Lezzetli isim ama Big Mac değil: Rusya, McDonald’s restoranlarını yeniden adlandırdı

12 Haziran (Reuters) – McDonald’s gibi görünüyor ve kokuyor ama şimdi Vkusno & tochka. Altın kemerler gitti, Filet-O-Fish sadece bir balık burgeri. Big Mac Rusya’dan ayrıldı.

Rusya’nın fast food ve ekonomi sahnesinin yeni dönemi, Pazar günü McDonald’s olarak doğdu. (MCDN) Restoranlar yeni Rus mülkiyeti altında Moskova’da kapılarını açtı ve yeni isim “lezzetli ve bu kadar” olarak tercüme edildi.

Amerikan burger şirketi, kapılarını ilk olarak Doğu ve Batı arasındaki sembolik bir sınırda Moskova’da açtı ve otuz yıldan fazla bir süredir yeniden adlandırılmış satış noktaları açtı, bir kez daha yeni bir dünya düzeninin açık bir işareti. Yeniden açılış, ulusal gururu kutlayan bir tatil olan Rusya Günü’nde gerçekleşti.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

McDonald’s’ın Ukrayna’daki ihtilaf sırasında ülkeyi terk ederken sattığı zincirin serveti, Rusya ekonomisinin ne kadar başarılı bir şekilde kendi kendine yeterli hale geleceğini ve Batı yaptırımlarına dayanacağını test edebilir. devamını oku

Pazar günü, Moskova’nın merkezindeki Puşkin Meydanı’ndaki McDonald’s ana restoranının önünde büyük bir kalabalık sıraya girdi. Mağazanın yeni bir logosu var – iki patatesli stilist burger – ve başka bir başlık: “İsim değişir, romantizm olacak”.

Kuyruk, 1990’da Sovyet döneminde orijinal McDonald’s açılış töreni için toplanan binlerce insandan çok daha küçüktü.

Vkusno & tochka’nın menüsü de küçüktü ve Big Mac ve McFlurry gibi bazı burgerler ve tatlılar sunmuyordu. Duble peynirli burgerin fiyatı 129 ruble (2,31 $), McDonald’s’ta yaklaşık 160 ve bir balık burgeri için daha önce 190’dan 169 ruble.

Yeni şirketin kalite müdürü Alexander Merculov, burgerlerin bileşiminin değişmediğini ve McDonald’s ekipmanının bozulmadan kaldığını söyledi.

McDonald’s Rus restoranlarını Mart ayında kapattı ve ülkeyi Mayıs ortasında tamamen terk etmeye karar verdiğini söyledi.

READ  Ubisoft, Epic Games Store'da yıllar sonra Steam'e geri dönüyor

Fiyatlar ve burgerler için ambalajların çoğu düz beyazdı, içecek kapları vardı, paket servis poşetleri ise düz kahverengiydi, bu da yeni sahiplerin lansman sırasında onları yeniden adlandırmak zorunda kalacağını gösteriyordu. Ketçap ve diğer sosların ceplerindeki eski McDonald’s logosu geçici siyah işaretlerle kaplıydı.

15 yaşındaki bir müşteri olan Sergei, çok az fark gördü.

“Tadı aynı,” dedi, bir tavuk burgerinin içine sokup kızartarak. “Kola farklı, ama burgerde gerçekten bir değişiklik olmadı.”

Big Mac’ten daha mı iyi?

Moskova’nın önde gelen restoranı, Pazar günü başkentin içinde ve çevresinde yeniden adlandırılan 15 mağazadan biridir. Vkusno & tochka’nın CEO’su Oleg Paroev, şirketin Rusya’da Haziran ayı sonuna kadar 200, yaz sonuna kadar ise 850 restoranı yeniden açmayı planladığını söyledi. Kutuya bakın: Devamını okuyun

Temmuz ayında açılacak olan Moskova şubesinin müdürü Rusanna, “Üç aydır çalışmıyoruz” dedi. “Herkes çok mutlu.”

Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya on binlerce asker göndermesinden birkaç hafta önce Rusya’nın McDonald’s CEO’su olarak atanan Barrow, zincirin eski McDonald’s iç mekanını koruyacak, ancak önceki ismine yapılan tüm referansları kaldıracağını söyledi.

Barrow, restoranda düzenlediği basın toplantısında, “Amacımız, misafirlerimizin kalite veya çevre açısından bir fark görmemesidir” dedi. Fiyatların enflasyon nedeniyle yükselebileceğini, ancak rakiplerinden daha yüksek olamayacağını söyledi.

Zincirin yeni sahibi Sibiryalı işadamı Alexander Gower, Reuters’e McDonald’s’ın amiral gemisi Big Mac’e benzer bir şey piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Reuters’e verdiği demeçte, “Belli renkleri kullanma hakkımız, altın kemerleri kullanma hakkımız, McDonald’s’a herhangi bir referans kullanma hakkımız yok” dedi.

READ  ABD gazının ortalama fiyatı ilk kez 5 dolara ulaştı

“Big Mac McDonald’s hikayesidir. Kesinlikle benzer bir şey yapacağız” dedi. “Ziyaretçilerimizin ve misafirlerimizin bu yemeği sevmesi için daha da iyi bir şeyler yapmaya çalışacağız.”

Gower, 50.000’den fazla kişiyi istihdam eden işletmeye bu yıl 7 milyar ruble (125.56 milyon dolar) yatırım yapılacağını söyledi.

“Önce şirket benden liderlik sağlamamı ve insanlara iş sağlamamı istedi. Yapacağım şey bu” diye ekledi.

Govor, şirketin Coca-Cola gibi yeni meşrubat sağlayıcıları aradığını söyledi. (KO.N)Rusya’daki faaliyetlerini askıya alacağını söyledi.

Basın toplantısından dakikalar sonra, elinde “Big Mac’i Geri Getirin” yazan bir tabela olan bir adam kameraların önünde durdu. Restoran personeli onu hemen dışarı çıkardı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters’in raporu; Josephine Mason ve Pravin Sir’i Kurmak

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.