Kamala Harris’in Filipinler Ziyareti Amerika’nın Hedefini Çin’e GönderiyorCNN

Tropikal tatilleriyle tanınan bir Filipin takımadası, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in ana adasını ziyaret eden en üst düzey ABD yetkilisi olmasıyla bu hafta siyasi ilgi odağı haline gelecek.

Palawan ayrıca dalış merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Harris’in Salı günü ziyaret edeceği Filipin askeri üssüÜst düzey bir yönetim yetkilisine göre Çin, Güney Çin Denizi kıyısına askeri üsler inşa ediyor. Filipinler’in hak iddia ettiği bazı adalar, Pasifik’teki emellerinin en dışsal belirtileri arasında yer alıyor.

Harris, Filipinler Devlet Başkanı ile görüştü Ferdinand Marcos Jr. Pazartesi günü, ortakların Filipinler çevresinde henüz açıklanmayan birkaç savunma üssü de dahil olmak üzere ABD tarafından finanse edilen 21 yeni projeyi görüşmesi bekleniyor – bu, Washington’un Manila ile daha yakın ilişkiler kurduğunun bir işareti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, planların iki ülke arasındaki ABD birliklerinin Filipinler’de üzerinde anlaşmaya varılan yerleri güvenlik tatbikatları ve ortak askeri eğitim için kullanmalarına izin veren Gelişmiş Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (EDCA) bir parçası olduğu belirtildi.

Ancak ABD-Filipinler güvenlik bağları daha da derinleşiyor.

Ülke, 1990’larda Filipin kontrolüne devredilen ABD ordusunun en büyük iki denizaşırı tesisine, Clark Hava Üssü ve Subic Bay Deniz Üssü’ne ev sahipliği yapıyordu. 1951’de imzalanan ve üçüncü bir kişinin saldırması durumunda her iki tarafın da birbirini savunmasına izin veren bir karşılıklı savunma anlaşması yürürlüktedir.

Harris Pazartesi günü gazetecilere konuştu Washington’un anlaşmaya “sarsılmaz” bağlılığını yeniden teyit etti“Güney Çin Denizi’nde Filipinler Silahlı Kuvvetlerine ait sivil gemilere veya uçaklara yönelik bir silahlı saldırı, ABD’nin karşılıklı savunma yükümlülüklerini tetikleyecektir.”

Harris’in yanında oturan Marcos Jr. gazetecilere şunları söyledi: “Filipinler için ABD’nin dahil olmadığı bir gelecek görmüyorum ve birçok kez bunun ABD ile çok uzun bir ilişkiden geldiğini söyledim.”

İki ülke arasındaki ilişkiler eski Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte döneminde bozuldu. Altı yıllık hükümdarlığı sırasında Çin ile daha yakın bağlar kurmaya çalıştı.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde deniz güvenliği uzmanı olan Gregory Boling, ABD ve Filipinler’in bu “zor yıllardan” uzaklaştıklarını söyledi.

Boling, Harris’in Güney Çin Denizi yakınlarındaki ancak tartışmalı adalardan biri olmayan Palawan’ı ziyaret edeceği için Harris’in ziyaretinin Pekin’i tehdit etmeden Filipinler’e güçlü destek gönderdiğini söyledi.

Bolling, “ABD’nin Güney Çin Denizi’nde ‘birlikteyiz’ mesajı göndermesinin Filipinler’de gördüğü fayda, bunun Pekin’de neden olabileceği herhangi bir hayal kırıklığından çok daha ağır basar” dedi.

Balavan Bir tüplü dalış ve ada atlamalı destinasyon olarak bilinir, ancak aynı zamanda, Spratly Adaları çevresindeki sularını korumak ve devriye gezmekten sorumlu Filipin askeri komutanlığının karargahı olan Puerto Princesa’daki Antonio Bautista Hava Üssü’ne de ev sahipliği yapar.

Spratly Adaları, 1,3 milyon mil karelik su yolunun güney ucunda yer alır – Çin’in tarihi haritaların yorumlanmasına dayalı olarak tamamı Çin’in egemen bölgesi olduğunu iddia eder.

Asya Denizcilik Şeffaflık Girişimi’ne göre, Filipinler Spratly zincirinin dokuz özelliğini işgal ediyor ve Çin yedi özelliğini işgal ediyor. Ancak ada zincirine Nanshas adını veren Pekin, zincir üzerindeki iddiasının çoğunu inşa etti ve güçlendirdi. Yer yer askeri üs inşaatı Subi Resifi, Johnson Resifi, Mischief Resifi ve Fiery Cross Resifi vb.

