Kiev, Rusya’nın Yeni Yıl saldırılarının ortasında patlamalarla sarsıldı

Rusya’nın Yeni Yıl kutlamaları öncesinde başkenti ve diğer şehirleri hedef alan füzelerle Ukrayna’ya saldırmasının ardından, 2023’te bir saatten kısa bir süre önce Kiev’i yeni bir patlama dalgası sarstı.

Belediye Başkanı Vitaly Klitschko bir telgrafta, yeni yılın ilk patlamalarının gece yarısından yaklaşık 30 dakika sonra başladığını ve iki bölgeyi vurduğunu söyledi ve acil bir can kaybı raporu olmadığını ekledi.

Akşamın erken saatlerinde Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Ukraynalıların kazanana kadar savaşacaklarını söyledi.

Ülkesinin yılı bitirdiği yeni grev dalgalarının ardından yaptığı konuşmada, “Savaşıyoruz ve savaşmaya devam edeceğiz. Anahtar kelime ‘zafer’ için” dedi.

“Hepinize şunu söylemek istiyorum: Ukraynalılar, siz inanılmazsınız! Neler yaptığımıza ve ne yapmakta olduğumuza bir bakın!” Zelensky duygusal bir konuşmada söyledi.

“Takım olarak savaşıyoruz – tüm ülke, tüm bölgelerimiz. Hepinizi takdir ediyorum. Ukrayna’nın her yenilmez bölgesine teşekkür etmek istiyorum.”

Rusya’nın Uzak Doğu’daki bölgeleri 2023’te çınlarken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gece yarısı konuşmasını – genellikle arka planda Kremlin ile – Ukrayna’da savaşan askerler ve kadınlar arasında yaptı.

“Tarihi adalet”in kendilerinden yana olduğunu söyledi.

Aynı zamanda, AFP muhabirlerinin öğleden sonra en az 11 yüksek sesli patlama duyduğu Ukrayna başkentini patlamalar sarstı.

Klitschko, sosyal medyada Cumartesi günkü saldırılar sonucunda en az bir kişinin öldüğünü ve şehir yetkililerinin 22 kişinin de yaralandığını söyledi.

Bir AFP muhabiri, Kiev’deki dört yıldızlı Hotel Alfavido’nun bir köşesinde meydana gelen patlamanın molozları sokağa saçtığını gördü.

Kiev Ulusal Sanat Sarayı da dahil olmak üzere yakındaki kaldırımlar, bölgedeki pencerelerden camla kaplandı.

Yakındaki bir apartman dairesinde oturan 23 yaşındaki film yapımcısı Yaroslav Mudenko, bir patlama sesi duyduğunda bir Yılbaşı partisine gitmeye hazırlanırken söyledi.

Ekim ayında daha önceki bir saldırı sırasında bölgede benzer patlamalar olduğunu, ancak Cumartesi günkü kadar gürültülü olmadığını söyledi.

AFP’ye, kurtarma ekiplerinin otelin önündeki caddeyi kordon altına aldığını görünce hala bir arkadaşının evindeki bir partiye gitmeyi planladığını söyledi.

Düşmanlarımız Ruslar barışımızı yok edebilir ama ruhumuzu yok edemezler” dedi.

“Neden arkadaşlarımla kutlayacağım? Çünkü bu yıl etrafta insanların olmasının önemli olduğunu anlıyorum.”

Saldırılar, Putin’in Ukrayna’yı işgalinin 11. ayına girerken, Rus saldırıları sistematik olarak enerji altyapısını hedef alıyor ve milyonları kışın ortasında soğuk ve karanlık bırakıyor.

Yerel bir yetkilinin yedi kişinin yaralandığını söylediği güneydeki Mykolaiv şehrinde de grevler bildirildi.

Mykolaiv Belediye Başkanı Oleksandr Sienkieviç, kentin ilçelerinden birinde yangın çıktığını ve grevler sonucunda çok sayıda konutun hasar gördüğünü söyledi.

Ukrayna, Rus saldırganlığını püskürtmek için Avrupa ve ABD’nin askeri desteğine ve yardımına güvenmeye devam ederken, Cumartesi günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Ukraynalılara “mutlak bir şekilde … zafere kadar” yardım etme sözü verdi.

Putin yeni yılı kutladı

  • Batı Ukrayna’da, Ghmelnytskyi şehrinin bir kısmının elektriksiz kalmasından sonra, Vali Serhiy Gamaliy, Khmelnytskyi bölgesinde en az dört kişinin yaralandığını söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valerii Zaluzhnyi, Rusya’nın Cumartesi günü 20 seyir füzesi fırlattığını ve 12 tanesini düşürdüğünü söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a göre Putin, yeni yıl konuşmasını gazilere ödül vermek için Cumartesi günü erken saatlerde ziyaret ettiği Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi karargahından yaptı.

Rus haber ajanslarının bildirdiğine göre, ödüllerin sahipleri arasında Ukrayna’daki Rus komutan General Sergey Surovikhin de vardı.

Rus devlet televizyonu tarafından yayınlanan görüntülerde Putin’in askeri üniformalı askerlerle bir kadeh şampanya kaldırdığı ve bazılarının göğüslerine ödül iğnelediği görülüyor.

Putin, gece yarısından hemen önce kanalların yayınladığı geleneksel Yeni Yıl konuşmasında Ruslara “manevi, tarihsel hak bizden yana” dedi.

Putin, bu yıla “ortak geleceğimiz, gerçek özgürlüğümüz için temel oluşturan bir sınır” haline gelen “gerçekten önemli, istisnai olaylar” damgasını vurduğunu söyledi.

Rusya’nın ilhak ettiğini iddia ettiği dört Ukrayna bölgesini kastederek, “Bugün bunun için savaşıyoruz, kendi tarihi topraklarımızda, Rusya Federasyonu’nun yeni kurucu birimlerinde halkımızı koruyoruz.”

Daha önce, Savunma Bakanı Sergei Shoigu, askerlerine gönderdiği bir mesajda, Rusya’nın Ukrayna’daki zaferinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Savunma Bakanlığı, güney Zaporizhia bölgesindeki Doroshnyanga köyünün ele geçirildiğini duyurdu – bu, Rusya’nın Ukrayna’da birkaç yenilgiye uğraması nedeniyle ender bir kazanım.

Bakanlık, Ukrayna ile yapılan esir değişimi kapsamında 82 Rus askerinin serbest bırakıldığını, Kiev ise 140 Rus askerinin ülkelerine geri gönderildiğini söyledi.

READ  Kevin Durant, Heat takımında Jimmy Butler, Bam Adebayo ve Kyle Lowry varsa oynamak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.