Kanada genelinde Rogers ağ kesintisi bankaları, işletmeleri ve tüketicileri etkiliyor

22 Ekim 2021’de Toronto, Ontario, Kanada’daki Rogers Communications çeyrek Rogers Building’in genel bir görünümü. REUTERS/Carlos Osorio

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

TORONTO, 8 Temmuz (Reuters) – Rogers Communications Inc’de büyük kesinti (RCIB.TO) Mobil ve internet ağları, Cuma günü Kanada genelinde yaygın bir kesintiye neden olarak bankaları, polis acil durumlarını ve ikinci kesintideki müşterileri etkiledi ve 15 ay içinde ülkenin en büyük telekomünikasyon sağlayıcılarından birini vurdu.

Müşteriler alternatif ağlara erişmek için kahvehanelere ve halk kütüphanelerine akın ederken, finans kurumları otomatik vezne makinelerinden nakitsiz ödeme sistemlerine kadar her şeyde sorun olduğunu bildirdi.

Rogers yaptığı açıklamada, “Şu anda kablolu ve kablosuz ağlarımızda kesintiler yaşıyoruz ve teknik ekiplerimiz hizmetleri mümkün olan en kısa sürede geri yüklemek için çok çalışıyor.” Dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Kesinti, Rogers’ın hakim olduğu bir alanda rekabet endişelerini artıracak.

Yaklaşık 10 milyon kablosuz abonesi ve 2.25 milyon perakende İnternet abonesi olan şirket, BCE Inc. ile birlikte Ontario’da lider bir servis sağlayıcıdır. (M.Ö. TO) ve Telus Corp (T.TO)Kanada’da %90 pazar payını kontrol eder.

Bu yılın başlarında, Kanada Rekabet Bürosu, Rogers’ın rakibi Shaw Communications’ı devralma teklifini engelledi. (SJRb.TO) 20 milyar Kanada doları tutarındaki anlaşma, telekomünikasyon tarifelerinin dünyadaki en yüksek oranlar arasında olduğu bir ülkede rekabeti bastıracak. devamını oku

Rogers/Shaw anlaşmasında yer alan kablosuz sağlayıcı için teklif veren yatırım şirketi Globealive’ın genel müdürü Anthony LaCavera, “Bugünkü kesinti, daha fazla ağ yatırımı sağlamak için daha serbest rekabete duyulan ihtiyacı gösteriyor” dedi.

Birden çok kaynaktan gelen durum raporlarını toplayan ve kesintileri takip eden Downdetector, kesinti raporları ET 4:30 gibi erken bir tarihte gösterdi ve ET 7’ye kadar 20.000’den fazla kullanıcıya ulaştı. Saat 11.30’da 8000’e düştü.

READ  Japonya, Dünya Kupası'nda Almanya'yı 2-1 yenmek için geç iki gol attı

Kanada genelindeki polis, en büyük şehirleri Ottawa ve Toronto da dahil olmak üzere, ülke çapındaki kesintinin bazı arayanların 911 çağrılarıyla acil servislere ulaşmakta zorluk çekmesine neden olduğunu söyledi.

Birkaç Kanada bankası tarafından kullanılan bir e-posta para transferi hizmeti işleten Interac, kesintinin hizmetlerini etkilediğini söyledi. Toronto-Dominion Bankası (TD.TO) Interac, e-transfer hizmeti ile sistem sorunları yaşıyor.

Montreal Bankası (BMO.TO) Kesinti finans kurumlarını, ücretsiz numaraları ve işlemleri etkilerken, Royal Bank of Canada (RY.TO) ATM ve çevrimiçi bankacılık hizmetlerinin etkilendiğini söyledi.

Kanada Sanayi Bakanı François-Philippe Champagne, ekibinin şirketle temas halinde olduğunu söyledi.

Bu konunun bir an önce çözülmesinin ve şirketin etkilenenlere doğrudan ve net bir şekilde iletilmesinin ne kadar önemli olduğunu ifade ettik.

Kredi yok, sadece nakit

Bu, Rogers için bir yıldan fazla bir süredir yaşanan ikinci büyük kesintiydi. Geçen yıl Nisan ayında binlerce müşterisi, şirketin ağındaki tüm operasyonları geri yükleyemeden önce birkaç saat boyunca kablosuz ses ve veri hizmetlerinde kesintiler olduğunu bildirdi.

Cuma günü Ottawa şehir merkezinde Tim Hortons da dahil olmak üzere kafeler banka ve kredi kartlarını kabul etmedi ve nakit olmayan müşterileri geri çevirdi. Tim Hortons, işi üzerindeki etkisi hakkında yorum yapma talebine hemen yanıt vermedi.

Toronto sakinleri, kesintiden etkilenmeyen bir ağda ücretsiz Wi-Fi sunan, şehir merkezindeki bir Starbucks kahve dükkanına akın etti.

Müşteri Ken Rosenstein, “Burada dizüstü bilgisayarlarıyla sıkı çalışan tonlarca insan var ve evde herhangi bir hizmetleri olmadığı için evde gibiler” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bangalore’da Yuvraj Malik, Eva Mathews, Shubham Kalia ve Maria Ponnejad tarafından yapılan raporlama; Washington’da Catherine Jackson; Toronto’da Divya Rajagopal ve Chris Hellgren; Ottawa’da İsmail Şakil; Ankur Banerjee’nin yazdığı; Shinjini Ganguly’nin düzenlemesi

READ  Çin, bir haftalık tarihi protestoların ardından COVID kısıtlamalarını hafifletecek

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.