Mary Beltola Sarah Palin’i Engellemeye Çalışıyor, Alaska Sıralamalı Seçim Oylama Sonuçlarını TabloluyorCNN

Alaska’nın temsilcisi. Mary BeltolaBu yaz kendisini Kongre’ye gönderen özel bir seçimi kazanan Demokratlar, eski Hükümeti bir kez daha devirecek. sarah palinPolitik bir geri dönüş girişimi. CNN Çarşamba günü Beltola’nın yarışı kazanacağını tahmin etti Alaska’nın Büyük Evinin Koltuğu devletten sonra Dereceli Sınav Oylama TablosuPalin ve Cumhuriyetçi Nick Begich III’ü yendi.

Cumhuriyet Senatosu. CNN ayrıca Lisa Murkowski’nin yeniden seçimleri kazanacağını tahmin ediyor. Cumhuriyetçi Kelly Shibaka ve Demokrat Patricia Chesbro’yu yenecek. CNN daha önce bir Cumhuriyetçinin koltuğa oturacağını tahmin etmişti.

Ve CNN, Cumhuriyetçi Vali Mike Dunleavy’nin yeniden seçimleri kazanacağını tahmin ediyor. Demokrat Les Cara ve Bağımsız Bill Walker’ı yendi. Dunleavy, ilk tercih oylarının %50’sinden fazlasını kazandı, bu nedenle sıralı bir seçim tablosu gerekli değildi.

Alaska’da seçmenler, 2020’de sıralı seçimli oylamaya geçişi onayladı. İlk kez 2022’de yürürlüğe girecek.

Yeni sistemde, Alaska açık ön seçimler düzenliyor ve seçmenler herhangi bir partinin adayı için oy kullanıyor ve ilk dörde girenler ilerliyor. Genel seçimlerde, seçmenler bu dört adayı ilk tercihlerinden dördüncü tercihlerine kadar sıralarlar.

Hiçbir aday birinci seçim oylarının %50’sini geçemezse, eyalet sıralı seçim sonuçlarını listeler – son sırada bitireni düşürür ve bu oyları seçmenlerin ikinci tercihine aktarır. Bir turun ardından kazanan çıkmazsa, üçüncü sırada bitiren elenir ve aynı oylama süreci gerçekleştirilir.

Beltola Meclis koltuğunu ilk olarak, Alaska’yı Meclis’te 49 yıl temsil ettikten sonra Mart ayında ölen merhum Cumhuriyetçi Temsilci Dan Young’ın kalan aylarını doldurmak için Ağustos özel seçimlerinde benzer bir durum ortaya çıktığında Meclis koltuğunu kazandı.

Kendisini kürtaj haklarının destekçisi ve somon avcılığı savunucusu olarak tanıtan Beltola, Ağustos özel seçimlerinde birincilik oylarının sadece %40’ını alarak galip geldi. Palin ve Begich’in desteği azalırken bu sefer daha büyük bir paya sahip.

Ev yarışları, Alaska siyasetinde alışılmadık ittifakları ortaya çıkardı. Beltola bir Demokrat olmasına rağmen Palin’e de yakın – onun vali olarak görev süresi, Beltola’nın Juneau’daki eyalet yasama meclisindeki görev süresiyle örtüşüyordu. Her ikisi de yürekten birbirlerine iltifat ettiler. Palin, sıralı seçim oylama sistemini eleştirdi. Ama kişisel olarak Beltola’yı hedef almıyordu.

Her ikisi de yarışta Cumhuriyetçi olan Palin ve Begich, seçmenleri “kırmızıyı sıralamaya” ve iki GOP yarışmacısını birinci ve ikinci olarak listelemeye çağırdı.

Ancak Beltola, özel seçim zaferinin ardından eyaletteki pek çok kişiyi hızla kazandı – kısmen birçok Cumhuriyetçiyle derin bağları olduğu için.

Beltola, CNN’e verdiği bir röportajda, kendisinin ve Pauline’in Juneau’da yeni anne oldukları için bağ kurduklarını ve Pauline’in ailesinin, Beltola’nın ailesine arka bahçesindeki trampleni verdiğini ve Pauline’in valilik görevinden istifa ettiğini söyledi.

Ekim ayında bir Alaska Yerliler Federasyonu forumunda Pauline, Beltola’yı övdü.

Pauline, Beltola için “Vazgeç, hiçbir zaman endişelenecek bir şeyim olmadı. Keşke başka bir partiye geçse. Ama bunun dışında onu sev,” dedi.

Beltola’nın ailesi de merhum Young’ın ailesine yakındı. Beltola bir röportajda, Beltola’nın babası ve Young’ın onlarca yıl önce birlikte okulda öğretmenlik yaptıklarını ve arkadaş avladıklarını söyledi.

Alaska’nın Senato yarışında ılımlı bir Cumhuriyetçi olan Murkowski, 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırının ardından azil davası sırasında kendisini mahkum etmek için oy kullandıktan sonra eski Başkan Donald Trump tarafından hedef alındı. Murkowski, Trump’ın başkanlığı sırasında birkaç önemli oylamayı da kırdı.

Trump, Shibaka’yı destekledi ve kampanyasında eski Trump kampanya yetkilileri görev yaptı. Trump’ın 2020’de yüzde 10 farkla kazandığı bir eyalette daha muhafazakar bir adayı desteklemeyi seçen Alaska Cumhuriyetçi Partisi tarafından desteklendi.

Ancak Murkowski, siyasi ittifakların göründüğünden daha karmaşık olduğu bir ülkede geniş bir koalisyon kurdu. O ve Beltola kamuoyu yoklamalarında birbirlerinin önüne geçeceklerini söylediler.

Bir Demokrat olan Chesbro, genel seçimlere giden dört adaydan biri. Cumhuriyetçi Buzz Kelley de ilerledi, ancak çekildi ve destekçilerini Tshibaka’ya oy vermeye çağırdı.

READ  Instagram çöktü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.