Kentucky sel en az 16 kişiyi öldürdü, vali geçiş ücretinin ‘çok daha yüksek olabileceği’ konusunda uyardı

Ulusal Muhafızlar tarafından desteklenen arama ve kurtarma ekipleri, Cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri’nin en fakir bölgelerindeki bazı toplulukları yok eden rekor selde kaybolan insanları aradı. KentuckyVali, en az 16 kişinin öldüğünü ve yağışlar devam ettikçe sayının artmasını beklediğini söyledi.

Vali Andy Beshear, kurbanlardan en az altısının çocuk olduğunu söyledi.

Vali, Cuma öğleden sonra düzenlediği bir brifing sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Zor” dedi. “Bu aileler ve topluluklar için hala zor, bu yüzden dua etmeye devam edin. Çok daha fazlası var, çok daha fazlası var. Hepsini bulmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Beshear, Cuma günü erken saatlerde ölü sayısının “çok daha yüksek olacağını” söyledi. Yetkililerin daha sonra “önümüzdeki birkaç hafta için” ölü sayısını güncelleyebileceğini söyledi.

Güçlü sel suları şehirleri yuttu, Appalachian vadileri ve vadilerinde barajlar ve dereler, evleri ve iş yerlerini sular altında bıraktı, araçları işe yaramaz yığınlar halinde bıraktı ve çalışan ekipman ve enkazları köprülere çarptı. Çamur, insanları dik yokuşlarda ve en az 33.000 müşteriyi elektriksiz bıraktı.

Kentucky’nin en çok etkilenen Perry County’nin acil durum müdürü Jerry Stacey, “Hala yapacak çok şeyimiz var. Hâlâ kayıp insanlarımız var” dedi.

Doğu Kentucky sel
28 Temmuz 2022’de Kentucky Nehri’nin Kuzey Çatalından KY-15 Çapraz Döngüsü boyunca evleri su bastı.

Arden S. Getty Images aracılığıyla Barnes/The Washington Post


Sel suları bölgeden o kadar şiddetli ve hızlı bir şekilde aktı ki, önceki selden hala iyileşmekte olan sakinlerin tahliye için zamanları olmadı.

Dennis Cross, CBS üyesi WKYT-TV’ye “Her şeyi iki kez kaybettim” dedi. “Bu, her şeyi kaybettiğimi iki kat daha açık hale getiriyor ve tek ben değilim.”

Vali, acil durum ekiplerinin Perşembe günü 50 hava kurtarma ve yüzlerce su kurtarma gerçekleştirdiğini ve daha pek çoğunun hala yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. “Bu sadece devam eden bir felaket değil, devam eden bir arama kurtarma. Bazı bölgelerde yarına kadar su olmayacak.”

Afet bölgesinde hücre servisi ve elektriğin bulunmadığı insan sayısını belirlemek zor, dedi: “O kadar yaygın ki, yerel yetkililerin sayıları bir araya getirmesi bile zor.”

Beshear, 290’dan fazla kişinin sığındığını söyledi. Ulusal Muhafız birliklerini en kötü etkilenen bölgelere gönderdi. Vali açılışta yaptığı açıklamada, üç parkın barınak kurduğunu ve maddi hasarın büyük olduğunu söyledi. Bağışlar için çevrimiçi portal Kurbanlar için. Başkan Biden, Beshear’ın tamamen yeniden inşa etmenin bir yıldan fazla süreceğini söylediği uzun bir kurtarma çabasına desteğini ifade etmeye çağırdı.

Friley, WKYT-TV’ye, “Yine ilçe çapında. Kurtarma ekiplerinin ulaşamadığı birçok yer var.”

Perry İlçesi sevk görevlileri WKYT-TV’ye sel sularının yolları ve köprüleri süpürdüğünü ve evleri temellerinden yıktığını söyledi. Tehlike şehri, kurtarma ekiplerinin gece boyunca dışarıda olduğunu ve Facebook’taki insanları yollardan uzak durmaya ve “yağmurda bir mola için dua etmeye” çağırdı.

Bay. Ama çok Federal felaket ilan etti Federal Acil Durum Yönetim Ajansı, kurtarma çalışmalarını koordine etmek ve bir düzineden fazla Kentucky ilçesine yardım parası göndermek için bir yetkili atadı.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre Beshear, Cuma günü felaket bölgesini gezmeyi planlamıştı, ancak inmeyi planladıkları havaalanındaki güvenli olmayan koşullar nedeniyle erteledi. Sonra bir helikopterde sel gördü. O Tweetlendi “Bu duruma tanık olmak hala yıkıcı” ve bunun “iyileşmeye giden uzun bir yol” olduğunu da sözlerine ekledi.

