Gündem

Konya Büyükşehir’de ‘veri’ istişaresi

Konya Büyükşehir Belediyesi, kamu kurumları ve çeşitli kuruluşlara hizmet verecek bir veri merkezi kurulmasıyla ilgili istişare toplantısı düzenledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Harun Yiğit, sürekli gelişen bilişim teknolojileri ile her geçen gün daha fazla veri üretildiğine dikkat çekti.

Üretilen verilerin saklanması için daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Yiğit, veri merkezlerinin kurumların hassas verilerinin saklanması, yedekleme ihtiyaçlarının karşılanması, iş sürekliliğinin sağlanması ya da bulut tabanlı servislerle müşterilere hizmet sunulması gibi önemli ihtiyaçlara cevap verdiğini ifade etti.

Toplantıda KOP yetkilileri, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge İdaresi tarafından 2015 yılında yürütülen Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırması Projesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Projenin günümüz koşullarına uyarlanması konusunda değerlendirmeler yapıldı. Toplantıya katılan tüm kurum ve kuruluşların yetkilileri mevcut bilişim envanterleri ve planlanan veri merkezinin kapsamının ne olması gerektiği konusunda görüşlerini paylaştı.

Veri merkezinin kurulması için gerçekleştirilen ön istişare toplantısına KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Mevlana Kalkınma Ajansı, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası’ndan yetkililer katıldı.

Başa dön tuşu