yangının üzerindeki yoğun dumanın Pazar günü büyümesinin yavaşlamasına yardımcı olduğunu, ancak yangın söndürme uçaklarının yere indirildiğini söyledi. Pazar gecesi güncellemesi.

Hafta sonu sonunda yangın %0 kontrol altına alındı ​​ve itfaiyeciler şimşek ve gök gürültüsü ile karmaşık uzun bir savaşla karşı karşıya kalırken, alevler kuru bitki örtüsünden fırladı.

Oregon Eyaleti Temsilcisi Dacia Graeber, uyandıklarında turuncu gökyüzü, sıcak rüzgarlar, şimşek ve kül tüyleriyle uyandıklarında kocasıyla California eyalet sınırında kamp yapıyordu. Twitter’da söyledi. Yangın artarsa ​​içlerinden birinin işe alınıp iade edilebileceğini bilerek kamptan ayrıldılar.
Hava koşullarının körüklediği Kuzey Kaliforniya orman yangınları önemli bir büyümeye neden oldu
“22 yılı aşkın yangınla mücadelede, geceleri hiç böyle bir yangın davranışı yaşamadım. Tamamen gerçeküstü hissettim ve biraz kıyamet değil,” Graeber tweet attı.

Ve yangın tehlikesinin Pazartesi günü yoğunlaşması muhtemel.

Pazartesi gününe kadar “kapsamlı şimşek” ve ayrıca alevleri daha da yayabilecek dağınık gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Ulusal Hava Servisi.
Orman yetkilileri, “Rüzgar düzensiz ve çok kuvvetli olduğundan yangının herhangi bir yöne yayılmasına neden olduğu için bu koşullar itfaiyeciler için çok tehlikelidir.” Dedi. basın bülteni.

CNN meteoroloğu Robert Shackelford, hafta sonu gibi kuru gök gürültülü fırtınaların karaya çarpmadan önce buharlaşabileceğini, yalnızca yıldırım düşmesinin, yeni yangınları kıvılcım ve mevcut yangınları tutuşturabileceğini söyledi.

READ  Trump, NY İfadesinde Beşinci Değişikliği Aldı: Canlı Bildirimler

CNN meteoroloğu Haley Brink, Pazartesi günü kuzey Kaliforniya, orta Oregon, doğu Washington, Montana, doğu Wyoming, batı Güney Dakota ve kuzeybatı Nebraska için 2 milyondan fazla insanın kırmızı bayrak uyarısı altında olduğunu söyledi.

Kuzeybatıda 13 milyon insan sıcak uyarısı altında olduğundan, Oregon'da 6 ölüm ısıyla ilişkili olabilir.

Cal Yangın Kaptanı Chris Bruno CNN’e verdiği demeçte, 52.498 akrelik alanıyla McKinney yangınının bu yıl şimdiye kadar Kaliforniya’nın en büyük orman yangını haline geldiğini söyledi.

Ve Blaze ekibinin uğraşması gereken tek şey bu değil. Orman yetkilileri, Pazar öğleden sonra Klamath Ulusal Ormanı’nda 10 farklı orman yangını çıktığını söyledi.

Yangınlar kendi havasını şekillendirdi pirokümülüs bulutlarıAteşin yoğun ısısından havayı zorlayarak oluşturulurlar.
Tor Mason, McKinney yangınında tahliye edilen yüzlerce kişiden biriydi. Kendisi ve arkadaşları evlerinden ayrılıp Klamath Nehri Toplum Merkezi’ne vardıklarında yangının kapandığını gördüğünü söyledi. CNN üyesi KDRV.

Mason, “Toplum merkezine gittiğimde neredeyse yanıyordu. Vay canına, bu iyi değil” dedim. “Ben de… pedalı metale koydum ve puji yaptım. … bu sabah alev aldığını duydum.”

Kaliforniya’nın sürekli kuraklık Orman Servisi’ne göre, yangın, çok kuru, kabul edilebilir yakıtları yakarak ormanda yangının hızla yayılmasına zemin hazırladı.

İtfaiye yetkilileri, kuru çalılar, çimenler ve ağaçlar arasında yarışırken, alevlerin yukarıya ve daha fazla dışarı fırlaması ile yangın faaliyetinin yoğunlaştığını söyledi.

Tom Stokesberry, “Klamath Ulusal Ormanı büyük ve güzel bir ormandır, ancak bazı dik ve engebeli arazileri vardır. Ve yüksek sıcaklıklar, düşük nem ile birleştiğinde, tüm bunlar şu anda çalışıyor ve yangın tehlikesi yaratıyor,” dedi. ABD Orman Servisi’nden. CNN üyesi KTVL.
Cumartesi günü Klamath Ulusal Ormanı'nda McKinney Ateşi yanarken bir at otlakta otluyor.

Toplam 648 itfaiyeci yangınla mücadele etti, yerden ve havadan alevlerle mücadele etti ve tahliye edilen evleri korudu.

Vali Gavin Newsom açıkladı Acil Durum Cumartesi günü Siskiyou İlçesinde yangın evleri yok etti ve kritik altyapıyı tehdit etti. Stokesberry, KTVL’ye kayıp yapıların doğrulanmamış raporları olduğunu söylemesine rağmen, Cal Fire McKinney yangınından zarar gören yapılar hakkında hiçbir bilgi mevcut değildi.
Cumartesi günü, Oregon’daki Jackson County Şerif Ofisi, McKinney Fire yaklaşırken Pacific Crest Trail’den yaklaşık 60 kişinin tahliye edildiğini söyledi. Facebook SayfasıYürüyüşçüler “Red Buttes Wilderness’in Kaliforniya tarafında” kurtarıldı.

CNN’den Holly Yan, Paradise Afshar, Tina Burnside, Amanda Jackson ve Claire Colbert bu rapora katkıda bulundu.

READ  Pensilvanya'nın Podstown kentindeki Hale Caddesi'nde meydana gelen patlamada en az 4 kişi öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.