Buna karşılık, Filipinler kontrolündeki özelliklerden yalnızca birinin bir pisti vardır, o da resif.

Kaynak açısından zengin su yolunun çevresindeki diğer komşu ülkeler de Vietnam da dahil olmak üzere bölgenin bazı kısımlarında hak iddia ediyor. TayvanBrunei ve Malezya.

2016’da Lahey’deki bir mahkeme lehte karar Filipinler ile olan deniz ihtilafında, Çin’in Güney Çin Denizi’nin büyük bir kısmında tarihi hak iddia etmesi için hiçbir yasal dayanağı yok.

Karara rağmen Duterte, Pekin ile daha yakın bağlar kurmanın yollarını aradı ve planlar yaptı. Güney Çin Denizi’nde petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinde işbirliği yapmakHareket, Filipinler’i Çin’in ihtilaflı bölgede emellerini zorlamanın yasallığı konusunda ikiye böldü.

Ancak arama sözleşmeleri, anayasal zorluklar nedeniyle Haziran 2022’de resmen feshedildi. ve eski Dışişleri Bakanı Teddy Locsin Jr., Duterte altında istifa etmeden önce Filipin egemenliğiyle ilgili endişeleri söyledi.

Haziran ayında göreve başladığından beri Marcos Jr., ABD ile bağları yeniden kurmaya ve ekonomik ve güvenlik konularında Çin ile uyumlu iletişimi sürdürmeye çalıştı.

Filipinli bir sözcü, geçen Perşembe günkü APEC toplantısının oturum aralarında, hem Marcos Jr. hem de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, denizcilik meselelerinin “Filipinler-Çin ilişkilerinin tamamını tanımlamadığını” söyledi.

Marcos Jr., “Dış politikamız Soğuk Savaş zihniyetinin tuzağına düşmeyi reddediyor. Bizimki, ulusal çıkarlarımız ve barış taahhüdümüz tarafından yönlendirilen bağımsız bir dış politikadır.” dedi.

Washington’un güvenlik müttefiki ve Pekin’in Güney Çin Denizi üzerindeki geniş toprak iddialarının rakibi olarak Filipinler, hem Washington’un bölgedeki stratejisi hem de Çin’in jeopolitik yükselişi için çok önemli.

Filipin Çin Çalışmaları Derneği başkanı Rommel Banlaoy, Marcos Jr.’ın büyük görevinin ABD’nin yardımıyla ülkenin savunma sistemini güçlendirmek ve modernize etmek olduğunu söyledi. Takas partneri.

Panloy, “Filipinler Devlet Başkanı Marcos, Güney Çin Denizi’ndeki bölgesel meseleler söz konusu olduğunda uzun süredir devam eden konumundan vazgeçmemekle birlikte, Güney Çin Denizi’nde pratik işbirliğini sürdürme fikrine açık görünüyor.”

Harris’in Filipinler gezisi sırasında aralarında temiz enerji, siber güvenlik, iletişim ve tarım konularında ABD’nin Manila ile daha yakın işbirliği de dahil olmak üzere birçok duyuru yapması bekleniyor.

Anlaşmalar Amerika’nın Pasifik bölgesindeki niyetini gösteriyor, ancak bir Güney Çin Denizi uzmanı, Harris’in askeri üsse yaptığı ziyaretin Pekin’i ağırlaştırarak Filipinler’e potansiyel zarar verme riski taşıdığını söyledi.

Asya Yüzyıl Filipin Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (ACPSSI) başkan yardımcısı Anna Malindok-Uy, ziyareti “çok kışkırtıcı, kışkırtıcı ve rahatsız edici bir eylem” olarak değerlendirdi.

Bu, ülkem Filipinler’i Pekin için tehlikeli ve vahim bir duruma sokacak” dedi. dedi.

“Bunu ülkem için faydalı bir şey olarak görmüyorum. Bu, ülkem pahasına Pekin’i pohpohlamakla aynı anlama geliyor ve bunun aydın ve milliyetçi Filipinlileri mutlu edecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

READ  Büyük satışlar hazine piyasalarını sarstı, verim eğrisi tersine döndü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.