Kraliçe Elizabeth’in Platin Jübilesi: Kutlama Rehberiniz

İngiliz tarihinde başka hiçbir hükümdar 70 yıllık hizmete ulaşmadı.

O zamanlar 25 yaşında olan Kraliçe, 6 Şubat 1952’de babası Kral George VI’nın ölümüyle tahta çıktı.

63 yıl yedi ay hüküm süren büyük büyükannesi Kraliçe Victoria’nın tahtında geçirdiği süreyi kırarak, 2015 yılında en uzun süre hüküm süren İngiliz hükümdarı oldu.

Dönüm noktası olayının farkında olarak, Buckingham Sarayı tüm durakları çekiyor. İşte bilmen gereken.

neler oluyor?

Kutlamak Eşi görülmemiş yıl dönümü, Bu yıl İngiltere’de birçok etkinlik oldu. Her şey bir ile biter Hafta sonu dört günlük bir ulusal banka tatilidir 2 Haziran Perşembe ile 5 Haziran Pazar günleri arasında Platinum Jübile Hafta Sonu denir. Birleşik Krallık’ta, yazın en iyi havası için kraliyet ailesi festivalleri düzenlenmektedir.

Saraya göre, hafta sonu çeşitli kamusal etkinlikler ve sosyal etkinlikler ile Kraliçe’nin yetmiş yıllık egemenliği hakkında “ulusal yansıma anları” yer alacak.

Yaklaşan kutlamalar, Kraliçe’nin 2021’de ölen kocası Prens Philip’siz ilk töreni olacak.

1952’de tahta çıkmasından bu yana pek çok tören Kraliçe’nin saltanatını durdurdu: 1977’de 25 yıl sona eren Gümüş Jübile; 2002 yılında 50. Altın Jübile Kutlamaları; Ve Elmas Jübile on yıl önceki 60. doğum gününü anıyor.

Kral, Ruby Jubilee (1992’de 40 yıl) ve Sapphire Jubilee (2017’de 65 yıl) gibi diğer yıllık festivalleri minimum tantana ile ve halka açık etkinlikler olmadan kutlamak istedi.

Kraliçe’nin özel bahçeleri – Sandringham Evi ve Palmoral Şatosu dahil – jübile temalı etkinliklerle birleşiyor.

Hangi etkinlikler planlanıyor?

2 Haziran Perşembe

Kutlamalar, Kraliçe’nin Doğum Günü Geçit Töreni ile saat 10:00’da BST (5 ET) başlar, Renk Birliği. Yıllık festival, korona virüsü enfeksiyonu nedeniyle iki yıllık bir aradan sonra Londra’nın merkezine geri dönüyor.

Kraliçe’nin kişisel birliklerinden 1.200’den fazla subay, Ev Tümeni, birkaç yüz askeri müzisyen ve 240 at katılacak. “Renk” – veya Alay Bayrağı – 1. Tabur, İrlanda Muhafızları tarafından yaratıldı. Geçit töreni Buckingham Sarayı’nda başladı ve kraliyet ailesinin üyeleri, alışveriş merkezinden süvari geçit törenine doğru hareket eden atlar ve arabalarla katıldı.

Geçit töreni alanından döndükten sonra Kraliçe ve kraliyet ailesi üyeleri her zamanki balkonlarında görünecekler. Olay sarayın üzerinden uçacak.

READ  Jonas Wingegaard, Tour de France'ı kazandı

Daha sonra, Birleşik Krallık, Kanal Adaları, Man Adası ve Birleşik Krallık’ın denizaşırı bölgelerinde 1.500 işaretçi yüklenecek. Ana lamba, Buckingham Sarayı’ndaki özel bir törenle yakılacak. Yıldönümlerini, düğünleri ve taç giyme törenlerini işaretlemek için kullanılan uzun süredir devam eden kraliyet geleneklerinde deniz fenerleri yükleniyor. İngiliz Milletler Topluluğu’nun başkentlerine de deniz fenerleri kurulacak.

3 Haziran Cuma

Kraliçe’nin uzun saltanatını anmak için bir Şükran Günü ayini St. Paul Katedrali’nde aile üyeleriyle birlikte yapılacak.

4 Haziran Cumartesi

Kraliyet ailesinin birçok üyesinin, ünlü at yarışı derbisinin 243. baskısı için öğleden sonra Epsom Towns Yarış Stadyumu’na gitmesi bekleniyor. Hevesli bir at yetiştiricisi olan Rani, etkinliğin düzenli bir ziyaretçisi oldu ve son yıllarda popüler olan kupayı bile takdim etti.

