Kaynak, Mike Pompeo’nun 6 Ocak Salı günü komite ile görüşeceğini söyledi.

CNN daha önce Pompeo’nun tanıklığı hakkında komiteyle yaptığı görüşmeleri bildirmişti. Komite, eski Başkan Donald Trump’ın kabine üyelerine, özellikle kabine üyeleri arasındaki görüşmelere de büyük ilgi gösterdi. 25. Değişikliği Vurgular Kaynak, 6 Ocak’tan sonra komitenin Pompeo röportajına odaklanmasının 25. Değişiklik’te olması bekleniyor.

25. Değişikliğin cumhurbaşkanlığı halefiyetine atıfta bulunan bir kısmı, bir başkan yardımcısının ve kabinenin çoğunluğunun bir cumhurbaşkanının görevden alınması için oy kullanmasına izin veriyor çünkü “görevlerinin yetkilerini ve görevlerini yerine getiremiyor”.

Pompeo, Trump’ın başkanlığının ilk yılında CIA direktörü olarak görev yaptı ve Trump’ın sadık bir Trump müttefiki ve himayesi olarak kaldığı son üç yılında Dışişleri Bakanlığı’na liderlik etti.

Grup yorum yapmaktan kaçındı. New York Times Pompeo’nun Salı günü beklenen görünümü ilk olarak bildirildi.
Komitenin ayrıca 25. Değişikliğin odak noktası konusundaki tartışmaları dinlemesi bekleniyor. Doug MastrianoTrump, Salı günü komite huzuruna çıkması beklenen Cumhuriyetçi Pennsylvania valisi adayını onayladı.

Trump’ın 2020 seçimlerini devirme girişiminde önemli bir figür olan Mastriano, Trump ve o zamanki avukatı Rudy Giuliani’nin seçim sahtekarlığı hakkında yanlış iddialarda bulunduğu 2020 seçimlerinden sadece haftalar sonra Gettysburg’daki bir otelde sahte bir yasama “duruşması” düzenledi. 6 Ocak’ta Trump destekçilerini Washington’a getirmek için otobüsler kiraladı ve kısa bir süre için Pennsylvania eyalet Senatosunun 2020 seçimlerinin partizan “denetiminden” sorumlu oldu.

Geçen hafta, Mastriano, komite şartlarını kabul etmezse, muhtemelen tanıklığı üzerine bir mahkeme savaşı başlatacak şekilde, Meclis Seçim Komitesi’nden önce planlanmış bir ifadeden çıkmakla tehdit etti.

Komiteye yazdığı bir mektupta avukatı Tim Parladore, belirli bir uzlaşmayı kabul etmedikçe planlanan ifadeden çekileceğini söyledi. Barlater, komite ek bağlam gerektirdiğine inandığı klipleri herkese açık olarak yayınlarsa, kaydı videoya kaydedebilir, görüntüleri emanette tutabilir ve bölümlerini daha sonra yayınlayabilir.

Birkaç Trump kabine yetkilisi, savunma sekreteri de dahil olmak üzere grupla zaten bir araya geldi. Chris MillerBaşsavcı Jeffrey Rosen ve Çalışma Bakanı Eugene Scalia. Başsavcı William Barr grupla bir araya geldi, ancak 6 Ocak ayaklanmasından önce yönetimden ayrıldı.

Bu hikaye ek arka plan bilgileriyle güncellendi.

CNN’den Marshall Cohen, Zachary Cohen, Sandalis Duster ve Sarah Murray bu rapora katkıda bulundu.

READ  Dow Jones Vadeli İşlemleri: Piyasa Rallisi Temel Teste Koşuyor; İşte şimdi yapılacaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.