Gündem

Kayseri Sahabiye Kentsel Dönüşüm’de anahtar teslimi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kentsel dönüşümde prestijli projelerden biri olan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 126 daire ve 9 işyerinin yer aldığı E Blok’un Anahtar Teslim Töreni’ne katıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Kayseri’nin ve Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi hızla yükseliyor.

Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 510 bin metrekarelik dönüşüm alanında 624 binada 3.800 konut, 1.620 işyeri, 400 depo ve dernek gibi diğer bağımsız bölümler olmak üzere toplam 5.820 bağımsız bölümün dönüşümü gerçekleştirilirken, bu kapsamda 126 daire ve 9 işyerinin anahtar teslimi yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen E Blok Anahtar Teslim Töreni’ne Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Serdar Öztürk ve Ali Hasdal, daire başkanları, genel müdürler ve hak sahipleri katıldı.

Başkan Büyükkılıç törende yaptığı konuşmada, “Kayserimizi Kayseri yapan bu güzel ekibe teşekkür ediyorum. Cenab-ı Allah hepsinden razı olsun, bir ekip olarak bir aile anlayışı içerisinde bu işleri hep birlikte yapıyoruz” dedi.

Kayseri’nin geçmişten bu yana şehircilik anlamında takdir edildiğini belirten Büyükkılıç, “Amacımız insanların rahatı, amacımız insanlarımızın huzuru ve bu şehri sahiplenme duygusudur. Bu şehir her zaman güzelliklerle anılmış ve konuşulmuştur. Eser bırakmak, iz bırakmak anlayışıyla çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’de yaşanan son depremlerden sonra kentsel dönüşümün şehircilik açısından daha da önemli hale geldiğini, bu alanda Afet İşleri Daire Başkanlığı kurduklarını, yapılan ve yapılacak çalışmaları gözden geçireceklerini ifade eden Başkan Büyükkılıç, Fas’ta yaşanan deprem felaketi sonrası hayatını kaybedenlere de başsağlığı diledi.

Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nin etaplar halinde hayata geçirildiğine işaret eden Büyükkılıç, “Önemli olan birbirimizi anlamak, niyetlerimizi anlamak ve niyetlerimizi samimi bir şekilde gerçekleştirmektir. Bu şehir birlikte anlam kazanıyor. O açıdan halkımızın elinden tutacak bir yaklaşım içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sahabiye projesi etap etap hayata geçiriliyor” dedi.

“MAHALLEYİ YEŞİLİ İLE SOSYAL DONATISIYLA, OTOPARKIYLA YAŞANABİLİR BİR HALE GETİRME”

Sahabiye’de 510 bin metrekarelik bir dönüşüm alanı bulunduğunu kaydeden Başkan Büyükkılıç, “Buranın tamamı riskli alan olarak Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandı ve depremle birlikte bu konu çok daha önemli hale geldi. Burada 3.800 konut, 1620 işyeri ve farklı özelliklerde 400 bina olmak üzere 624 binada toplam 5.820 bağımsız bölümün dönüşümünden bahsediyoruz. Bu binaların yaklaşık inşaat alanı 650 bin metrekare. Yeşili yetersiz, otoparkı yetersiz ve dolayısıyla sosyal donatıları yetersiz bir mahalleyi yeşiliyle, sosyal donatılarıyla ve otoparkıyla yaşanabilir bir yere dönüştürüyoruz. Mevzuata uygun olarak inşa ettikten sonra hiçbir sorun olmadığını hep birlikte gözlemledik. Kayseri depremden etkilendi ama can kaybının olmaması hepimiz için bir teselli oldu. Bundan sonra daha dikkatli, daha donanımlı ve daha gayretli çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.” dedi.

“BİZ SİZLERİN EVLATLARIYIZ, BİZ SİZLERİN TEMSİLCİLERİYİZ, SİZLERİN HİZMETKÂRLARIYIZ”

Kayserililerin temsilcileri ve hizmetkârları olduklarına vurgu yapan Büyükkılıç, şunları söyledi: “Etapları takip ediyorsunuz, daha önce anahtarları verildi. Şimdi geldik E Blok anahtar teslim törenine. Şuanda E Blok’ta 126 konut ve 9 işyeri bulunuyor, yapısı tamamlandı. Hak sahiplerinin anahtarını burada vereceğiz. Ağız tadıyla otursunlar diye de dua edeceğiz, bizler de sizlerden dua bekleyeceğiz. Biz sizlerin evlatlarıyız, biz sizlerin temsilcileriyiz, sizlerin hizmetkârlarıyız. Onun dışında başka bir şey yok, hükmeden değil hizmet edeniz. Ekibimizi kutluyorum, ekibimize teşekkür ediyorum. İnşallah diğer kısımların da tamamlanması yönünde irade göstererek yolumuza devam diye buradan paylaşıyoruz. Hak sahiplerine hayırlı uğurlu olsun. Ağız tadıyla, huzurla evlerinizde oturun diye dua ediyoruz.”

HAK SAHİPLERİNE SECCADE HEDİYE ETTİ, DUA İSTEDİ

Başkan Büyükkılıç, anahtar teslim törenine özel olarak 126 dairenin hak sahiplerine anahtarları ile birlikte 126 adet seccade hediye etti. Büyükkılıç, “Dua ederken bizleri unutmasınlar, bu milleti unutmasınlar, Kayserimizin güzel insanlarını unutmasınlar, başta manevi mimarımız Seyyid Burhaneddin Hazretleri olmak üzere elbette Mimar Sinan’ımızı, Hunat Hatun’umuzu, Gevher Nesibe Sultan’ımızı unutmasınlar ve dua ederken bizleri de unutmasınlar” dedi.

Başkan Büyükkılıç daha sonra hak sahiplerine evlerinin anahtarlarını takdim etti.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen törende Büyükkılıç vatandaşlarla sohbet ederken, hak sahipleri de hem dua etti hem de Başkan Büyükkılıç’a teşekkür etti.

Değişim ile Sahabiye, güvenli ve huzurlu bir ortam sunan, modern ve estetik yapısı ile cazibe merkezi, park ve yeşil alanları ile halkı için çekim merkezi, iş dünyası için cazibe merkezi, otoparkları ile hayatı kolaylaştıran, engelsiz, insana ve çevreye duyarlı, tarihi ve kültürel mirası ile turizme can katan bir bölge haline gelecek.

Başa dön tuşu