Akşam, iki buçuk saatlik “Sarayda Platin Parti” konserinde, Buckingham Sarayı ve ünlü Kraliçe Victoria Anıtı’nın önüne inşa edilen üç aşamada gömülü bir dizi yıldız yer alacak. BBC tarafından canlı yayınlanacak olan şovda en büyük hitlerini sergileyen sanatçılar arasında Queen + Adam Lambert, Alicia Keys ve Diana Rose yer alıyor. Konsere 10 bini referandumla bilet alan yaklaşık 22 bin kişi katılacak; Kilit personele 5.000 bilet tahsis edildi.

5 Haziran Pazar

Kutlamaları sonlandırmak için Pazar günü insanlar “Büyük Jübile Öğle Yemeği” girişiminin bir parçası olarak sokak partileri düzenlemeye teşvik ediliyor. Londra’daki önemli etkinlikler ve öğle yemeği fikrinin ortaya çıktığı Cornwall Eden projesi de dahil olmak üzere Birleşik Krallık genelinde topluluk toplantıları düzenlenecek. Kanada’dan Brezilya’ya, Güney Afrika ve Japonya’ya kadar tüm dünyada “Büyük Jübile Öğle Yemeği” planlanıyor.

Hafta sonu günü Platin Jübile Yarışması, Yaratıcılık Festivali’nde Kraliçe’nin saltanatının ikonik anlarını hayata geçirmek için sanatçılar, dansçılar, müzisyenler, askeri personel, kilit personel ve gönüllülerin bir araya geldiği. 14:30’da (09:30 ET) başlayacak olan yarışmada, “Umut Nehri” bölümünde alışveriş merkezleri gibi dizilmiş 200 ipek bayrak yer alacak. Okul çocukları, önümüzdeki 70 yıl için gezegen için umutlarının ve özlemlerinin bir görüntüsünü oluşturmaya davet ediliyor ve bunların bir kısmı ipek bayraklarda sergilenecek.

Kraliçeyi ne zaman göreceğiz?

Kraliçe’yi hafta sonu ne zaman göreceğimiz henüz tam olarak bilinmiyor.

96 yaşındaki kral son zamanlarda hareketle ilgili sorunlarla karşı karşıya kaldı ve birkaç kamuoyu önüne çıkmak zorunda kaldı. Parlamento Devlet Açılış Töreni Mayısta.

Jubilee için güvenle oynayıp oynamayacağı ve çeşitli törenlere katılıp katılmayacağı belli değil.

Kraliyet kaynağı Geçenlerde CNN’e anlattı Majesteleri mutluluğu “sabırsızlıkla bekliyor” ve kutlamalara katılmayı planlıyor, ancak “zamanı gelene veya o gün gelene kadar varlığı teyit edilmeyecek.”

Kutlamalara hangi kraliyet ailesi katılır?

Kraliyet ailesinin kıdemli üyelerinin çoğunun Londra’nın merkezindeki Jubilee hafta sonu etkinliklerine katılması bekleniyor. Kraliçe Cambridge’i Galler’e, Kont ve Wessex Kontesi’ni Kuzey İrlanda’ya, Prenses Anne’yi İskoçya’ya ve dört günlük seks partisi boyunca dört ülkeye gönderecek.

READ  BM, Shirin Abu Agle'ın İsrail'in açtığı ateş sonucu öldürüldüğünü söyledi.

Ve birçok spekülasyondan sonra, Sussex Dükü ve Düşesi ile çocuklarının kutlamalar için İngiltere’ye geri dönecekleri doğrulandı.

2012 Elmas Jübile anma töreni sırasında, İngiliz kraliyet ailesi Buckingham Sarayı'ndan kalabalığa el salladı.

Kraliçe, Perşembe günkü Renk Birliği geçit töreni sırasında ünlü Buckingham Sarayı’nın balkonunda yalnızca resmi görevleri yerine getiren kraliyet ailesinin görünmesine karar verdi. Bu yüzden Kraliçe’nin üç çocuğunu – Charles, Edward ve Anne’yi, ayrıca Prens William ve Kate’i ve çocuklarını ve Kralın diğer birçok akrabasını görmesini bekliyoruz.

Bu, Harry, Megan veya Andrew’un kutlamalara dahil olmayacağı anlamına gelmez. Daha geniş aile geleneksel olarak kilise ayinlerine davet edilirdi. Cuma Aziz Paul Katedrali.

CNN’den Hannah Ryan bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.