Son birkaç gündür aralıksız devam eden yağışların ardından Cuma günü yeniden yağmur yağdı. Fırtına, yamaçlardan aşağı akan ve akarsulardan fışkıran suyu yolladı, yolları sular altında bıraktı ve kurtarıcıları mahsur kalan insanlara ulaşmak için helikopter ve tekne kullanmaya zorladı. Sel, Batı Virjinya ve Güney Batı Virginia’nın bazı bölgelerine de zarar verdi.

Beshear, “Her şeyini kaybeden yüzlerce aile var” dedi. “Ve bu ailelerin çoğunun başlangıç ​​için fazla bir şeyi yok. Bu yüzden hala acıtıyor. Ama biz onların yanında olacağız.”

direnç.ABD Cuma günü Doğu Kentucky, Batı Virjinya ve Virginia’da 33.000’den fazla müşteri elektriksiz kaldı ve çoğu Kentucky kesintisi yaşandı.

Van Jackson, 28 Temmuz 2022'de Kentucky, Garrett'ta bir gün şiddetli yağmurun ardından sel suları nedeniyle kilisede mahsur kalan köpeği Jack'i kontrol ediyor.
Van Jackson, 28 Temmuz 2022’de Kentucky, Garrett’ta bir gün şiddetli yağmurun ardından sel suları nedeniyle kilisede mahsur kalan köpeği Jack’i kontrol ediyor.

Reuters aracılığıyla Pat McDonough/USA TODAY Ağı


Kurtarma ekipleri, yolların geçilmez olduğu Virginia ve Batı Virginia’daki insanlara ulaşmak için çalıştı. Batı Virginia’nın altı ilçesinde sel suları ağaçları devirdi, elektriği kesti ve yolları kapattı. Vali Glenn Young ayrıca Virginia’nın Güneybatı Virginia’nın sular altında kalan bölgelerinde kaynakları seferber etmesine yardımcı olmak için olağanüstü hal ilan etti.

Youngin yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki birkaç gün içinde beklenen yoğun yağış nedeniyle, etkilenenlere yardım etmek için mümkün olduğunca çok kaynak sağlama konusunda öne eğilmek istiyoruz.” Dedi.

Ulusal Hava Servisi, önümüzdeki başka bir fırtınanın selden etkilenen sakinlerin sıkıntılarına katkıda bulunabileceğini söyledi. Aziz LouisMissouri ve Appalachian’ların Cuma günü şiddetli gök gürültülü sağanak yağışlar alması bekleniyor ve Cuma akşamına kadar bölgenin çeşitli yerlerinde ani sel olası.

Kentucky, Jackson’da meteoroloji uzmanı olan Brandon Ponds, bazı yerlerin Cuma öğleden sonra daha fazla yağmur görebileceğini ve “Pazar ve gelecek hafta işler yeniden toparlanmadan önce” Cumartesi günü kuruyabileceğini söyledi.

Bonds, Doğu Kentucky’nin sert etkilenen bölgelerinin Perşembe günü sona eren 48 saatlik dönemde 8 ila 10 1/2 inç arasında aldığını söyledi. Martin County de dahil olmak üzere bazı bölgelerde gece boyunca şiddetli yağmur yağdı ve Cuma günü yaklaşık 3 inç daha yeni bir sel uyarısına neden oldu.

Kentucky Nehri’nin Kuzey Çatalı, en az iki yerde rekor kırmak için yükseldi. Bonds, Whitesburg’daki bir nehir ölçüsünün önceki rekorun 6 fit üzerinde 20.9 fitte kaydedildiğini ve nehrin Jackson’da 43.47 fitte bir rekor kırdığını söyledi.

Hızla yükselen sel suları Jackson’ı tehdit ederken ailesi gece boyunca araçları, kampçıları, römorkları ve ekipmanları taşımak için koşarken Crystal Holbrook Perşembe günü yeterince yaşadı. “Yüksek zemin biraz daha sertleşiyor” dedi.

Kentucky, Whitesburg’da sel suları, bölgenin tarihini ve kültürünü tanıtmak ve korumakla ünlü bir sanat ve eğitim merkezi olan Appleshop’a girdi.

İletişim direktörü Meredith Skalos, “Binaya güvenli bir şekilde giremediğimiz veya gerçekten yaklaşamadığımız için hasarın tam boyutunu bilmiyoruz” dedi. “Arşiv materyallerimizin bir kısmının binadan Whitesburg sokaklarını sular altında bıraktığını biliyoruz.”

READ  Angels-Mariners sinsi sinsi sinsi sinsi MLB'den 12 askıya alınmasına neden oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.